Skip to content

LISKA BYSTROUSKA virtual cache Virtual Cache

Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Do třetice všeho dobrého.
Socha z bludného balvanu zmizela již dvakrát. Poprvé v roce 1959, kdy ji zloději ukradli už dva měsíce po instalaci. Podruhé v noci na středu 27. května 2015.
Nová socha byla slavnostně odhalena v dubnu 2016. Model k výrobě nové sochy umístěné na bludný kámen vytvořil sochař Adam Krhánek.
Liška Bystrouška je lyrická bajka určená původně pro děti spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka z roku 1920. Těsnohlídek pojmenoval lišku Bystronožka, ale při první publikaci došlo v textu k chybě, a zrodilo se tak jméno Bystrouška, které již zůstalo.
Těsnohlídek umístil Bystroušku do Bílovických lesů. Skutečná Bystronožka však prý žila v hájovně v obci Veselí. Vyprávění o jejích kouscích vyslechl od místního hajného malíř Stanislav Lolek a nakreslil podle něj kresby. Lolek inspiroval kresbami a vyprávěním Těsnohlídka k napsání povídky o chytré lišce, kterou následně ilustroval.
Hudebního skladatele Leoše Janáčka, jehož jméno je nerozlučně spjato s Hukvaldy, tento pohádkový novinový námět zaujal natolik, že mu posloužil jako předloha pro libreto k opeře „Příhody lišky Bystroušky" z roku 1924.
A co se o liškách traduje doma a ve světě?

V západní kultuře vychází zobrazení lišky z Ezopových bajek. Ta je zde popisována jako zvíře, jež dokáže každého přechytračit, až občas přechytračí i samo sebe. V Japonsku však má toto zvíře poněkud jiné postavení. Kitsune je zde vnímána duálně a je tvorem jak vítaným, tak obávaným.
Ať už jde o lišku dobrou či zlou, vždy jsou jí připisovány mnohé magické vlastnosti. Podle starých bájí získá liška po tisíci létech svého života další ocas a s ním i větší schopnosti. Těm nejstarším, jimž narostl již sedmý ocas, bývá přisuzována schopnost vidět a slyšet vše, co se děje ve světě. Podle některých bájí také liškám se sedmým ocasem zezlátne či zbělá kožich. Velmi důležitou schopností lišek je jejich přeměna v člověka. Japonské mýty a legendy jsou plné krásných a chytrých žen, jež se nakonec ukázaly být liškami. Podle mnoha příběhů se liška neumí přeměnit kompletně a často jí i v lidské podobě zůstává ocas.
Keš vás tedy dovede na místo, kde je spolu s liškou na bludném kameni umístěna i pamětní deska, která připomíná místního rodáka, skladatele a autora opery „Příhody lišky Bystroušky" Leoše Janáčka.


Pro uznání logu poslouží fotka vás, vašeho CWG, GPS, kočárku s ratolestí či třeba kola s liškou s datem po dni publikace keše. Ale pozor! Zepředu lišku fotí každý. Vyfoťte se s ní zezadu, od ocásku. Kdo ví, kolik jich ve skutečnosti tahle krasavice má...
Vítány budou i archivní snímky druhé Bystroušky z r. 1962.


Otevírací doba obory


Duben - Září

7.00 - 20.00

Říjen

8.00 - 17.00

Listopad - Březen

8.00 - 15.00
Vixen Sharp Ears

This cache will show you the sculpture of Vixen Sharp Ears („Liška Bystrouška“). The stories of the real animal became the inspiration for the painter Stanislav Lolek, who created drawings of this motif; the author Rudolf Těsnohlídek, who wrote short stories of the cunning little vixen; and, above all, the famous componist Leoš Janáček, whose name is intrinsically entwined with Hukvaldy. This fairy-tale theme fascinated him so much that he used it for the libretto of his 1924 opera „The Cunning Little Vixen“ („Příhody lišky Bytroušky“).In order for your log to be acknowledged, you need to send a photo of you, your xWG or your GPS with the fox. But wait! Everyone can take a snap of the fox from the front. You need to do it from behind, from where its tail is!
(If your log does not contain the photo, or if the photo had been taken before this cache was published, it will be deleted.)


Open


April - September

7.00 - 20.00

October

8.00 - 17.00

November - March

8.00 - 15.00Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.


Velký dík hlavně vám, návštěvníkům mých keší, kteří jste zde zanechali svá vzácná eFPéčka a díky kterým tato virtuálka zůstala v Beskydech.
Dík všem kamarádům, kteří mi opět pomáhali. (Oni vědí.)

Additional Hints (No hints available.)