#Stolwijk
Dit dorp is van oudsher bekend om de kaas. De beroemde Goudse kaas komt namelijk oorspronkelijk van de boeren uit Stolwijk en omgeving. In de 16e eeuw werd het nabijgelegen Gouda de belangrijkste markt voor de handel in kaas uit de regio. Daardoor en door de opkomst van kaasfabrieken in Gouda werd de kaas in de hele wereld bekend als Goudse. Maar vandaag de dag wordt nog steeds kaas gemaakt in de boerderijen in en rond Stolwijk, en die wordt nu Stolwijker of Stolkse boerenkaas genoemd.
Uniek gemeentewapen
Hoe belangrijk de kaas was voor Stolwijk, blijkt uit het feit dat dit dorp de enige gemeente was met zuivelproducten in het gemeentewapen. Er stonden drie gestapelde kazen en een pond boter in afgebeeld. Precies zoals dat nu op de nabijgelegen rotonde te zien is. In 1985 ging de gemeente Stolwijk bij een herindeling op in de gemeente Vlist, die toen de drie kazen overnam in het gemeentewapen. Maar Vlist is op 1 januari 2015 op zijn beurt opgegaan in de gemeente Krimpenerwaard en in het nieuwe gemeentewapen zijn de kazen niet meer terug te vinden.
Het gemeentekantoor van Krimpenerwaard is daarna gevestigd in het voormalige gemeentehuis van Stolwijk, het gebouw waar je nu naast staat. Daar kunnen inwoners terecht voor hun nieuwe paspoort, rijbewijs en andere zaken. De gemeenteraad vergadert echter in Lekkerkerk en burgemeester en wethouders zetelen in Schoonhoven. Deze situatie is niet ideaal, daarom is in 2024 in Bergambacht gestart met de bouw van een nieuw gemeentehuis voor de gemeente Krimpenerwaard.
De scheve toren
Vanaf dit punt zie je ook de markante scheve toren van de Stolwijkse hervormde kerk. Het kerkgebouw is veel nieuwer dan de toren, ook al oogt hij best oud. Op dezelfde locatie hebben eerder kerken gestaan. De eerste ging in 1867 in vlammen op, en de kerk die daarna werd gebouwd, bleek na de tweede wereldoorlog zo verzakt te zijn, dat hij volledig is gesloopt en herbouwd. In 1949 is de huidige kerk in gebruik genomen. Alleen de 45 meter hoge laat-gotische toren stamt nog uit 1501. Ook de toren zakte door de jaren heen steeds schever, tot hij zo’n 1.15 meter uit het lood stond. Bij een grote restauratie in 1946 is hij wat rechter gezet: nog ‘slechts’ 85 centimeter uit het lood. Aan die scheve toren kun je Stolwijk van verre herkennen.
De tweelingbruggen
Stolwijk heeft nog iets bijzonders: een monumentaal ‘ensemble van twee gietijzeren ophaalbruggen’ bij de rotonde, ongeveer 200 meter hier vandaan. Aan naamplaat en jaartal kun je zien dat de gegoten ijzeren onderdelen in 1888 zijn vervaardigd door de Haagse IJzergieterij De Prins van Oranje. Deze ‘tweelingbruggen’ hebben cultuurhistorische waarde als voorbeeld van bruggen van het Hollandse type. Daar zijn er niet veel van in Nederland.
De cachelocatie is goed te bereiken met de auto en er is volop parkeerruimte in de directe omgeving. Vanaf de cache kun je een klein wandelingetje maken naar de kerk en eventueel naar de tweelingbruggen.
Deze cache is gelegd met medewerking van de gemeente Krimpenerwaard en de provincie Zuid-Holland.