Skip to Content

<

Dwór Czarne

A cache by vvupe Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/27/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dwór Czarne w Jeleniej GórzeKesz jest częścią projektu: Dolina Pałaców i Ogrodów.

Położenie:
Czarne to dawna wieś podmiejska włączona do Jeleniej Góry w 1973 r. Dwór położony jest  w dolinie potoku Pijawnika.
Rys historyczny:
Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1559 kiedy Casper Schaffgotsch rozpoczyna budowę murowanego dworu. Był to otoczony fosą dwór kamienny, piętrowy z dziedzińcem, otoczony murami obronnymi i wieżą bramną, wysuniętą przed lico murowanego obwodu. W 1718 roku spłonęły bliżej nieopisane części zamku, które następnie zostały odbudowane. Około 1885 r. nastąpiła przebudowa i modernizacja dworu; zredukowano bryłę o skrzydło wschodnie i rozebrano ściany szczytowe, a dachy otrzymały dzisiejszą formę dwuspadową.
 Dwór jest malowniczo położony w dolinie potoku Pijawnika. Obiekt jest założony na czworokątnym rzucie z wewnętrznym dziedzińcem dostępnym przez most, bramę. Założenie obiegała głęboka fosa wypełniona wodą.
W 1947 r. Dwór został przejęty przez PGR i od tego czasu stopniowo zaczął popadać w ruinę.
Z wystroju wnętrza zachowały się sklepienia na parterze oraz bogato profilowane stropy drewniane. Na ścianach pozostały fragmenty renesansowych malowideł.
Obecnie trwają prace nad uratowaniem obiektu, lecz ze względu na zawirowania właścicielsko-prawne nie posuwają się zbytnio do przodu :(
Dwór nie jest udostępniony do zwiedzania, ale można spróbować porozmawiać z opiekunem obiektu na temat obejrzenia dziedzińca.


info za dolinapalacow.pl

Kesz:

To prosty offsetowy mulciak. Aby go znaleźć, musisz zebrać informacje z punktów oznaczonych jako "kordy startowe" i "stage(etap)2" i po wyliczeniu podstawić je do wzoru:

N50 52.*** E15 44.###

gdzie dane do  *** znajdują się na tablicy w miejscu startowych kordów, a dane do ### na pomniku w punkcie stage/etap2.

Aby wyliczyć *** musisz od roku znajdującego się w czwartej linijce informacji w języku niemieckim odjąć 871.
Aby wyliczyć ### musisz od roku w którym zginęło 5ciu żołnierzy odjąć 1370. 

Kesz to mikromagnetyk zawierający logbook, mikropisadełko (postaraj się go nie zgubić), oraz 3 certyfikaty dla pierwszych 3ch znalazców.
Osobom wyższym będzie łatwiej ;)
Podejmując kesz zachowaj ostrożność! Rozejrzyj się trzy razy zanim sięgniesz po kesz, i trzy razy zanim go odłożysz na miejsce.

Proszę o nie podpowiadanie i nie umieszczanie zdjęć mogących pomóc w rozwiązaniu. Logi zawierające takie zdjęcia będą niestety usuwane.
 

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.