Skip to content

GASTRO - Koreni - 04 Estragon Mystery Cache

Hidden : 6/30/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jedno lidové moudro praví, že „Láska je kořením života“. Jako láska je takovou nadstavbou lidského žití, tak teprve koření dokáže z jídla udělat to pravé potěšení. I ten nejlepší kuchař by bez špetky koření nestvořil žádný pokrm. Proto bych vás ráda v této krátké sérii provedla světem koření, seznámila Vás se známými i neznámými druhy a třeba i zaujala novými informacemi.

 

První autentické záznamy o použití koření a bylin se zachovaly na jílovitých destičkách ze Sumerské říše (3000 př. n. l.). Nacházely se zde zmínky o sezamu, kopru, fenyklu, kmínu, koriandru, tymiánu a šafránu. Mnoho druhů koření se dováželo a používalo v Egyptě pro balzamování, jako kadidla, do mastí, parfémů, jako protijedy, do kosmetiky a léčiv. Ve starověku bylo koření zprvu považováno za léčivý prostředek a až na druhém místě jako ochucovadlo. První zprávy o koření ve starém Egyptě jsou na svitku papyru z roku 1500 př. n. l., který poskytuje přehled o lékařském umění starých Egypťanů. Je v něm uvedeno přes 800 předpisů s bohatými přísadami pelyňku, anýzu, hořčice, máty, šafránu, skořice, puškvorce, koriandru, sezamu a kmínu.
 

Asyrský král Merodach-Baladan (721-710 př. n. l.) zanechal 1. knihu o užitkovém zahradnictví s popisy a předpisy o pěstování bylin a též o pěstování různého koření: kardamomu, koriandru, kopru, česneku, cibule, tymiánu, šafránu. V jeho zahradách rostlo na 60 druhů těchto rostlin.
 

Ve staré Indii bylo dnes známé koření pěstováno před tisíciletími. Písemné doklady z 9. století př. n. l. se zmiňují o bylinkách a koření a uvádí přes 600 léčivých rostlin a drog. Bezpochyby byly již tenkrát známy druhy jako skořice, kardamom, hřebíček, různé druhy pepře, zázvor, kurkuma a muškátový ořech. V Číně první zmínky o koření pocházejí z doby téměř 2700 let př. n. l., kdy vznikla kniha o bylinkách císaře Chen-nunga. V Americe znali domorodí obyvatelé vanilku, nové koření a papriku dávno před Kolumbem.
 

K rozšíření použití koření v kulinářství v západních kulturách došlo až po 1. století n. l. po monopolizaci dovozu koření Araby z východu na západ. Řím značně zintenzivnil námořní obchod s Indií. Obchodovalo se hlavně s černým pepřem. Díky Římanům došlo k rozšíření znalostí o použití koření a také distribuci středozemních kořeninových druhů po celém římském impériu. Římané přivezli do Británie téměř 400 druhů aromatických rostlin.
 

Římský obchod s kořením byl přerušen rozkvětem arabské říše, která si podrobila Blízký Východ a severní Afriku. Evropané znovu ovládli trh s kořením v této oblasti ve 12. století. Tehdy se léčivé a aromatické rostliny získávaly z klášterních zahrad.

V klasickém Řecku znali již dávno většinu našeho dnešního koření. Vedle dováženého pepře, skořice, kasie a zázvoru, kterých si cenili nejen jako koření, ale i jako důkaz bohatství a přepychu, vyskytovala se mezi starořeckými léčivými rostlinami také koření ze sousedních zemí (anýz, kmín, fenykl, česnek, máta peprná). Za vlády anglického krále Jindřicha II. vznikl v roce 1180 v Londýně Spolek obchodníků s pepřem, který se začlenil do Sdružení kořenářů a následně se vytvořila v roce 1429 Společnost obchodníků s potravinami. Kořenáři se stali apatykáři a nakonec léčiteli.
 

Když Kryštof Kolumbus v roce 1492 přistál na Karibských ostrovech, odvezl odtud několik zdejších druhů koření. Rozvinul se tak dovoz papriky, chilli, vanilky do Evropy. Vasco de Gamma dorazil v roce 1498 do Malabaru, odkud se vrátil s černým pepřem a skořicí. Při následujících cestách se dostal až na Moluky, ostrovy hřebíčku a muškátového oříšku. Námořní bitvy Portugalců, Holanďanů a Angličanů se vedly o kontrolu obchodu s kořením a položily tak základy pro vznik koloniálních území, která přetrvala do 20. století.

 

Estragon

 

 

Lékař a botanik Ibn Baithar, který žil ve 13. století ve Španělsku, uvádí, že čerstvé výhonky estragonu byly vařeny v zelenině a šťáva z estragonu byla užívána k ochucování nápojů; poučuje nás dále, že estragon oslazuje dech, otupuje chuť hořkého léku a napomáhá spánku. Jiný druh pelyňku, pelyněk černobýl byl nalezen při archeologických pracích v tábořištích lovců starých 17 000 let. V pohanských rituálech letního slunovratu byly z černobýlu splétány girlandy, které se pálily na ohni, aby zahnaly zlé démony. Pelyněk byl považován za ženskou bylinu, kdy v menších dávkách usnadňoval porod, podporoval menstruaci, ve větších dávkách vyvolával potrat. Před používáním černobýlu, ale i ostatních druhů je proto vhodné poradit se vždy s lékařem nebo léčitelem.
 

 

 

Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus)je vytrvalá rostlina 60 až 120 cm vysoká. Má přímou lodyhu, hustě prutnatě větvenou a celokrajnými, nedělenými, široce čárkovitými kopinatými přisedlými listy. Květní úbory jsou žlutokvěté, stopkaté. Roste na březích řek jižní a střední Evropy a v západní Americe.
 

Estragon má svůj původ ve střední a jihozápadní Asii, je proto častou součástí pokrmů v kuchyni Arménů a Turků. Používají se listy v čerstvém i sušeném stavu. Je neodmyslitelnou přísadou do známé dijonské hořčice a omáčky Béarnaise, která se používá na vejce a chřest. Dále se používá k přípravě kuřete na estragonu, omelet, salátů, polévek a zálivek. Známý je také estragonový ocet. Čerstvé lístky se přidávají do pokrmů těsně před dovařením, protože aromatické látky se uvolňují během několika minut.
 

Ke keši

 

Na úvodních souřadnicích krabičku nehledejte. Souřadnice si budete muset vyluštit zodpovězením několika nenáročných otázek. Některé odpovědi najdete v listingu (proto si ho pozorně přečtěte), některé si budete muset zjistit sami z internetu:

1) Do jaké čeledi patří estragon:
a) hvězdicovité..........A=4
b) ploníkovité............A=1
c) diarvillaceae..........A=3

2) Jaká část rostliny se používá v gastronomii:
a) listy a plody..........B=8
b) listy a stonky........B=0
c) stonky a květy......B=1

3)Jakou chuť má estragon:
a) hořkou..........C=0
b) slanou...........C=7
c) kyselou..........C=5

4)Ve které kuchyni se nejčastěji používá estragon:
a) Turecké a Jihoafrické..........D=3
b) Arménské a Norské............D=5
c) Arménské a Turecké...........D=8

5) Latiský název estragonu::
a) Foeniculum Vulgare..........E=0
b) Crocus Sativus...................E=6
c) Artemisia Dranunculus.....E=8

6) Urči podle obrázku co je estragon:
a)F=7


b)F=6


c)F=3

 

 

N 48° 58. ABC / E 014° 23. DEF

 

!!!!Pozor!!!! 12.12.23 došlo k lehkému posunu krabičky. Kdo máte vyluštěno před tímto datem, odečtěte si od N 018 a k E si přičtěte 031.

 

!!!! Pozor!!!!

9.4.2021 došlo k posunu finálních souřadnic. Vy, kdo máte spočítáno před tímto posunem, stačí si od N odečíst 4 a k E přičíst 15.

 

Nezapomeňte si opsat bonusové číslo. Hodí se vám k odlovu finálky. Další a podrobnější informace k celé sérii najdete u bonusu.

 

 

 

!!!!!! UPOZORNĚNÍ!!!!!!

 

 

Rozhodně nejezděte autem až k lesu, ať nebudíte přílišnou pozornost místních chatařů. Nechte ho na doporučeném parkovišti. Vejdou se tam 2-3 vozidla.

 


 

 

Additional Hints (Decrypt)

cnerm h obebivpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)