Skip to Content

<

5/5 Virtual

A cache by Aldy CZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/18/2018
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


(CZ) 5/5 Virtual

Zdravím příznivce terénu 5. Něco jsem pro vás připravil, tak snad se vám to bude líbit. Než se však vydáte do terénu, budete muset zjistit, kam to bude, protože na ikonce nic nenajdete. Ikonu jsem umístil poblíž mé vesničky Verměřovice zvané též Turecko, kde zakládám své keše.

Vaším prvním úkolem je najít dvě šifry a vyluštit z nich souřadnice dvou stagí. Náš anglický betatester je ale vtipálek, takže mu vůbec nevěřte a letenky rozhodně nekupujte. To, co najdete nejspíše jako první, je pouze vtip a slepá cesta. Hledat šifru musíte úplně někde jinde. Až najdete tu správnou a po vyluštění budete na těch správných souřadnicích, tak prosím zapózujte jako on na přiložených fotkách.

Fotoaparát, který použil, si půjčil od přítele novináře a samozřejmě k tomu dostal i speciální instrukce ;-), stejně jako vy. I tak to ale byla fuška, takže vám ještě v originálních fotkách zanechal malé nápovědy na luštění šifry.

 

Úkoly pro uznání logů:

 

1. STAGE:

Najděte DUCHA a vyfoťte si s ním svou DLAŇ, na které bude ČITELNĚ napsán váš NICK.

2. STAGE:

Opět najděte DUCHA a udělejte si s ním SELFIE. Stydlíni si mohou samozřejmě zakrýt obličej.

Foťte prosím tak, aby nebyla prozrazena lokalita nebo přesná poloha duchů. V opačném případě budu nucen fotky smazat! PROSÍM DRŽTE SE PŘESNĚ INSTRUKCÍ. FOŤTE SE POUZE Z BEZPROSTŘEDNÍ BLÍZKOSTI SELFÍČKEM. ODLOV JE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ! Děkuji.

 

Za pomoc s přípravou keše děkuji kačerovi =TuRcO= a lukasjer.

 

(AN) 5/5 Virtual

Hello all fans of terrain 5. I've prepared something for you, you might like it. But before you go to the terrain, you have to find out where it is because there is nothing on the icon. Icon is placed near my village Verměřovice called “Turecko”, where I place my caches.

Your first task is to find two ciphers and unravel the coordinates of two stages. But our English betatester is a joker, so don’t believe him and definitely do not buy flight tickets. This is only a joke and blind alley. You have to find the cipher somewhere else. Once you have the right one and after solving it you will be on the right coordinates, please take a picture of you, exactly like on the enclosed photos.

The camera he used was borrowed from his friend journalist and, of course, he got special instructions ;-) just like you. Even so it was tough job, therefore he left little hints in the original photos, how to solve the cipher.

 

Tasks to acknowledge logs:

 

1. STAGE:

Find the SPIRIT and take a picture of it together with your OPEN HAND, on which your NICK will be written.

2. STAGE:

Once again find the SPIRIT and make a SELFIE with him. The shy people can, of course, cover their face.

Please photo so that the location or the exact place of the ghosts is not revealed. Otherwise I will be forced to delete your photos! PLEASE EXACTLY KEEP THE INSTRUCTIONS. PLEASE TAKE A PHOTO LIKE A SELFIE FROM CLOSE PROXIMITY. HUNTING IS AT YOUR OWN RISK! Thank you.

 

Thank you for helping with preparation cachers =TuRcO= and lukasjer.

 

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.