Skip to content

<

Hradniks Virtual Reward - OKOŘ

A cache by hradnik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/05/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta...
...značená je značkama


Náš tým HRADNIK také dostal příležitost vytvořit jednu virtual cache. Dlouho jsme přemýšleli, kde a proč a zda vůbec keš zakládat. Nakonec jsme shromáždili snad dostatek důvodů k tomu, aby byla naše virtuálka právě tady a právě teď:

 • Tým HRADNIK má ve znaku zříceninu OKOŘ.
 • Tým HRADNIK se na geocaching.com registroval 27.2.2007 - tedy keš je k 11. výročí.
 • Část týmu HRADNIK se věnuje turistickému značení a odbočku ke hradu OKOŘ prvotně vyznačili.


Z historie


Nick HRADNIK vznikl podle stejnojmenného tématického turistického odznaku, který Honza vymyslel v roce 2000. Pro neznalé - jedná se o brožurku formátu A5, kde je uvedeno zhruba 125 hradů či zřícenin. Návštěvu jednotlivých míst je třeba věrohodným způsobem doložit (razítko, vstupenka, fotografie apod.). V roce 2001 vznikla ještě moravská verze záznamníku se zhruba 70 hrady či zříceninami. Podobnost s geocachingem (jen bez krabičky na konci) zde lze vypozorovat.

  
Za návštěvu předem daného počtu míst ze záznamníku obdrží turista kovový odznak se siluetou hradu - Okoře, pro českou verzi v červené barvě a pro moravskou v zelené. Hrad Okoř je na drtivé většině fotografií a obrázků zachycen od hřiště (parkoviště), je pro něho typická věž vpravo. A to bychom nebyli my....ano, chtěli jsme to trošku jinak a tak na odznacích k záznamníku HRADNÍK je hrad Okoř zobrazen z trošku nezvyklého pohledu "zezadu" a tedy s věží vlevo. Tento pohled byl běžný třeba ještě kolem roku 1923, jak dokládá dobová pohlednice, kdy ještě nebyl stíněn vzrostlými stromy.
Když tedy v roce 2007 opět průkopník novinek Honza objevil geocaching, u volby nicku ani na chvíli nezaváhal.

Turistické značení se stalo koníčkem Honzovi a Bety. Když se kolem roku 2012 značily nové trasy kolem Okoře, byli to právě Honza a Bety, kdo je jako nové maloval. Do té doby vedla kolem Okoře červená značka (Horoměřice - Kralupy) a modrá z Roztok končila u brány do hradu. Díky prodloužení modré dále do Libochoviček bylo třeba ke hradu místo konce pásové značky vyznačit tvarovou odbočku. Právě ale z dob, kdy u hradu končila modrá, je zde jeden artefakt. Za dřevěnou branou hradu se nachází strom, který pomalu zubem času pohlcuje starou turistickou směrovku modré značky. Ta je zde z doby, kdy brána do hradu byla jinde a hrad byl téměř volně přístupný. Po uzavření hradu (hrad byl dlouhé roky úplně uzavřen) se značkaři nemohli k zarůstající směrovce dostat a když byl hrad opětovně zpřístupněn, směrovka už byla částečně zarostlá. Na žádost od průvodců hradu Okoř jsme směrovku nechali tak, jak je, protože je, nebo byla, součástí legendy vyprávěné při prohlídce dětem.
Bohužel tento strom i se směrovkou byl někdy v letech 2014-2016 pokácen a dnes je zde jen dvojpařez.


Ze současnosti


Za nickem HRADNIK se od založení skrývaly 4 osoby, ale v roce 2017 se tým o jednoho člena (ten si ale na svojí první vlastnoručně nalezenou kešku bude muset ještě chvíli počkat) rozrostl. Téhož roku tým také jeden člen dobrovolně opustil:

 • Honza (zakladatel)
 • Bety (ani ne do konce roku 2017)
 • Martínek (od srpna 2017)
 • Honza starší (při logování "SH" jako starší hradnik
 • Irena
  


O cache


K logu připojte fotografii:
 • Vás (vaší GPS) před branou (výchozí souřadnice),
 • nebo pokud jste dobří fotografové a zvládnete kompozici, tak vás či vaší GPS a hradu (třeba od silnice).

Logy nesplňující výše uvedenou podmínku budeme nuceni mazat!Děkujeme za návštěvu a za vaše logy s fotografiemi.ENGLISH:
About cache


Attach 1 photograph to your log:
 • One showing you (or your GPS) in front of the gate,
 • or if you are a skilled photographer and manage to compose all of this in one shot, attach one photograph showing you (your GPS) and the "castle".

Logs not meeting the required conditions will be deleted!Thank you for your visit and your logs with photos!Please leave the following text at the bottom of the page, so cache finders understand the Virtual Reward project.

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.