Skip to content

17. pramen alias 13. pramen Karlových Varů ⛲️ Virtual Cache

Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:17.pramen alias 13.pramen Karlových Varů

tuzexová


Karlovarské prameny seznam

Je dnes sice až sedmnáctým pramenem, ale téměř každý Čech ví,
že se Becherovce přezdívá "třináctý pramen" karlovarských lázní.

Je tajemná a vonící. Má velmi zajímavou, pestrou minulost a je nejslavnější rodačka z Karlových Varů.

Rok 1805 vnesl do klidného života karlovarského lékárníka Josefa Bechera něco vzrušení.
Sám hrabě Maxmilián Fridrich von Plettenberg-Wittem-Mietingen, jeden z elegánů horních deseti tisíc,
se přijel léčit karlovarskou vodou a ubytoval se v domě rodiny Becherů "U tří skřivanů" v Tržní ulici,
kde měl lékárník i svou vynikající lékárnu. Hraběte doprovázel jeho osobní lékař Angličan Dr.Frobrig.
Poněkud se nudící Dr. Frobig brzy objevil v Josefu Becherovi spřízněnou duši. Angličan trávil skutečně většinu svého času v Becherově lékárně, protože tito dva muži spolu sdíleli vášeň k míchání bylin, aromatických olejů a alkoholu. Experiment stíhal experiment a když Dr. Frobrig odjížděl z Karlových Varů, zanechal svému příteli kus zmačkaného papíru.
"S tímhle jsem byl docela spokojen" prohlásil, dodržuje dobře známý anglický zvyk zdrženlivosti
a nikdy se již do českých lázní nevrátil. Lékárník si papír prostudoval a nadechl se. V této zvláštní kombinaci bylin a alkoholu bylo něco geniálního. Od té doby, téměř každou volnou chvilku zasvětil Becher experimentům podle receptu Dr. Frobriga. Vynaložený čas i úsilí přineslo výsledky. V roce 1807 byl recept na originální likér podporující trávení na světě a Josef Becher začal ve své lékárně tento likér vyrábět a prodávat jako "kapky". Nesly název Carlsbad English Bitter, ale také se vžil název "Original Karlsbader Bechersbitter" a tak se zrodila Becherovka.
Josef Becher vedl až do roku 1841 svůj stále více prosperující obchod a recept na likér držel pod zámkem.
Tajemství tohoto zázraku svěřil jen jediné osobě, svému synovi a dědici Johannovi. Johann Becher se posléze projevil jako vynikající správce receptu a také jako schopný obchodník. Nahradil zastaralé stroje moderním vybavením a dal postavit
novou továrnu. V roce 1867 dosáhla výroba likéru plné kapacity. Obchodní značka Becherovka užívá jeho jméno dosud.
Lék nebo alkohol?
Okruh milovníků Becherovky se nerozšiřoval jen díky vyjímečné chuti likéru nebo zkušené obchodní strategii. Bylo též důležité, že nápoj nikdy neztratil své dobré jméno i jako lék - koneckonců víme, že Josef Becher původně prodával Becherovku ve své lékárně jako žaludeční kapky. I když se z kapek staly lahve, nemají lékaři žádné pochyby o jejích vynikajících léčivých účincích. Dnes nemají výrobci alkoholických nápojů povoleno propagovat léčivé účinky svých výrobků - tedy ani my ne.
S potěšením však můžeme citovat názory lékařů-expertů, vyjadřované po dlouhá léta. Před první světovou válkou
oznámil karlovarský lékař August Schaller, že co se týče Becherovky, je to "jeden z nejvhodnějších léků pro ty případy žaludečních potíží, při kterých lze o použití alkoholu jako léku uvažovat. To proto, že způsobuje sekreci žaludečních šťáv, což podporuje chuť a trávení". Schallerův karlovarský kolega Carl Nagel a ještě další lékař Emanuel Hirsch pak dodal:
"Pravidelné dávky Becherovky mají vynikající vliv na indispozice trávících orgánů a odstraňují všechny průvodní symptomy."
MUDr. Vilém Řepka nabídl hodnocení založené na současném stavu vědeckých poznatků a výzkumu mezi pacienty. "Od počátku byla Becherovka vyráběna jako lék a jako dietetický lék byla doporučována na značné množství trávicích problémů. Jestliže si uvědomíme, že většina nemocí žaludku a žlučníku vede k řadě funkčních poruch, pak se blahodárné účinky tohoto extraktu stávají ještě zřetelnější. Becherovka má nejen zřejmý vliv na redukci takových poruch trávení, jako je nadýmání, říhání, pocity plnosti v horní části žaludku, ztráta chuti, pálení žáhy, ale také na odstranění dráždících projevů nedostatečně tráveného střevního obsahu v tlustém střevě. Také může pomoci zlepšit pravidelnost stolice. Becherovka by se měla užívat před hlavním jídlem v dávkách po 20ml. Relativně malé množství alkoholu obsaženého v této dávce značně zvyšuje účinnost léčivých substancí. To vede k roztažení cév a tak zlepšuje oběh a dodávku kyslíku, živin a protilátek do jednotlivých orgánů.
Svým utišujícím vlivem na nervový systém pomáhá Becherovka blokovat stresy, které hrají hlavní roli ve vývoji nemocí zažívacího traktu. Kromě toho aktivace nespecifického obranného systému kontrolovaného podvěskem mozkovým a nadledvinkami, která je mobilizována tímto výtažkem, způsobuje značné zrychlení procesu hojení. Jeho pozitivní vlivy na činnost zažívacího traktu u lidí trpících funkčními potížemi jsou nesporné. V minulosti byly užitečné vlivy dokázány dlouhými léty úspěšného používání a dnes jsou potvrzeny moderními vědeckými analýzami."
Co dodat ke znaleckému posudku Dr. Řepky? Snad jen to, že není znám žádný případ mírného konzumenta Becherovky, který by si své zdraví tímto vonícím likérem podlomil, ale že existuje velké množství lidí, kteří užívají tento lahodný nápoj v rozumných dávkách a tvrdí, že jim dělá dobře.
zdroj: Jan Becher - Karlovarská Becherovka a.s.
 
tuzemská


cz V logu prosím zašlete svou fotografii se symbolem 17. pramene Karlových Varů, jenž najdete nedaleko počátečních souřadnic.
Logy bez fotografie budou mazány.en To claim this cache as a find, pleas post a photo of big bottle - the symbol of the 17th spring of Karlovy Vary, that you can find near the final cords.        n Um den Cache loggen zu können, fertigt bitte ein Bild von die grosse Flasche - der Symbol den 17. Karlsbaden Quelle, den in der Nähe final cords findest.

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

tuzemská

Additional Hints (No hints available.)