Skip to content

<

Pamatnik obetem hor

A cache by DaJaVi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/24/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Přijměte pozvání na výlet do vrcholových partií Krkonoš, na místo, odkud se vám za hezkého počasí naskytne krásný výhled na Sněžku, Studniční horu, Bílou louku a Stříbrný hřbet.


V Modrém sedle, mezi Luční a Studniční horou, se nachází kamenná kaplička, která je svou nadmořskou výškou 1509 m n.m. nejvýše položenou kaplí v České republice a zároveň druhou nejvýše položenou kaplí v Krkonoších (po kapli sv. Vavřince na Sněžce). Původní kaplička byla postavena na přelomu 18. a 19. století na památku tragické smrti Václava Rennera, který zemřel nedaleko Luční Boudy v roce 1798 při svážení dřeva z Lahrových bud. V roce 1957 byla kaplička upravena a věnována památce obětí hor. Je tedy pietní vzpomínkou na všechny, kteří v Krkonoších přišli o život a především také určitým varováním pro ty, kteří jdou právě kolem.

K památníku se pohodlně dostanete po značené trase buď pěšky nebo na kole a v zimě také na skialpech nebo běžkách.

Pro uznání logu musí být splněna jednoduchá podmínka:

Ke svému logu připojte fotografii sebe nebo jakéhokoli vašeho osobního předmětu v blízkosti kapličky (maximální vzdálenost 50 m). Archivní snímky, fotomontáže ani fotografie stažené z internetu se pro uznání logu nepočítají. V případě nesplnění uvedené podmínky bude váš log smazán a vše pak nahlášeno u Krakonoše!


This virtual cache will take you to the saddle between Mt. Studniční hora and Mt. Luční hora with the Memorial to the victims of the Giant Mountains. From there you can get a nice panoramic view of Mount Sněžka and the Meadow Chalet - the largest and oldest mountain hut in the Giant Mountains.
The Memorial to the victims of the Giant Mountains is a stone chapel built in memory of Václav Renner, who died there tragically in 1798. Currently, this memorial is dedicated to all victims of the Giant Mountains. Inside there are boards with information about tragic events and disasters together with the names of victims. The memorial site was built in 1957 replacing a former chapel in the saddle between Mt. Luční hora (Meadow Mt.) and Mt. Studniční hora (Well Mt.).

You can easily get to this place on foot or by bike and (in winter) on touring skis or cross-country skis.

To validate your finding of this virtual cache you have to take a photo of you (or of your GPS) near the memorial (the maximum acceptable distance is approximately 50 m from the starting coordinates). Add this photo to your log. Logs without a photo will be deleted.Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.