Skip to content

Muzeum tezby borove smoly Event Cache

This cache has been archived.

Kaštani Plzeň: Archivace po proběhlém eventu...

More
Hidden : Sunday, April 8, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Rádi bychom vás pozvali do hájovny Lipovka v osadě Lomany, kde je úsilím paní Mgr. Jany Čihákové zřízeno soukromé Muzeum těžby borové smoly se zajímavou expozicí. Hájovna se nachází na naučné stezce Ludvíka Očenáška a je vzdálena od Plas přibližně 4 kilometry.

Hájovnu Lipovka obýval letech 1925 -1975 knížecí hajný Adolf Levý, poslední hajný knížete Metternicha, se synem, lesníkem Janem a jeho rodinou. Dnes objekt patří paní Janě Čihákové, vnučce pana Adolfa Levého. Hájenku získala v roce 2003 od Státních lesů, které ji dle potřeby využívaly.
Objekt byl v zchátralém stavu a majitelka se snažila a stále snaží zachránit, co se dá. Při prvních vyklízecích pracích objevila množství skleněných nádobek, do kterých se zachytávala borová smola. A nápad zřídit muzeum, které by tuto zaniklou činnost mapovalo, byl na světě.
Těžba smoly měla na severním Plzeňsku tradici – smola měla nejrůznější využití: sloužila jako přísada do střelného prachu, na utěsňování sudů v pivovarech nebo se využívala třeba v chemickém průmyslu. Postup při získávání smoly byl velice jednoduchý: Kůra borovice se nařízla a ke stromu se připevnil skleněný kelímek, do kterého smola postupně odkapávala. Z nádoby se posléze vyškrabala a uložila do sudů.

V muzeu najdete řadu fotografií, dokumentů, nástrojů a pomůcek, které k těžbě borové smoly sloužily. Dále je tu expozice věnovaná významnému vynálezci Ludvíku Očenáškovi, jehož život je spjat se severním Plzeňskem. A najdete tu také kapitolu o myslivosti – fotografie a myslivecké trofeje, mezi nimi je vzácná trofej paroží z jelena dvanácteráka zastřeleného hrabětem Thurn–Taxisem v Karpatech roku 1930.

Před muzeem se sejdeme dne 8. dubna 2018 ve 13:30 hodin, poměníme nějaká ta CWG a prohlédneme si cestovatele a ve 14:00 hodin ukončíme oficiální část eventu. Následně bude pro zájemce následovat prohlídka muzea - společně s paní Mgr. Janou Čihákovou si projdeme expozici a poslechneme její zajímavý výklad. Dobu prohlídky s výkladem odhadujeme na cca jednu hodinu, v případě zájmu se může prohlídka protáhnout...

Vzhledem ke kapacitě prostor muzea jsme nuceni počet účastníků prohlídky omezit na 15 účastníků, v případě většího zájmu se pokusíme domluvit ještě druhou pozdější prohlídku.

Additional Hints (No hints available.)