Skip to content

Tlumacovska uzkokolejka Letterbox Hybrid

Hidden : 8/1/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tlumačovská úzkokolejka,
aneb po stopách zaniklé úzkorozchodné železnice...

Na úvodních souřadnicích keš nehledej. Na nich začíná tento vycházkový letterbox, který tě provede po stopách dnes již zaniklé úzkorozchodné železniční tratě, která vedla v letech 1872 až 1958 z vápenky v Tlumačově do Kurovického lomu. Tvým průvodcem bude majitel vápenky a stavitel trati hrabě Karel Maxmilian Seilern - Aspang, který má cestou k cíli pro tebe připraveny jednoduché úkoly. K jednomu z nich budeš potřebovat možná i metr, ikdyž si myslím, že bude stačit i tvůj odhad.

Vycházka k cíli zabere cca hodinu pohodlné chůze (3 km). O něco kratší dobu pak trvá návrat zpět na úvodní souřadnice. Dá se absolvovat i s kočárkem (raději odpružený outdoor) nebo na kole, což doporučuji - záleží na tvé volbě. Autem se to nedá, respektuj prosím dopravní značení, ať se ti odlov kešky neprodraží! Geovozidlo můžeš nechat přímo na úvodních souřadnicích, kde je malé parkoviště.
Pokud tě téma tlumačovské úzkokolejné železnice zajímá více, než nabízí listing, určitě navštiv webové stránky www.uzkokolejka.tlumacov.cz, kde se věnuji tématu této zaniklé železnice podrobněji.

Tlumačovská úzkokolejka

 

Hrabě Sailern-Aspang vypráví:

 

"Úzkokolejku jsem nechal postavit v roce 1872 pro dopravu vápence z Kurovického lomu do tlumačovské vápenky. Pro trať jsem zvolil netradiční rozchod kolejí 1000 mm. Trať měla délku cca 3 km s největším stoupáním 55 promile. Prázdné vagóny nejprve tahali do lomu koně, dolů naložené vápencem pak jezdily samospádem. Až v roce 1892 jsem zakoupil první parní lokomotivu. Postupem času se na trati vystřídaly tři typy parních lokomotiv, včetně jedné rarity - zubačkové lokomotivy.
Provoz do lomu probíhal až do roku 1958, kdy byla trať zrušena a doprava vápence byla nahrazena nákladními automobily.
Na úvodních souřadnicích se nacházíš před areálem bývalé vápenky. Dnes jsou zde firmy, stavebniny, technický areál obce Tlumačov a sběrný dvůr. Z původních staveb vápenky se dochovala v téměř původní podobě pouze hlavní administrativní budova, kterou – pokud stojíš zády k železnici – máš po svojí levé ruce (žlutá budova). Dnes jsou v ní byty. Zde spočítej počet písmen slova na modré ceduli na rohu budovy vlevo - a poznač si tak číslo A.


Administrativní budova, vlevo v popředí úzkorozchodná lokomotiva Krauz-Linz
(přibližně v místě, kde stojí lokomotiva, jsou úvodní souřadnice tohoto letterboxu...)

 

Máš? OK, jdeme dál… Od budovy se vydej podél železnice směrem na sever. Opatrně přejdi silnici na Kurovice a pokračuj dále podél hlavní železniční trati. Je tam chodníček z betonových panelů. Po něm ujdi zhruba 20 kroků. Po pravé straně se skrývá jediná zachovalá stopa po úzkorozchodné železnici. Jde o pozůstatek zídky, která byla pod tělesem trati úzkokolejky. Zde tě čeká druhý úkol – najdi tuto zídku a pokus se odhadnout nebo změřit její maximální výšku. Možná bude zídka zarostlá trávou nebo zapadaná sněhem, ale určitě na ni narazíš - viz waypoint a obrázek. Nechoď prosím nikomu do zahrady. Odhadovaná výška zídky je 60 cm (B=4), 120 cm (B=3) nebo 60 mm (B=2)? Zapiš si číslo B.

 


Šipky ukazují na pozůstatky zídky

 

Máš? OK, jdeme dále... Pokračuj po betonovém chodníčku, pod kterým dříve dráha vedla, dále podél hlavní železnice směrem na sever. Přejdeš přes mostek, kde trať překonávala potok jménem Hájská příkopa a podél kterého se trať stáčela doprava k lomu. Pokračuj dále až k cykloodpočívadlu, kde si můžeš oddechnout a třeba přečíst něco o Tlumačovu. U odpočívadla odboč doprava na asfaltovou silnici vedoucí podél průmyslového areálu (po levé ruce) a pálenice, až narazíš na silnici na Kurovice. Silnici opatrně přejdi a dostaneš se na panelovou cestu. Tato panelová cesta kopíruje původní železniční trať a dovede tě až do Kurovického lomu. „Panelka“ po zrušení trati v roce 1958 nahradila úzkorozchodnou železnici a dopravu vápence po železnici vystřídala doprava nákladními auty. Škoda…

 


Nakládka vápence v lomu

 

Pokračuj po panelové cestě podél potoka až narazíš na dálnici, která panelovou cestu přetíná. Dálnici samozřejmě nepřecházej, použij podjezd pod dálnicí vlevo! Za podjezdem se vrať doprava zpět na panelovou cestu. Až na ni narazíš, uvidíš po levé straně zelenobílou ceduli. Na ceduli najdeš mimo jiné obrázek čolka (C=1), užovky (C=2) nebo mloka (C=3)? Zapiš si číslo C.

 

Máš? OK, jdeme dále… Nyní procházíš místem největšího stoupání trati. Lokomotivy zde zdolávaly stoupání až 55 promile. Proto jsem učinil pokus o provoz zubačky na místní dráze. Ukázalo se však, že to nebylo potřeba, lokomotiva to zvládla i bez zubů. Problém byl spíše při jízdě s plnými vagony vápence dolů, kdy bylo nutno velmi účinně brzdit.


Zubačková lokomotiva Esslingen při první zkušební jízdě na této trati

 

Pokračuj stále dál po panelové cestě. Pokud jsi z „panelky“ neuhnul, tak po cca 600 metrech projdeš kolem závory. Možná bude mimo sezónu lomu zavřená. Buď bez obav, vstup je i tak povolen. Za ní pokračuj dál mírně do kopečka. Táhlou levou a pak mírnou pravou zatáčkou se dostaneš do míst, kde železnička vjížděla do lomu. Pokud se zde pozorně podíváš nalevo nebo napravo do svahů podél panelové cesty, tak uvidíš uměle vytvořené náspy – terasy. Tyto terasy vznikly vyvážením zeminy, která neobsahovala vápenec (tzv. hlušiny) z lomu. Pro potřeby odvozu této hlušiny jsem zřídil v areálu lomu kolejiště o rozchodu 600 mm. Provoz na něm obstarávala dieselová lokomotiva Original Otto anebo byly vagonky postrkávány lidskou silou.

 


Parní lokomotiva Krauss-Linz při příjezdu do lomu

 

Pokračuj dále až uvidíš po pravé straně u cesty informační tabuli na téma úzkokolejné železnice. U ní se zastav. Zde zjistíš poslední čísla potřebná pro odlov kešky. Kousek dál po panelové cestě se pak dostaneš k hlavnímu vchodu do Kurovického lomu. Tam dříve Tlumačovská úzkokolejka končila. Kurovický lom je dnes vyhlášenou přírodní památkou a je možné si ho po zaplacení vstupného prohlédnout, pokud je otevřeno. Určitě doporučuji, je to velice pěkné místo. V areálu lomu je mimo jiné i replika výletního vagonu, kterým jsem do lomu jezdil já, pan ředitel a později prý i dělníci...

 

Tebe ale bude spíše zajímat keška, že jo...😊 Takže čísla D, E a F najdeš na zmiňovaném informačním panelu. Pokud pozorně čteš, nalezneš zde v textu informace o zubačkové lokomotivě Esslingen. U ní je v textu před lomítkem uvedeno číslo ve tvaru DEFD. To si zapiš a máš vše potřebné k odlovu kešky.
EDIT: Panel nám bohužel kvůli těžbě dřeva zmizel (je přestěhován do areálu lomu). Proto malý hint - číslo je 2052.

Tady jako tvůj průvodce končím. Doufám, že se ti procházka líbila a že ses i něco zajímavého dozvěděl.
Dál si jistě poradíš sám, jen ti napovím, že keška je umístěna mimo areál lomu a že nejlépe uděláš, když k finálce vyrazíš u informační cedule odbočkou do mírného kopečku... Ke kešce se chovej prosím opatrně a ohleduplně, vše vrať do původního stavu a zanechej pro příští návštěvníky, ať mají také radost z odlovu…😊. CWG s sebou a ve směnárně měň prosím férově! Přeji pěkný lov!“

N 49°16.[F-D][B-D][A-F]', E 17°31.[C+E][A-D][A-B]'
Kód: [A-B][C+D][E+F]

V keši nalezneš razítko - PROSÍM NEBRAT - je součástí letterboxu!

Zdroje:
[1] Webové stránky http://uzkokolejka.tlumacov.cz
[2] Fotoarchiv p. V. Hrubého
[3] Osobní archiv autora

English
Sorry, Czech language only...
In case of foreign cacher do not hesitate to contact me on profile.

Additional Hints (Decrypt)

xbagebyav fbhprg: 21 svanyr: qrcb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)