Skip to content

Lanzhot Mystery Cache

Hidden : 3/18/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přemýšlela jsem nad tématem a také nad názvem této keše. Procházková? Kombinovaná? Pomůcková? Kdepak. Moje milované městečko ještě nemá svoji keš. Nebo vlastně už nemá svoji keš. Byla zde multina věnovaná Lanžhotu, ale zanikla dříve, než jsem začala s geocachingem.


Lanžhot


Lanžhot se nachází v jihovýchodním cípu jižní Moravy, v oblasti nazývané Podluží. Znakem Podluží je odedávna i příslovečná pohostinnost místních lidí. Vinařství a vinařská kultura prostupuje všemi obcemi Podluží. Za lidovou architekturou jihovýchodní Moravy se můžete vydat do každé z obcí Podluží. Slovácké chalupy, boží muka, malovaná žudra domů nebo vinné sklepy jsou po celém Podluží udržované. Ani v Lanžhotě nechybějí architektonické památky. Jsou zastoupeny kostelem Povýšení svatého Kříže a několika selskými domy, které si dodnes udržely svůj lidový ráz. V Lanžhotě sídlí také obecní muzeum s expozicí lidové kultury a od roku 2012 je otevřena vyhlídka z věže kostela.


Kostel Povýšení svatého Kříže

Kostel Povýšení svatého Kříže pochází z roku 1550, ale za přispění knížete Jana z Lichtenštejna byl v roce 1893 důkladně přestavěn. Není však zanesen ve státním seznamu památkově chráněných staveb. Památkově chráněny jsou socha rudoarmějce u školy a kaplička u silnice do sousedních Kostic. Mně osobně se v Lanžhotě nejvíc líbí lovecký zámeček. Byl postaven v polovině 19. století tehdejšími majiteli území - Lichtenštejny. Později se stal sídlem knížecí lesní správy pro polesí Soutok.

Každoročně o svátku Povýšení svatého Kříže (zhruba v polovině září) se na náměstí u kostela konají tradiční lanžhotské hody, k nimž patří lahodné víno, dobré jídlo, kroje a zábava.

Poprvé se jméno tohoto městečka v latinizujícím tvaru "Lanczhut oppido" připomíná u týneckého panství v roce 1384. Jméno naznačuje funkci městečka ve středověku, neboť překlad německého názvu Landshut znamená "zemská stráž".

V roce 1496 se Lanžhot dostal do majetku Lichtenštejnů. V roce 1619 byl spojen se statkem ranšpurským, proto jej Jan Amos Komenský na své mapě zakreslil do Rakous, i když vždy náležel k území Markrabství moravského.


Detail mapy J. A. Komenského vydané roku 1664

V době okupace Lanžhot jako jediný na celém pohraničí s německy mluvícím obyvatelstvem zůstal český a patřil do protektorátu a ne do Velkoněmecké říše. Na sklonku druhé světové války byly ve dnech 5.–11. dubna 1945 o Lanžhot sváděny tvrdé boje. Lanžhot se stal první osvobozenou moravskou obcí, zaplatil za to však krutou daň, neboť za bojů zahynulo 56 občanů, 258 jich bylo zraněno a 229 domů bylo úplně zničeno. Sovětská armáda ztratila několik stovek vojáků, z nichž mnozí dodnes leží v neznámých hrobech v lesích mezi řekou Moravou a Lanžhotem. Tak jako neznáme přesný počet padlých na straně ruské, nevím ani, kolik zahynulo Němců, kteří se opevnili v Lanžhotě.

Na katastru Lanžhota se podnes rozkládají rozsáhlé lesní komplexy, které patřily Lichtenštejnům. Významnou část území zabíraly louky, z nichž se sklízelo vysoce kvalitní seno.

Ke keši:
Kvůli a díky této kešce se trošku projdete po Lanžhotě. Keš se nenachází na úvodních souřadnicích. Dokonce i výchozí souřadnice si budete muset vyluštit. K odlovu budete potřebovat chytrý telefon s připojením k internetu a pomůcku. Sledujte atributy keše. Hodně štěstí!



Majitelé geoobjektu, kde je keška umístěna, o keši vědí. Sousedé však nikoli, proto prosím, abyste ke keši nezajížděli autem. Není to drive-in. Děkuji.


Zdroj informací: internetové stránky města Lanžhot
Foto: ownerka

Additional Hints (No hints available.)