Skip to Content

<

Vyhliadka na Dubni

A cache by dewp Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vyhliadka na Dubni


(zdroj archinfo.sk)


[sk]


CR Malá Fatra vyhlásila v roku 2016 verejnú anonymnú architektonickú súťaž návrhov „Vyhliadková veža na Dubni“. Zapojilo sa do nej viac ako 40 súťažiacich. Architekti a architektonické spoločnosti predkladali svoje návrhy, ktorými predstavovali riešenia vyhliadkovej veže na hrebeni kopca Dubeň. Víťazný projekt je od FKF design, spol. s r. o. Autormi návrhu sú Ladislav Vikartovský a Gábor Nagy.

Virtuálne sa treba dostať pár metrov nad zem alebo nie až tak virtuálne :) Tam ťa čaká výhľad na široké okolie. K odloveniu tejto bezkrabičkovej keše sa treba dostaviť na súradnice a:

  • urobiť jednu selfie foto s vežou a výhľadom (alebo aj viac)
  • foto (y) pripojiť k logu

A už je na tebe, či hore stráviš pol dňa kochaním sa na okolie a okolité dolinky alebo to bude šup hore, šup dole.

virtual reward - 2017/2018
táto virtuálna keška je súčasťou limitovanej edície virtuálok, vytvorených od 24. augusta 2017 do 24. augusta 2018. iba 4000 ownerov kešiek dostalo príležitosť založiť svoju jedinú virtuálku. viac o virtuálnych odmenách sa dočítaš v tomto geocaching blogu


[en]


In 2016, ČR Malá Fatra announced a public anonymous architectural competition for the "Sightseeing tower on Dubeň". More than 40 contestants took part in it. Architects and architectural companies have put forward their proposals, which represented a solution to the viewing tower on the ridge of the Dubeň hill. The winning project is from FKF design, spol. s r. about. The authors of the proposal are Ladislav Vikartovský and Gábor Nagy.

Virtually you need to get a few meters above ground or not so virtual :) There is a view of the surrounding area along. To catch this box-free cache, you need to get to the coordinates and:

  • do one selfie (or more) with a view
  • attach photo (s) to the log

virtual reward - 2017/2018
this virtual cache is part of a limited release of virtuals created between august 24, 2017 and august 24, 2018. only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a virtual cache. learn more about virtual rewards on the geochaching blog

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

219 Logged Visits

Found it 212     Write note 6     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 433 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.