Skip to content

Belá - Dulice Traditional Cache

This cache has been archived.

ForestReviewer:
Mrzí ma to, ale nedostali sme od teba žiadnu reakciu. Preto tento listing teraz archivujem, čím sa ostatným kešerom otvára priestor pre založenie novej kešky niekde v okolí a hra tak môže pokračovať.


Ak po tvojej keške zostali v teréne nejaké zvyšky, prosím o ich odstránenie. Súčasťou hry Geocaching je aj zásada "Leave no trace" - nezanechať po sebe žiadne stopy, ktoré by mohli byť vnímané ako negatívny zásah do životného prostredia.


V mene všetkých nálezcov tvojej kešky ti ďakujem za zábavu, ktorú nám priniesla.

ForestReviewer (Peter) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines


Viac info:
Pravidlá - Udržiavaj svoju kešku - prosím, oboznám sa s pravidlami.
Help Center - 7. Ownership after publication - všetko, čo potrebuješ vedieť o údržbe kešiek.
Help Center - 7.15 Archive or unarchive a geocache - po archivovaní zober kešku z terénu.

More
Hidden : 8/24/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá drive-in keška. wink


História obce

POČIATKY OBCE

Turiec, obkolesený horami Veľkej a Malej Fatry, Žiaru a Kremnických vrchov, patrí medzi vyššie položené kotliny Slovenska. Charakterizujú ju horšie klimatické podmienky, i keď toto územie bolo chránené od studených severných vetrov.

Podnebie a výhodná poloha Turčianskej kotliny, úrodná pôda v nive riek Turiec a Váhu i dôležité obchodné komunikácie, prechádzajúce cez ňu, prilákali do tohto sídelného priestoru človeka už v dávnych časoch.

Najstaršie osídlenie predhoria Veľkej Fatry :

Stopy osídlenia z doby kamennej. Na základe doterajších výsledkov archeologického výskumu pochádzajú stopy najstaršieho osídlenia zo strednej doby kamennej – z eneolitu (asi 2 750 – 2 250 rokov pred Kr.). Na západnom úpätí Veľkej Fatry sa usídlil ľud kultúry s kanelovanou keramikou.

Ľud tejto kultúry sa živil pestovaním niektorých poľnohospodárskych plodín, chovom dobytka, ale aj lovom zveri, o čom nám svedčia nálezy v jaskyni Mažarná a osídlenie menších jaskýň v Gaderskej doline a Na Vyhni.

O živote ľudu kultúry s kanelovanou keramikou vypovedajú nálezy z poslednej fázy eneolitu (2250 – 1 800 pr. Kr.) v Belej na lokalite zvanej Baba, ležiacej tesne nad východným okrajom obce. Obyvatelia si tu vystavili výšinné sídlisko na slnečnej juhozápadnej terase v blízkosti lesov.

Našli sa tu zlomky kamenného sekeromlatu, kamenná čepieľka, črepy rôznej keramiky (mís, šálok a ďalších zdobených nádob) a veľa zvyškov kostí (jeleňa, diviaka), ktoré sú dokladmi jeho pracovnej aktivity. Keramika bola zdobená zvislým žliabkovaním, slamovaním a vpichmi, je na dobrej technickej úrovni. Doteraz nepoznáme príbytky z tohto obdobia a len z analógii môžeme usudzovať, že mali pravdepodobne kolovú konštrukciu.

Ľud lužickej kultúry v dobe železnej a rímskej.

Ľud lužickej kultúry v Turci okolo roku 700 pred Kr. si osvojil výrobu železa. Používanie železa otvorilo novú prehistorickú etapu vývoja ľudskej spoločnosti – železnú dobu, ktorá sa člení na halštatskú (700 – 400 rokov pred Kr.) a laténsku dobu (400 rokov pred Kr. – koniec 1. stor. pred Kr.). Spoznanie technológie spracúvania železa výrazne ovplyvnilo hospodársky a spoločenský život ľudu lužickej kultúry, čo malo za následok zvýšenie produktivity v poľnohospodárstve a rozsiahly diaľkový obchod. Osídlenie z tohto obdobia poznáme z pohrebiska v Martine-Severe, ďalej v jaskyni Na Vyhni pri Blatnici a na ďalších sídliskách – hradískách v jej chotári na Plešovici a Strednej (našla sa tu keramika, nádobka, zbrane a dve figúrky diviakov). V laténskej a rímskej dobe (1. – 2. stor. po Kr.) obýval územie Turca ľud púchovskej kultúry, ktorý na vysokej úrovni vedel spracovať kovy (meď, železo, striebro), vybudoval tu silne opevnené hrádky a osady s chatami s kamennou podmurovkou, vyrábal keramiku na hrnčiarskom kruhu a zdobil ju rytými líniami. Hradiská ľudu púchovskej kultúry v Turci z laténskej doby vznikali na vyvýšených miestach a sídliská na komunikačných križovatkách. Najviac ich poznáme z chotára Blatnice, a to hradiská Plešovica, Stredná, Vlčie Hrdlo a nížinné sídliska v časti Sokolče, Dúpna a Konský diel. Z tohto obdobia pochádza Hradište v Hornom Jasene, osídlenie na Havranej skale vo Folkušovej, na Tlstej hore v Háji a remeselnícke stredisko na dvojitom valom opevnenom Hrádku pri Rakši. Laténske misy, zásobnice, denár rímskej republiky z 2. storočia pred Kr., železný klinec a ostroha dokumentujú sídliska v časti chotára Necpál v Brotnici a Borievčí.

Z rímskej doby poznáme opevnené sídlisko s valmi a dvoma terasami na Hrádku v Belej a opevnené sídlisko na Hrádku pri Duliciach.

Príchod Slovanov a obdobie Veľkej Moravy.

Príchod Slovanov na naše územie je v dejinách Turca významným medzníkom. Podľa archeologických výskumov bol Turiec v období Veľkomoravskej ríše najosídlenejšou zo všetkých vysoko položených kotlín Slovenska. Archeologicky najstaršia zistená turčianska osada z tohto obdobia sa nachádzala v lokalite Kratiny v chotári dnešnej Ivančinej (datovaná od 8. až do druhej polovice 9. stor.).

V 9. storočí existovala v intraviláne Belej osada (pri katolíckom kostole)

Turiec po páde Veľkej Moravy.

Do obdobia 10. až 11. storočia sa doposiaľ podarilo archeologickým výskumom zistiť osídlenie na sídlisku v Belej, v blatnickej jaskyni Na Vyhni, na Hrádku pri Bystričke (tu sa predpokladá remeselnícke centrum) a na Brvenom Hradišti pri Hornom Jasene.  Hradiská v predhorí Veľkej Fatry mali obrannú funkciu, ktorú plnili približne do polovice 11. storočia. Po pripojení Turca k uhorskému štátu stratili tieto hradiská vojenský a politický význam a postupne zanikli.

Komunikačná sieť.

Už od predhistorických dôb bol Turiec so susednými regiónmi pospájaný sieťou obchodných ciest. Pričlenením k uhorskému štátu sa komunikácie prichádzajúce z južného smeru stali pre panovnícky dvor dôležitými tepnami štátneho útvaru. Z listinných dokumentov z 13. storočia sa dozvedáme, že Hlavná cesta z Ponitria viedla popod hradisko Vyšehrad do Slovenského Pravna V polovici 13. storočia cesta z hornej Nitry prechádzala cez brod pri Turčianskej Sv. Mare (dnes Socovce) na rieke Turiec a prekonávala jej inundačné územie. Komunikácia ďalej pokračovala do predhoria Veľkej Fatry pri Blatnici. Na túto cestu sa napájala komunikácia od Zvolena, ktorá viedla údolím Kremnického potoka cez Piargské sedlo a Dolnú Štubňu do Blatnice. Druhá mladšia komunikácia viedla zo Zvolena cez Banskú Bystricu a sedlo Malý Šturec do Turčianskeho Michala.

Tu sa spájala s druhou cestou od Zvolena (cez Kremnickú dolinu) a pokračovala do Blatnice. Tu spojená komunikácia (od Zvolena a Ponitria) viedla cez Necpaly, Belú, obidve Jasená a Sklabiňu do Sučian, ďalej na východ cez Nolčovo do Liptova a Oravu, alebo na západ cez Priekopu na Žilinu. Komunikácia prechádzajúca predhorím Veľkej Fatry sa v 13. Storočí nazývala “veľkou cestou”. Roku 1284 v donácii panovníka Bela IV. pre Vavrinca, syna Kozmasa, na Malú Bystricu (dnes Jahodníky) sa pri rozhraničovaní spomína verejná cesta (viam publicam), vedúca z Belej do dediny Svätý Martin (de Bela in villam sancti Martini). Táto cesta postupne strácala na svojej dôležitosti a roku 1323 sa už nazývala “stará cesta”

Vývoj obce v stredoveku :

Belú máme po prvý raz listinne doloženú až roku 1282, keď Matej, turčiansky úradník zvolenského župana BITERA, vykonal reambuláciu územia Necpál. Pri vyznačení chotára Necpál sa spomínajú susedia, a to dve dediny Belá, z ktorých jedna sa nazýva Vyšná (superiori Bela; ležiaca na ľavom brehu Belej) a druhá Nižná Belá (Bela inferiori; na pravom brehu Belej). Pričom Vyšná Belá sa stala súčasťou necpalského panstva a Nižná Belá zostala kráľovským majetkom takmer po celý stredovek.

Obec Belá je pomenovaná podľa rovnomenného potoka, je starou osadou (v intraviláne sa nachádzalo sídlisko z 10. a 11. storočia), ktorá vznikla pri ceste a má charakter ulicovej zástavby, pozdĺž potoka. Belá takto už pri vzniku dostala svoj topografický charakter v smere východ – západ. Osada sa spomína v listine z roku 1284, keď sa uvádzala verejná cesta z Belej do Martina. V roku 1287 časť chotára – Belianske klčoviská – boli pričlenené do majetku necpalských šľachticov a neskôr sa stali základom neskorších Dulíc. Názvy Bylatoarthvan, alebo Belataortvana sú maďarskými názvami klčovísk obyvateľov Vyšnej Belej na ľavom brehu Suchej Chmeľnice.

V prvej polovici 14. storočia prebiehalo na území Turčianskej stolice doosídľovanie na zásadách nemeckého práva i s uplatňovaním dedičného richtárstva, kedy severovýchodne od Nižnej Belej (v Jasenskej doline) zásluhou neznámeho Očku vznikla kráľovská osada Očkova Lehota, ktorá sa šľachtickým právom stala kuriálnou osadou rodu HERCHUTOVCOV a neskôr ju v 15. nazvali Krčútovou Vsou. V roku 1425 sa Belá vyskytuje s prívlastkom mestečko – oppidum. Jej obyvateľom sa však nepodarilo presadiť proti mocným pánom panstva a hradu Blatnica a z pramenných materiálov sa dozvedáme, že Belá po roku 1435 definitívne ostala poddanskou obcou patriacou do vlastníctva panstva hradu Blatnica.

Additional Hints (Decrypt)

wrqra m qôyržvgýpu flzobybi

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)