Skip to content

Brněnský orloj Virtual Cache

Hidden : 07/11/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Brněnský orloj je černá kamenná plastika ve tvaru projektilu s hodinovým strojem uvnitř, vypouštějící každý den v 11:00 hodin kuličku. Je umístěna na východní straně náměstí Svobody v centru Brna, před obchodním domem Omega. Vytvořili ji sochaři Oldřich Rujbr a Petr Kameník, za iniciátora projektu je označován primátor Roman Onderka. Byla slavnostně odhalena 18. září 2010 u příležitosti 365. výročí odolání města Brna při švédském obléhání v době třicetileté války, které má připomínat.

Hodiny jsou koordinovány podle signálu z Frankfurtu. Čas je zobrazován otáčením nejvyšších kamenných dílů. Celá špice se otočí kolem své osy za minutu a je na ní ostrý hranol, který slouží jako ukazatel sekund. Nejvyšší skleněný díl se otočí jednou za hodinu a slouží jako ukazatel minut. Číslice ciferníku se otočí jednou za 12 hodin. Pro běžného návštěvníka a bez návodu je však čas nezjistitelný a to je důvodem toho, proč se v Brně údajně rozmohlo výsměšné tvrzení, že je vhodnější se otočit k orloji čelem, udělat pět kroků od orloje vzad a podívat se na hodiny, které lze v dáli spatřit na věži kostela sv. Jakuba. Každou celou hodinu stroj krátce zazvoní.

Uvnitř hodin je systém složitých mechanismů, které uvádí do pohybu skleněnou kuličku v barvách Brna i jiných různých grafických úpravách. V 10.15, 10.30, 10.45 a v 11.00 h zahraje zvonkohra melodii a je vidět koule, které projíždějí škvírami a narážejí do jmen účastníků konfliktu. Nahoru koule vyjíždějí dopravníkem. Vždy v 11.00 po zahrání zvonkohry jedna kulička sjede po drahách do jednoho ze čtyř otvorů, v nichž je možno si ji chytit a odnést jako suvenýr domů.

( zdroj: wikipedia )

Návod, jak na hodinách zjistit čas 
1. V horní části hodinového stroje je viditelná skleněná lupa, která postupně zobrazuje 12 hodinových číslic, mezi nimi je sestava čar (čtvrt, půl, třičtvrtě, celá), přičemž přesnost času je stoprocentní, protože hodiny jsou v systému přenosu dlouhých vln z Frankfurtu.
2. Pokud jde o měření minut, je nad hlavní lupou umístěna menší lupa, tzv. minutovka, což je menší talířek, otáčející se a naklánějící se dle přibývajících minut v hodině.
3. Celý vrchní díl hodinového stroje se jednou za minutu otočí okolo celého náměstí Svobody, čímž divák získá možnost ze všech stran náměstí vidět, kolik je hodin.

Pokud stále nevíte jak zjistit čas, tak tady je ještě grafický návod.

 

CZ

Pro uznání logu se vyfoťte s Brněnským orlojem.

Jako dobrovolnou podmínku, se můžete vyfotit s jakýmkoliv vlastním zařízením k měření času.

Fotografii přiložte k logu. Logy bez fotografie budou mazány!!!

EN

To recognize the log, take a picture of the Brno Astronomical Clock.

As a voluntary condition, you can take a picture of any of your own time measuring devices.

Put the photos to the log. Logos without photos will be deleted !!!

DE

Bitte mach bei der Brünner Uhr ein Foto von dir.

Als freiwillige Bedingung mach ein Foto gemeinsam  mit deinem Zeitmessungmechanismus.

Legen Sie die Fotos in das Protokoll. Logos ohne Fotos werden gelöscht !!!

 

 

Please leave the following text at the bottom of the page, so cache finders understand the Virtual Reward project.

Virtual Reward - 2017/2018

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between August 24, 2017 and August 24, 2018. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards on the Geocaching Blog.

Additional Hints (No hints available.)