Mesto, kde se brodil Havlicek Traditional Geocache
Mesto, kde se brodil Havlicek
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
 (small)
Related Web Page
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
K názvu kešky mě inspirovaly mapy.cz, když na apríla podobně pojmenovaly Havlíčkův Brod. Od kešky je krásný výhled na Havlíčkův Brod ze severu a také na kopec Vysoká. Pokud je pěkné počasí, můžete vidět i věžnické větrné elektrárny.
Přestaňte spěchat. Zastavte se. Pokochejte se výhledem. Protáhněte tělo. Načerpejte (možná) nové poznatky z listingu a zabavte se hledáním kešky. ;)

Že se Karel Havlíček Borovský, vlastním jménem Karel Havlíček, narodil v Borové u Přibyslavi, to Vás asi učili na škole nebo to prostě víte. Ale co měl Karel Havlíček společné s tehdy Německým Brodem a proč se po něm v roce 1945 přejmenoval Německý Brod na Havlíčkův?
Karel Havlíček a Německý brod
Od roku 1830 Havlíček studoval v Německém Brodě, nejprve na hlavní škole, poté na gymnasiu. Před příchodem rodičů bydlel v podnájmu na západní straně brodského náměstí. Na svoje dětství v Německém Brodě Havlíček vzpomíná: „Měl jsem to za čest vyváděti divné kúsky a neustoupit nikomu“.

Tento krásný dům (dnes zvaný Havlíčkův Dům) s kulatým arkýřem koupil v roce 1832 otec Karla Havlíčka, aby si zde otevřel obchod a přistěhoval se do města s celou rodinou.
Po smrti svého otce (r. 1844) Havlíček zůstal v Brodě, aby pomohl své matce a bratrovi s vedením živnosti. Psal „Obrazy z Rus“ a protože Německý Brod byl v té době národnostně zcela netečný, organizoval zde spolu s bratrem Františkem české ochotnické divadlo.
V roce 1851, když byl Havlíček již znechucen neustálými spory s vídeňskou vládou, rozhodl se zanechat novinářské činnosti a přestěhoval se do Německého Brodu k matce. Ta mu přenechala v prvém poschodí do náměstí byt s kuchyní, dvěma pokoji a alkovnou. Nárožní pokoj byl opatřen arkýřem a přístěnkem, v němž byla ložnice. Havlíček chtěl v okolí Německého Brodu koupit statek a věnovat se hospodářství. To se mu však nepodařilo, protože 16. prosince byl právě v arkýřovém pokoji zatčen a odvezen do Brixenu.
Naposledy se vrátil do otcovského domu v květnu 1855 po propuštění z Brixenu, když mu byl Německý Brod policií přikázán k pobytu. Žil opuštěně stranou veřejného života, bývalí známí z vlasteneckých řad se k němu nehlásili. Později se přestěhoval k bratrovi Františkovi, jež koupil dům č.87 na Horním předměstí.
Karel Havlíček Borovský zemřel v Praze 29. července 1856 ve věku necelých 35 let.

̶N̶ě̶m̶e̶c̶k̶ý̶ Havlíčkův Brod
Po porážce Německa a ještě před úplným koncem druhé světové války a vysídlením Němců z Československa došlo k dalšímu přejmenování Brodu. Není divu, že české obyvatelstvo po všech válečných útrapách netoužilo po spojování svého města s čímkoliv německým. Přímo se nabízelo, aby bylo město přejmenováno dle bývalého slavného obyvatele, významného básníka, novináře a satirika Karla Havlíčka Borovského, který v dřívějším Německém Brodě v 19. století studoval a žil. Tak se stalo a již 5. 5. 1945 došlo za velikého nadšení místních Čechů k poslednímu přejmenování. Od té doby tak město hrdě nese název HAVLÍČKŮV BROD.
Jméno si poopravil i Havlíček. Po té, co Havlíček již začal být významným básníkem, novinářem, satirikem i politikem, udělal se svou rodnou obcí Borová zajímavou výměnu. Podle místa svého narození si rozšířil jméno a příjmení ještě o Borovský. Začal se tedy psát Karel Havlíček Borovský. Na oplátku obec Borová začala z úcty a vděčnosti ke svému rodákovi pak užívat název Havlíčkova Borová.
Po slavném Havlíčkovi byla později nazvána i různá další místa. Přímo v centru města se nachází hlavní - Havlíčkovo náměstí. Z něho vychází vedle Havlíčkova domu - nyní Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, úzká Havlíčkova ulička. A proč myslíte, že se pivo z Havlíčkova Brodu jmenuje REBEL? :)

!!!NENÍ POTŘEBA PROHLEDÁVAT OKOLÍ KŘÍŽKŮ!!!DĚKUJI :)
Additional Hints
(Decrypt)
zrar znx qbc hb cvy qbc