Skip to content

LEGENDY O TEMPLARICH - BONUS Mystery Cache

Hidden : 8/29/2017
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Legendy o templářích

Bonusová keška teplářských velmistrů


Legendy o templářích

Templáři prý schovali poklady, našli artefakty ze Šalamounova chrámu - Svatý grál a Archu úmluvy, dostali se do Ameriky před Kolumbem, je s nimi spojována záhada Turínského plátna

Řád prý byl ovlivněn dávnými učeními a náboženstvími orientu - např z Egypta, což by měl dokazovat právě Baphomet.

 Baphomet je jméno údajného idolu templářů, který měli členové řádu uctívat a klanět se mu. Jméno vzniklo patrně ze starofrancouzské zkomoleniny Mahomet, tedy jména proroka Mohameda. Smyslem obvinění mohla být snaha pošpinit řád nařknutím z tajného spojenectví s muslimy nebo tajným praktikováním islámu. Přiznání templářů a jejich popis se zcela vymykají všemu, co je pro islám typické, je však typické pro představy, které měli středověcí křesťané o islámu, tzv. pohanskýchkultech a dalších konkurenčních náboženstvích.

BAHOMET 1             BAPHOMET 2                                    

 

Dvě možné podoby Bafometa - jako ďábla nebo orientální moudrosti

Věnovali se prý alchymii, kabale a sympatizovali s tajnými či heretickými sektami jako Kataři, Rozenkruciáni, Hermetici. K templářům, jejich odkazu, se hlásí i Zednáři.

 

Poklad Templářů

POKLAD

Nejznámější  legenda - o bohatství, které uniklo chamtivým rukám krále Filipa IV. Brzo ráno památného dne 13. října 1307 zvedli tři templářské lodě v Marseille kotvy a odjeli na moře pod rouškou mlhy. Nikdo je více neviděl  a zůstali pouze legendy o tom kolik zlata  vlastně odváželi na palubách lodí. Hodně se mluvilo o tom, že zlato skončilo ve Skotsku, ukryté v tajných prostorách pod kaplí v Rosslyne.

Jiná pověst mluví o tom, že zlato je uschováno ve Francii v malé vesničce Rennes-le-Chateau. Poklad byl stále přemísťován do Ameriky nebo ostrov poblíž kanady, do Jeruzalema a na mnoho dalších míst. Ani hledači pokladů vlastně neví, kde by mohl tento poklad být uschován.

Kromě pokladů byl značný majetek Templářů v pozemkách, hospodářství a různých stavbách, které nechali postavit. Velká část financí byla pro každodenní činnost řádu.

 

Svatý Grál

GRÁL

Další z Templářských tajemství, které měli střežit. Za Svatý grál se považuje kalich, ze kterého pil Ježíš při poslední večeři. Grál v sutinách Šalamounova chrámu prý nalezli ve dvanáctém století templáři a dopravili jej do Francie. Poté grál mizí ze scény v souvislosti se zmatky kolem zániku templářského řádu. Podle jiné teorie byl grál coby kalich jen metafora – zpodobňoval hlavu Jana Křtitele.

       Co to vlastně  Svatý grál je nikdo nedokáže stoprocentně říct. Slovo grál se odvozuje ze staré francouzštiny, ze slova graal, předtím z latinského cratalis, a to zase z řeckého crater – miska. Prý je to také zkomolenina ze Sanguis Regalis – krev královská. K tomuto výkladu se ještě vrátíme při rozboru jednotlivých teorií. Samotný grál byl prý mísa či pohár, broušený z jednoho kusu smaragdu. Byl naplněn Kristovou krví a sloužil jako univerzální lék, elixír života, kámen mudrců

         Podle jedné z nejromantičtějších teorií, ke které se váže třeba Artušův příběh, je grál střežen Králem Rybářem – častou postavou v oboru fantasy příběhů. Král Rybář je nemocný stařík, který sám nemůže být grálem uzdraven. Musí se najít rytíř bez bázně a hany, který grál najde, položí tu správnou otázku, grál dopraví na střežené místo a rány světa i Krále Rybáře budou zaceleny. Rytířů, kteří grál hledali v toku času, bylo mnoho. Třeba Parcifal s Gawainem a Borsem od Artušova kulatého stolu, nebo náš Otec vlasti Karel IV. Hledání Svatého grálu bylo oblíbeným tématem středověkých romancí a dobrodružných příběhů.

         Podle racionálního pojetí je grál prostě pohár, co z něj pil Ježíš při poslední večeři. Tudíž nějaký zdobený kalich z domácnosti matky Jana Marka, kde se večeře konala. Není jasné, z jakého materiálu pohár byl – v úvahu připadá kamenina, bronz, dřevo i drahé kovy a navíc je zde otázka, kdy se stal tento kalich posvátnou relikvií. Podle pověsti v okamžiku, kdy Josef Arimatejský do něj zachytil krev umírajícího Krista. Nikdo už dneska zřejmě nezodpoví, jestli by se přes římské stráže ke kříži vůbec dostal, jestli by ho nechali dělat to, co dělal a zda by ho nechali svobodně odejít. Pokud byl grál poté ukryt v Šalamounově chrámu či jinde, ten byl do doby, kdy se sem dostali Templáři, několikrát vypleněn.

 

Archa úmluvy

ARCHA

Archa úmluvy je velice známý biblický artefakt. Podle bible ji zhotovil Mojžíš podle návodu, který dostal od samotného boha, Mohlo by se jednat o truhlu nebo schránku s desatero přikázáním. Je zajímavé, že archa podle popisu v bibli, pálila nosiče ohněm a ty které spálila se z popele ozýval boží hlas.

Co se s ní nakonec stalo??????

  • Dostal ji ( dle pověsti ) jako dar z lásky  krále Šalamouna a královny ze Sáby, princ Menelik, a ten ji odvezl do Etiopie. Tam je dodnes, aspoň je o tom přesvědčen každý Etiopčan.
  • archu úmluvy našli první templáři v době hledání v ruinách Herodesového chrámu (musíme dodat, že Herodesův chrám byl třetí  rekonstrukcí chrámu Šalamounova a ten byl určený především jako sídlo Boha.
  • archa je opravdu v Etiopii. Dostala se tam však za velké pomoci templářů a ti pomáhali i zbudovat  její  úkryt. Chabým důkazem pro tohle tvrzení by mohl být výskyt templářských křížů ve výzdobě části etiopských křesťanských kostelů.

 

Turínske plátno

PLÁTNO

Vlastnili templářští rytíři Turínské plátno s otiskem ukřižovaného a mučeného Krista? Prováděli s touto zvláštní památkou tajné obřady při přijímání svých nových členů?

Stále záhadný středověký řád je předmětem mnoha spekulací a hypotéz. Turínské plátno, které ve středověku bylo považováno za autentický Kristův rubáš, bylo ve 13. a na začátku 14. století v rukou francouzských templářů! Výslechy templářů, obviněných francouzským králem Filipem IV. Sličným z kacířství. Mezi 1114 zaznamenanými výpověďmi, získanými většinou na mučidlech, se 130 týká různých zmínek o jakési zvláštní modle - hlavě vousatého muže, která byla uctívána při řádových shromážděních. Štěpán z Troyes vypověděl před inkvizicí, že hlava měla bílé vlasy bez čapky či kapuce a tvář vypadala jako z lidského masa a zdála se mu dosti zsinalá a bledá. Podle řádového rytíře Huga z Pairaudu měla „hlava" čtyři nohy, dvě vpředu na lícové straně a dvě vzadu. Templář Arnaut Sabbatier viděl vyobrazení celé figury na plátně, tedy nejen hlavy, a Vilém Bos zas tvrdil, že ono vyobrazení bylo černobílé.Náznaky napovídají, že svědci mohli vidět otisk muže na Turínském plátně, který vypadá jako gigantický černobílý fotografický negativ s výrazným otiskem šedavě bílé tváře. I čtyři nohy nejsou záhadou, ale spíše potvrzením domněnky. Na roztaženém plátně je totiž patrný otisk nohou zepředu i zezadu, takže „hlava" má opravdu „čtyři" nohy.

Templářský meč

MEC 2   MEC 1

O templářském meči, posledního z velmistrů Jakuba z Molay se povídají různé legendy. Tento se ztratil před jeho uvězněním v roce 1307, a dle některých legend je v meči ukryta šifra k onomu bájnému pokladu Templářů. Údajně je uschován ve Francii poblíž jednoho z Templářských klášterů nebo hradu na svatém místě.

HRAD

Templáři měli v Paříži svůj chrám již asi od roku 1130. Na počátku 13. století vybudovali severně od města novou komendu, která nahradila původní. Po pádu Akkonu v roce 1291 se pařížský Templ stal rezidencí velmistra. Hlavní stavbou opevněného území byl donjon, dále zde byl kostel, klášterní budovy a další stavby obehnané hradbami s baštami. Obranný systém byl vedle donjonu doplněn ještě čtverhrannou věží. Od roku 1146 byl v donjonu nazývaném Tour du Temple (Templářská věž) uložen královský poklad, jehož střežením byli templáři pověřeni. Tato praxe se udržela až do vlády Filipa IV. Sličného, který proti templářskému řádu vystoupil. Po procesu s templáři v roce 1307 a po vydání papežské buly Vox in excelso roku 1314 a upálení velmistra Jacquese de Molay přešel majetek templářů do rukou maltézského řádu.  

        Dnes se z tehdejších budov nedochovalo nic. Pouze několik pomístních názvů upomíná na přítomnost templářů v Paříži: ulice Rue du Temple, Rue Vieille-du-Temple, Boulevard du Temple, dále Square du Temple, kde stojí radnice 3. obvodu, a rovněž stanice metra Temple a tržnice Carreau du Temple.

Zdroj informací WIKIPEDIE

 K samotnému nalezení bonusové kešky, musíte obejít všech 23 kešek velmistrů, kde jsou uschovány indicie.

Tyto následně dosaďte do šifry

N 50°4 (K-Z-N). (S-L-C)  (T-U-O)  (V-D-A)'

E 14°0 (R-Z-C). (D+H+B)  (L-V-N)  (I-M-A)'

Dne 31.1.2018 byla provedena úprava u finálky, šifra zůstává stejná ale u finále budeš potřebovat některá z nalezených čísel. Vše bylo provedeno po několikateré opravě bonusové krabky kdy DRSNÍ KAČEŘI nepochopí nápovědu

dne 13.8.2023 provedena oprava keše ( nechápu některé  kačery, proč ničí keš jiného kačera u tak velké série jen aby  se mohli zapsat. Určitě prošli sérii a mají informace k otevření zámku), luštění zůstává stejné jen kód byl změněn. 

                                Nově také možno zalogovat můj teplářský Geocoin který je na víčku krabičky. 

Additional Hints (Decrypt)

Ybtvxh hž arcbhžíirw nyr cbhžvw STM fgáyr cyngí arcbhžíirw aáfvyí , aravp zr, ohqh nfcba fybhžvg qéyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)