Skip to content

Nocny prepad Mystery Cache

Hidden : 1/30/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nočný prepad- Skýti na Molpíri

Hradisko i okolité hory zalieva slabé svetlo luny. Tichý zimný večer preruší náhle silný hluk. To sa vyvalila spodná brána na hradisko.
Za prenikavého jakotu vtrhli za opevnenie neznámi jazdci. Na všetky strany rozdávali údery kyjakmi, vystreľovali šípy a ich kopije vnikali do tiel dezorientovaných obrancov.
Nastal zmätok, ktorý spomalil nájazdníkov. Túto krátku chvíľku využili obrancovia a stiahli sa za drevenú hradbou druhého opevnenia. Vzduch rozrazilo mračno šípov a ich hroty sa ako pazúry zaťali do mäsa a kostí útočníkov. Takmer dva tucty mužov zarevali od bolesti. Viacerí ďalší už len chrčali, umierali jazdci aj ich kone.
Ale útočníkov bolo viac, prichádzali ďalší a ďalší. Netrvalo dlho a prenikli aj na akropolu, kde začal boj muža proti mužovi. Bez elegantných súbojov. Kopije prepichávali hrudné koše. Kyjaky drvili lebky. Zem sa plnila krvou a mŕtvolami.
Smutné ráno, nad dobitým hradiskom sa vznáša dym, to už dohorievajú posledné zbytky drevených obydlí. Útočníci sediaci pri ohníkoch pod akropolou sa prizerajú na zasvätenie mladých bojovníkov, ktorí sa zúčastnili svojho prvého boja. Podľa stáročných krutých zvykov nomádov pijú z lebiek svojich obetí krv ...


Takto to mohlo vyzerať jeden zimný podvečer v 6. storočí pred n.l. na halštatskom hradisku Molpír, ktorý zničili Skýti a im príbuzní kočovníci.

Ďalší nájazdníci na našom území? Koľko sa ich tu vystriedalo - Turci, Tatári, Maďari, Huni, Avari, Sarmati a ešte aj Skýti?


Trochu histórie o Skýtoch

Skýti boli príslušníci rôznych iránskych kmeňov, ktorí kočovali v 8.– 4.storočí p.n.l. po stepiach Euroázie medzi Donom a Dneprom, odkiaľ podnikali nájazdy do Perzie, Egypta a prenikli aj do Karpatskej kotliny.

Skýti boli vynikajúci jazdci a bojovníci. Patrili medzi prvých, ktorí začali používať sedlo a strmene. Pri boji používali luky, meče, oštepy, sekery. Lukostrelci zvládli dostrel až na 500 metrov a s obľubou tiež využívali otrávené šípy. Bojovníka chránilo šupinaté brnenie, kožená vesta a kovová prilba.

Medzi skýtske zvyky patrilo, že po zabití prvého nepriateľa sa mladý bojovník napil jeho krvi a odsekol mu hlavu. Podľa opisu gréckeho historika Herodota Skýti používali lebky svojich nepriateľov ako čaše.

Na území dnešného Ruska a Ukrajiny sa našlo tisíce mohutných mohylových hrobov zvaných kurgany, pod ktorými boli pochovávaní ich náčelníci. Napríklad kurhan Oguz s priemerom 110m je vysoký 21m. Pochovávanie mŕtvych bolo spojené s obetovaním zvierat, hlavne koní a tiež sluhov, či otrokov.

Okrem vojnového umenia vynikali Skýti aj vo výrobe šperkov a nádherných ozdobných predmetov, ktoré sa našli v kurhanoch. Bohaté zlaté poklady sú pýchou mnohých svetových múzeí, najväčšiu zbierku vlastní Ermitáž v Sankt Peterburgu.


Hradisko Molpír


Vráťme sa znova na svah Malých Karpát. Hradisko na Molpíre mohlo mať pôvodne okolo 600 až 700 obyvateľov, ktorí sa venovali remeslám, metalurgii, tkaniu látok, poľnohospodárskej činnosti. Nález stoviek bronzových hrotov šípov tzv. skýtskeho typu na celom hradisku, veľký počet nedokončených kovových výrobkov, keramických nádob a rôznych úžitkových predmetov spolu s množstvom popola po drevených stavbách potvrdzuje rýchly zánik hradiska po veľkom požiari, ktorí založili útočníci.


Ako na kešku

... Mladý bojovník menom Ogun, ktorý svoje zasvätenie zažil na Molpíri prejavil v ďalších bojoch statočnosť a stal sa náčelníkom. Po dlhom čase zbíjania v Karpatskej kotline sa s družinou presunul do svojej domoviny pri Čiernom mori. Až tu sa naplnil jeho osud. Následky zranení z mnohých bitiek si vyžiadali svoju daň a tak ho jeho verní pochovali pod veľkú mohylu.

Keška hľadajte na mieste, kde bol Ogun zasvätený. Nájdete tu možno aj pamiatku na tie kruté časy. Zistite, akú priamu vzdialenosť museli jazdci prejsť od hradiska Molpír po mohylu Oguz = ABCD km.

Finál je na súradniciach: 48° 30.EAE 17° 25.EBE, kde E=C-(A+B)

To pravé orechové bude návšteva kešky za šera, či v noci. :-)

Aj prístup ku keške je v overovači:


Prosím, nezverejňovať fotky kešky, ďakujem.


Additional Hints (No hints available.)