Skip to content

Mincmistrovsky sklep Virtual Cache

Hidden : 05/03/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:
Objevte tajemství brněnského podzemí

Dnes 9:41 - Brno

Při průzkumu brněnského podzemí byl v roce 1999 objeven sklep pod Dominikánským náměstím. Tento prostor, který se v minulosti nacházel pod domem mincmistra Bruna a později Mikuláše od Věže, byl v roce 2007 zpřístupněn veřejnosti jako Mincmistrovský sklep. O tři roky později byl rozšířen o zrekonstruované sklepy Nové radnice a vznikla tak rozsáhlá expozice věnovaná nejen mincovnictví v Brně.

Mincmistrovský sklep
FOTO: Kevin Rybeš

Ve sklepě mincmistra Bruna dnes sice najdete repliku mincovního lisu, ale ve skutečnosti se v něm mince nikdy nerazily. Sloužil totiž jako sklad surovin a nových mincí před vypuštěním do oběhu. Samotná ražba musela probíhat na jiném místě. O tom vám ale rád povypráví místní průvodce, sám mistr Bruno. Návštěvou Mincmistrovského sklepa se můžete vrátit v čase do středověku, kdy bylo náměstí, pod nímž se dnes sklepení nachází, nazýváno Rybným trhem. Prozkoumat tak můžete nejen historii mincovnictví, ale i dávnou podobu tohoto náměstí. Při prohlídce sklepa si také můžete všimnout vystavených fragmentů Královské kaple - unikátní stavby, která do roku 1908 stávala na rohu Dominikánského náměstí a ulice Veselá. Na jejím místě teď stojí dům, ve kterém byla donedávna Menšíkova kavárna. Dnes zde naleznete obchod s hudebními nástroji.

Fragment Královské kaple
FOTO: Kevin Rybeš

Sklepení mincmistrů však není jedinou takovou zajímavostí. V roce 2011 byla zpřístupněna další část brněnského podzemí, kterou je Labyrint pod Zelným trhem. Jedná se o systém sklepení, který sloužil od středověku po novověk ke skladování potravin. O rok později byla otevřena třetí část podzemí s názvem Kostnice u sv. Jakuba, která je po pařížských katakombách druhou největší kostnicí v Evropě. Modernější částí zpřístupněného podzemí je Kryt 10-Z, který vznikl v době nacismu, nebo kolektory, které umožňují vedení podzemních inženýrských sítí.

Autor: Shebyr

Fotosoutěž geo.NEWS.cz

Naše redakce vyhlašuje fotosoutěž o nejoriginálnější snímek před vstupem do Mincmistrovského sklepa. Pokud soutěž nevyhrajete, nezoufejte. Všichni zúčastnění získají zdarma jeden geobod jako cenu útěchy.

Podmínkou zalogování je „účast ve fotosoutěži“.
Musíte tedy k logu přiložit fotografii vás nebo vaší GPS před vstupem do Mincmistrovského sklepa, který najdete na výchozích souřadnicích na ulici Panenská.
Logy, které nesplňují tuto podmínku, budou smazány.
Jako dobrovolný úkol můžete přidat k logu fotku vás nebo vaší GPS s mincí (ideálně historickou).


Z domova

Perla nevyčíslitelné hodnoty byla ukradena
Noční návštěvník muzea si odnesl vzácnou perlu a několik dalších exponátů. Policie žádá o pomoc při pátrání po pachateli i ukradených předmětech.
Přijel slavný český cirkus
Všem dětem se rozzáří oči radostí. Do města přijel cirkus. A ne ledajaký. Všichni mají příležitost navštívit představení slavného českého cirkusu.
Chov kachen v ohrožení
Na kachní farmě nedaleko Brna zuří válka mezi drůbeží. Situaci komplikují husy ve společném chovu, které hladovým kachnám sežerou všechen šrot i zrní.
Podvod v kasinu
Nepříjemnému skandálu čelí kasino v centru města. Zjistilo se, že výherní automaty jsou majitelem upraveny tak, aby nebylo možné vyhrát.

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)