Skip to content

Która godzina ? Mystery Cache

Hidden : 11/2/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


zegar miejski

W związku z mającą miejsce w nocy z 28 na 29 października 2017 r. być może ostatnią zmianą w Polsce czasu letniego na zimowy (rozważana jest likwidacja konieczności stosowania zmiany czasu) nasunął mi się pomysł na zagadkowego kesza "zegarowego".                                                                                                                                                                        Zanim jednak o samym keszu, poniżej kilka informacji zaczerpniętych z internetu dotyczących stosowania zmiany czasu:

Przeprowadzono wiele badań i rozważań naukowych, dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze samopoczucie, zdrowie, funkcjonowanie czy też gospodarkę, podnosząc przy tym zarówno zalety jak i wady stosowania zmiany czasu. Jednym z powodów stosowania czasu letniego jest bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego. Wiosną czas lokalny przesuwany jest o godzinę do przodu w stosunku do czasu geograficznego, dzięki czemu zachód Słońca "następuje" godzinę później. Czas zimowy natomiast, to czas lokalny obowiązujący w okresie jesienno-zimowym. Jesienią czas lokalny przesuwany jest o godzinę do tyłu, tak więc zrównuje się z czasem geograficznym.

Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są w Polsce właściwym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Rozporządzenie to określa, że zmiana czasu z zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00 (patrz obrazek z zegarem nr 2), która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu zimowego wymaga cofnięcia o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godz. 3:00 na 2:00 (patrz obrazek z zegarem nr 1). Zmiana czasu w następuje zatem dwukrotnie w ciągu roku (w ostatnią niedzielę marca i ostatnią niedzielę października).

Przejścia z czasu zimowego na letni i z powrotem było stosowane w Polsce okresowo. Czas letni w naszym kraju stosowany był w latach 1916-1919, 1940-1949, 1957-1964 oraz od 1977, aż do chwili obecnej. Zmiany czasu w Polsce nie zawsze jednak miały miejsce w ostatnią niedzielę marca i w ostatnią niedzielę października. Np. w latach 80-tych zmiana czasu letniego na zimowy następowała już we wrześniu, a np. w 1957 r. zmiana czasu zimowego na letni nastapiła dopiero 2 czerwca.

Ze zmianą czasu na świecie (Polska oczywiście nie jest jedynym krajem, gdzie stosuje się tą praktykę) wiąże się kilka ciekawostek i tragicznych w skutkach zdarzeń:

Zmiany czasu mogą prowadzić do pewnego paradoksu. Przykładowo, możliwe jest, że w przypadku porodu bliźniaków, ten z pary który urodził się jako pierwszy może mieć oficjalnie w metryce zapisaną późniejszą godzinę narodzin, niż jego brat. Jest to możliwe jeżeli poród nastąpiłby w noc zmiany czasu z letniego na zimowy i pierwszy bliźniak urodziłby się o godz. 2:55 w nocy, a jego brat 10 minut później. W ten sposób na skutek cofnięcia zegara o godzinę, oficjalny czas narodzin tego drugiego byłby ustalony na 2:05, a nie na 3:05. Z drugiej strony, podczas zmiany z czasu zimowego na letni między godziną 2:00 a 3:00 w nocy nie ma żadnych narodzin.

W latach 60-tych jeden z amerykańskich poborowych dzięki zmianie czasu "wykręcił się" od służby wojskowej i wyjazdu na wojnę do Wietnamu. Dowiódł on przed komisją wojskową, że gdy się urodził w Delaware, obowiązywał tam wówczas czas standardowy. Ponieważ przyszedł na świat tuż po północy, w rzeczywistości, zgodnie z przyjętą zasadą cofania zegarów, urodził się dzień wcześniej, więc podlega pod inny zaciąg, w którym jego numer poborowy jest znacznie wyższy (skomplikowane amerykańskie zasady) i nie musi iść do wojska. Komisja musiała go zwolnić. 

Pomyłka związana ze stosowaniem zmian czasu w 1999 roku doprowadziła do udaremnienia zamachu w Izraelu (wskutek zamachu zginęli sami zamachowcy). We wrześniu kiedy planowany był zamach na Zachodnim Brzegu Jordanu panował jeszcze czas letni, podczas gdy w Izraelu już czas zimowy. Zamachowcy na Zachodnim Brzegu przygotowali ładunek wybuchowy i przekazali go swoim kompanom w Izraelu, ale ustawili zapalniki czasowe według swoich zegarków. Spowodowało to, że ładunki eksplodowały godzinę wcześniej, a jedynymi ofiarami zamachu byli sami terroryści.

Podobny tragiczny w skutkach, błąd popełnił pewien mężczyzna, który w nocy z 30 na 31 marca 2014 r. podłożył bombę pod samochodem terenowym zaparkowanym na jednej z ulic w Dublinie. Ustawił zapalnik na godzinę do przodu, ale zapomniał o konieczności cofnięcia zegarka. Eksplozja nastąpiła od razu, poważnie raniąc zamachowca.

Zatem być może niedawna zmiana czasu z letniego na zimowy była ostatnią w Polsce taką zmianą kiedy mogliśmy nie tylko spać o godzinę dłużej ale i w pewnym sensie "cofnąć się" w czasie.

 zegar

Kesz

Podane współrzędne wskazują miejsce usytuowania zegara miejskiego (patrz zdjęcie u samej góry).

By odnaleźć współrzędne finałowe skrytki należy rozwiązać proste zadania matematyczne (niekiedy wymagające odświeżenia sobie podstaw matematyki). Spójrz na widoczne na zdjęciu zegary 1 i 2 obrazujące zmianę czasu letniego na zimowy i odwrotnie:

zegary do zagadki

Czy aby na pewno wskazówki tych zegarów wskazują właściwe cyfry (liczby) spotykane w tradycyjnych zegarach ? Czy w związku ze zmianą czasu nie doszło do jakiejś pomyłki ? Ustal, wykonując proste obliczenia, wartości jakie wskazują poszczególne wskazówki w obydwu zegarach, czyli wartości A, B, C w przypadku zegara 1 i wartości D, E, F w przypadku zegara 2. Jeżeli będziesz miał trudność z wyliczeniem jakiejś konkretnej wartości wskazanej przez wskazówkę, możesz zawsze wyliczyć pozostałe wartości dla każdego zegara i w ten sposób uzyskać również szukaną wartość, gdyż w każdym z powyższych zegarów wartości na cyferblacie zawierają się w przedziale liczb od 1 do 12 (czyli jak w zwykłym zegarze), z tą różnicą, iż niekoniecznie w takiej kolejności.  

Mając już wyliczone wartości A, B, C oraz D, E, F musisz podstawić je do poniższego wzoru:

N 49° 56. ABC + 81'

E 018° 35. DEF + 265'

Pojemnik (typu micromagnetyk) ukryty jest na wysokości około 2 m. W środku pojemnika wyłącznie logbook. Pomimo, iż miejsce ukrycia jest dosyć ustronne zachowaj należytą ostrożność. Proszę również właściwie odłożyć pojemnik. 

Życzę powodzenia w rozwiązaniu zagadki i podjęciu kesza.

 

Additional Hints (Decrypt)

Zvpebzntarglx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)