Skip to Content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

CITO Valdek

A cache by AHA & team a Správa CHKO Brdy Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 04 November 2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CS: Podzimní CITO event zaměřený na vyřezávání náletových dřevin v areálu zříceniny hradu Valdek.

Hrad Valdek

Valdek

Raně gotický hrad Valdek byl vystavěn ve 13. století na příhodném jihozápadním vedlejším vrcholku kopce Berance. Původní stavba byla čistou ukázkou hradu bergfritového typu, kterou později doplnila dostavba vstupního nádvoří. Různé části hradu byly přestavovány, rozšiřovány a dostavovány včetně renesančních úprav v 16. století. Nejstarší známá zmínka pochází z roku 1263, kdy se název hradu objevuje v predikátu Oldřicha Zajíce z Valdeka, královského číšníka. V roce 1346 byl hrad obléhán Děpoltem z Rýzmberka. Po roce 1350 hrad měnil vlastníky z řad nižší šlechty. V roce 1623 je udáván jako pustý, přičemž takový nejspíše zůstal po zbytek své historie. V roce 1958 byl vyhlášen kulturní památkou. Z dnešního pohledu je Valdek jediným zřetelně dochovaným hradem na území CHKO Brdy.

CITO event

Hrad průběžně zarůstá náletovými dřevinami a rumištními rostlinami. Tato vegetace zhoršuje možnost vnímat významnou památku, svými kořeny rozrušuje zdivo a trochu komplikuje kontrolu stavu zdí. Spolu se Správou CHKO Brdy vás proto zveme na sobotu 4. listopadu, abychom tyto nálety vyřezali, popř. vytahali vyřezané mimo areál hradu, a také posekali a shrabali lány kopřiv. Vyřezané odpadové dřevo je možné si odvézt, leč většina náletů je tenkých, jen některé patří mezi silnější.

Program a časový plán

V sobotu 4. listopadu:

 • 09.30 Sraz na parkovištích v Neřežíně a Obecnici, seskupení do vozidel. Cyklistů a pěšáků se toto netýká.
 • 09.45 Odjezd na Valdek (viz další odstavec).
 • 10.00 Na parkovišti u Valdeku zahájení eventu, přivítání a poučení o bezpečnosti.
 • 12.30 Průběžné opékaní a svačina
 • 15.00 Konec prací a eventu, úklid nářadí.
 • 15.10 Malá procházka s Hankou Mayerovou po blízkém okolí a povídání o tom, co zajímavého v okolí je. Cca hodinku.

Doprava auty

CHKO Brdy je mezi ostatními unikátní neobydlenou krajinou a nemožnosti vjezdu automobilů. Někteří lidé mají pocit, že jich se zákaz vjezdu netýká, a do CHKO nelegálně vjíždějí. Naopak řada příznivců Brd považuje toto omezení za skvělé, mnohdy jej vnímají jako absolutní zákaz vjezdu a na libovolné vozidlo bez zjevného povolení vjezdu volají policisty. Pozdvižení ale klidně nastane i pro oprávněný, povolený pracovní vjezd orgánů státní správy.

Protože my jedeme na Valdek pracovat a vezeme si nářadí, bude možné získat jednorázovou výjimku ze zákazu vjezdu. Výjimka bude udělena pro jednotlivé registrační značky vozidel, které budou v logu nahlášeny do konce října. Výjimka bude udělena právě a jen na tuto akci, tj. na den konání a jen na příjezd a odjezd po nejkratší trase z Neřežína (popř. ze Zaječova) nebo z Obecnice. Výjimka neopravňuje k vjezdu kamkoliv jinam či kdykoliv jindy, pomoc na Valdeku vás před postihem neuchrání.

Pozor, naším společným cílem je minimalizovat počet aut vjíždějících na území CHKO a tedy vjíždějící auta co nejvíce obsadit. Proto se sejdeme na parkovištích mimo CHKO (viz waypointy), abychom sesedli, popř. naložili účastníky bez udělené výjimky. Přijedete-li sami, počítejte s tím, že se s někým svezete či někoho svezete. Plně obsazená auta mohou pochopitelně rovnou zajet na Valdek.

Co si vzít a přibalit

 • svačinu a pití
 • buřty, klobásky, hermelíny, marshmallow na oheň
 • pracovní oblečení a obuv odpovídající počasí
 • pracovní rukavice
 • vlastní nářadí, tj. pilky, velké pákové nůžky, hrábě
 • helmu, pokud chcete snížit riziko zranění
 • má-li někdo možnost vzít křovinořez, bude to velmi užitečné pro likvidaci velkých ploch vysokých kopřiv s nálety mezi nimi
 • má-li někdo možnost vzít motorovou pilu, může se hodit, nezbytná není

Bezpečnost

Eventu se zúčastňujete na vlastní nebezpečí.

Do areálu zříceniny hradu je běžně vstup zakázán, protože nikdo není schopen přes všechny proběhlé asanace garantovat, že nedojde ke zřícení kamene či části zdiva. Ani během našeho eventu nelze pád či sesuv zdiva vyloučit. Navíc budeme sami kácet stromky a stromy, což je riziko navíc.

Pro pohyb v areálu a blízkém okolí hradu proto platí jednoduchá pravidla:

 • Nelézt po stěnách a nevstupovat na libovolné vyvýšené zdivo.
 • Nezdržovat se zbytečně v blízkosti zdiva.
 • Před kácením stromu důrazně upozornit okolí a počkat na jeho vylidnění.
 • Naopak po upozornění na kácení stromu ustoupit do bezpečné vzdálenosti podle výšky stromu.
 • Nekácet strom, pokud je v okruhu možného dopadu byť jediná osoba.
 • Neběhat mezi kameny či v kamenném moři.
 • Nesmát se lidem, kteří si budou preventivně chránit hlavu bezpečnostní, horolezeckou či cyklistickou helmou. :-)

Z výše uvedeného plyne, že event není vhodný pro úplně nejmenší děti, u větších je potřeba důrazně vysvětlit pravidla a směřovat je k bezpečnějším činnostem. Nezapomeňte: Největší borci odcházejí z eventu po vlastních a bez nutnosti lékařského ošetření.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

74 Logged Visits

Write note 9     Archive 1     Will Attend 27     Attended 31     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 92 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.