Skip to Content

<

Velky prelet - Zahlinice - BlueGEO

A cache by KočičáciZlín Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/24/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


UPOZORNĚNÍ: maják ani keška se na úvodních souřadnicích nenachází !!!

ZTRACEN V MLZE


Tak a jsme v .... mlze! S malým sportovním letadlem Z-42, které pilotuješ, to nebylo veselé už hned po startu. Předpověď počasí nic moc, ale ze země to tak zle nevypadalo. 7/8 zataženo, nízká oblačnost se základnou ve 400m. Už jsi v něčem takovém lítal, ale že se to po vzletu takto začne zhoršovat jsi nečekal. Začalo se to zatahovat a na letišti podle posledních zpráv padla mlha, takže tam se vrátit nemůžeš. Řídící letového provozu ti dává zprávy o vhodných letištích, kde by tě mohl navést, ale pak sis toho všiml. Dobíjení baterie přestalo fungovat a je možné, že brzo ti kvůli tomu vypadne vysílačka a část přístrojů. Dáváš vědět své úmysly řídícímu včetně zprávy o poruše dobíjení baterie a pak se rovnáš do kurzu, který by tě měl navést nad vhodné letiště. Vysílačka je němá a ty teď letíš nad bílým mořem oblačnosti, ze kterého tu a tam vyčnívá vrcholek hory. Motor pobrukuje, ale palivo pomalu ale jistě nenávratně mizí v srdci letadla. Musíš brzo najít způsob, jak proletět oblačností, teď je už 8/8 zataženo a zemi pod sebou přes mraky nevidíš. Jediné tvé plus jsou zkušenosti, neletíš tuto cestu poprvé. Někde poblíž by měl být navigační maják BlueGEO, který bys měl za chvíli míjet a pokud se stočíš do kurzu k němu, měl bys být kousek před letištěm. Spoléháš se na své zkušenosti, snad se ti podaří maják najít, navést se na něj a vše dobře dopadne....


Velky prelet - Zahlinice - BlueGEO


Velký přelet byla akce party nadšenců, spočívající v rozebrání, přestěhování a opětovném sestavení dvou velkých dopravních letounů. Šlo o letouny TU-154M z bývalé vládní letky. Jeden ze strojů přivezl v únoru 1998 z Nagana zlatou hokejovou reprezentaci. Vysloužil si tak přezdívku Naganský expres, druhý letoun je přezdíván Prezidentský dostavník. Po skončení poměrně krátké aktivní služby, byly oba letouny na několik let odstaveny na vojenské letecké základně v Praze Kbelích. Jak ubývala naděje, že se vrátí do vzduchu, blížila se pravděpodobnost konce ve šrotu. Papíry už byly dávno neplatné a nakonec došlo i k prodeji všech motorů. Před šrotem letouny nakonec zachránilo Letecké muzeum Kunovice a Air Park ve Zruči u Plzně. Jenže nastal problém, jak letouny dopravit do několik set kilometrů vzdálených cílů. Vzduchem to už nešlo. Prodané motory byly skoro nejmenším problémem a navíc v té době byly ještě na svých místech. Ale stejně jako stroje už ani lidé neměli platné papíry. Obnovení papírů by i pro výdělečný provoz bylo téměř nereálné, natož pro jeden přelet. A nehledě na takový detail, že ve Kbelích je kde odstartovat ale v cíli není kde přistát. Alespoň ne bez ztrát na životech a materiálu. Muselo se tedy po zemi, ale to v celku nešlo a bylo nutno letouny částečně rozebrat. Malým zjednodušením bylo, že po opětovném složení mají sloužit již jen jako exponáty a nikoliv jako letu schopné stroje. Poté se trup Naganského expresu 23.9.2016 vydal na 380km dlouhou cestu do Kunovic. O necelé tři měsíce později, 17.12.2016, se i druhý trup vydal na 200km dlouhou cestu do Zruče u Plzně. Kromě sponzorských darů byly finance získány i pomocí projektu na serveru Startovač. Podařilo se vybrat třikrát více než bylo očekáváno a to dávalo tušit, že samotný transport bude mít mnoho diváků. Což následně se i potvrdilo. Určitě to nebyl největší, nejdelší a nejnáročnější transport, ale určitě šlo o jeden z nejzajímavějších a nejsledovanějších. Tato série keší má za cíl jeho trasy zmapovat. A právě 25.9.2016 před pátou hodinou ranní projel konvoj s trupem i Záhlinicemi a pokračoval do svého cíle v Kunovicích. Vás kolegové kačeři zveme na odlov kešky právě v Záhlinicích, doufáme že mlhu v listingu brzo prohlédnete a že se vám bude keška líbit.

Seznam keší této série je zde.
Nezapomeňte si opsat bonusové číslo

Pokud se vám podaří keš najít, můžete si za odměnu pustit zvuky a světýlka. Pochopíte, až naleznete. Nezapomeňte to pak vypnout prosím. Tento "bonus" bude k dispozici jen do doby, než díky vlivu okolí přestane fungovat.

BlueGEO

Co to vlastně je a k čemu je ta černá plastová krabička velikosti krabičky od zápalek a s divným modrým nápisem BlueGEO? Kde se vzala a od koho je? To tady nebudeme zbytečně rozepisovat! Na všechny otázky zvědavcům odpoví související webová stránka. Klikněte si na ni a uvidíte sami. Dozvíte se spousty užitečných a zajímavých informací.

https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/d96a2fcc-0552-4c98-a336-566e7bbf33c2.png

Krabička je splněním snu jednoho hodného člověka - kačera, který chtěl udělat něco pro sebe, pro druhé, pro samotnou hru Geocaching. Za jejím vývojem, úpravami a návrhy elektroniky a softwaru, prezentacemi technologie a dalšími zdokonaleními se skrývají hodiny, dny a léta usilovné práce. A zdaleka není hotovo, vývoj jde stále dál a dál kupředu. Čím nás autor překvapí do budoucna? Nechme se všichni překvapit!

Jak tedy na keš?

Krok 0 - do jakéhokoliv chytrého telefonu si prosím stáhněte ZDARMA aplikaci BlueGEO

https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/7d22993a-07d8-4c60-bb54-278a8a99f56f.jpg

Krok 1 - s chytrým telefonem a spuštěnou aplikací BlueGEO pak osobně přijděte na souřadnice majáku
N 49° 17.697' E 17° 29.234'

Krok 2 - stoupněte si co nejblíže k velkému pařezu a vyčkejte načtení informací na display Vašeho chytrého telefonu. Zařízení BlueGEO je vlastně bluetooth vysílač, který funguje na vzdálenost až 10 metrů. Vysílač neustále vyhledává (každou sekundu) vhodná zařízení kolem sebe, na která by mohl vyslat informace. Pokud je nalezne, tak zesílí krátkodobě svůj signál a informace (text o délce až 200 znaků) vyšle rychle (cca. za 1s) do blízkého chytrého telefonu. Vložená baterie v zařízení vydrží po celou dobu garantované záruky, tedy 2 roky

Krok 3 - nyní již máte k dispozici souřadnice finálního uložení schránky

Pro uživatele mobilních telefonů s ikonkou nakousnutého jablka doporučujeme: Bluefruit od Adafruit

Jak následně vyčíst data můžete shlédnout pak ZDE: iPhone a iPad

No a pokud uvažujete o koupi vlastního BlueGEO mrkněte ZDE: krabička_BlueGEO_od_waldi.cz

https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/237348ac-578a-403e-bb1a-5e9feec9bd48.jpg


Výzva kačerům - ownerům


Akce Velký přelet by si zasloužila mít po cestě volnou sérii několika keší končící bonusem v místě "přistání". Ale založení, natož údržba není úkol pro jednoho kačera. Nejde o to vybudovat 2 husté powertraily dlouhé několik set km. Jde o sérii pár desítek keší po trasách, rozestupy mohou být klidně desítky km. Všechny by měly být věnovány průletu tím místem a jejich listingy by měly obsahovat fotky z "průletu" okolím keše. Samozřejmě by to měly být pěkné keše a neměly by mít D ani T vyšší jak 4. Bylo by fajn, dokončit to do druhého výročí, tedy do 23. září 2018, resp. 17. prosince 2018.

Pokud se Ti to zdá jako dobrý nápad, tak to prosím šiř mezi kolegy, díky. Máš-li zájem se na tom podílet, tak kontaktuj tým KacikTT.

Additional Hints (Decrypt)

Znwnx OyhrTRB: fvtany pulgrw h arwirgfvub cnermh
Yrgvfgr n unatne: qbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.