Skip to content

Vodni mlyn Vyrov Multi-cache

Hidden : 2/25/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vodní mlýn Výrov



Tato nejzajímavější a rozhodně nejstarší historická technická památka v katastru obce Břehy se nachází na právě Výrově. Jedná se o mlýn, který nechal vybudovat kolem roku 15AB Vilém z Pernštejna. Výrovský mlýn a dalších 32 mlýnských stavení vyrostlo na klíčové vodní stavbě - Opatovickém kanálu, který přiváděl labskou vodu do soustavy rybníků mezi Opatovicemi a Semínem. Z doby založení mlýnu se dochovaly kamenné základy, které jsou takřka shodné se základy mlýnu Dolského v Národním parku České Švýcarsko, který je písemně připomínán od roku 1515. Spodní stavba mlýnu se také nápadně podobá spodnímu kamennému zdivu nejstaršího kostela v Pardubicích, městě Perštejnů, kostela Svatého Bartoloměje, který byl založen v době Viléma z Pernštejna a Vilém je v něm uložen v hrobce. Velmi brzy se stal ze stavení přední hospodářský objekt Přeloučska, který vykazoval vysokou efektivnost: například městečku Přelouč, po odkoupení mlýna za 1000 kop grošů míšeňských v roce 15CD, pomáhala tři česká složení výrazně naplňovat chřadnoucí městskou kasu. Největší technologický rozkvět zaznamenal mlýn ve století devatenáctém a na počátku dvacátého, kdy docházelo k nahrazování starých českých složení složeními změleckými ( amerikánskými ). E mlýnských kol bylo nahrazena F přetlakovými turbínami. I když byl mlýn několikrát za válek zpustošen či vyhořel, byl vždy znovu obnoven a fungoval nepřetržitě až do roku 1951. Při mlýnu existovala nejpozději od roku 1748 až do roku 1913 i pila ( viz níže ). V roce 1914 byla na mlýně zřízena vodní elektrárna, která je funkční podnes. V rámci mlýnského areálu je i kamenná studna či modernistická vila od architekta Jana Ludvíka z roku 1923.

V roce 2008 koupila obec Břehy celý areál mlýnu včetně vily č. p. 2 za cenu 7 mil. Kč. Vilu obec v průběhu následujících dvou let zrekonstruovala a 5 nových bytů se záhy podařilo prodat za cenu 19 900 Kč/m2. Jeden byt obec pronajímá. Na rekonstrukci samotného mlýnu začala obec pracovat hned po jeho zakoupení. V roce 2010 obec žádala o dotaci, pomocí které by z bývalého mlýnu kompletní rekonstrukcí v hodnotě téměř 50 mil. Kč vytvořila Muzeum Opatovického kanálu. Dotaci se získat nepodařilo, obec tedy v postupné rekonstrukci pokračuje sama.

Nejen břežáci měli možnost nahlédnout nejprve do zrekonstruované vily v říjnu 2010 a poté i do části postupně rekonstruovaného mlýnu v rámci oslav 500 let Opatovického kanálu v září 2014.

Císařský povinný otisk, výřez, 1839

Výrovský mlýn, kdy v něm po přestavbě (1966-7) fungovala mísírna krmiv [1971] 

Výrovský mlýn 2013

Výrovský mlýn 02/2018

Další fotografie a informace naleznete na : http://www.brehy.eu/mlyn-na-vyrove/, http://www.brehy.eu/vyrovsky-mlyn-ve-brehach/

Informace ( plány ) MUZEUM OPATOVICKÉHO KANÁLU BŘEHY : http://obecbrehy.cz/mlyn-vyrov-muzeum-opatovickeho-kanalu-brehy/d-1378


Další střípky z historie Výrova :



Panský revír Výrov

Do majetku výrovských mlynářů spadala, kromě mletí, další výdělečná činnost a to pohostinství. Úřadující výrovský mlynář Jan Macháček (hospodařil v období 1873-1905) nechal ke konci 19.století vystavět hostinec na vlastním pozemku západně od mlýnské budovy. Nové stavení získalo čp.53 a na žádost vyšší moci bylo vystavěno na tehdejší dobu z kvalitních materiálů, později vyrostly chlév a kolna. Jan Macháček obdržel hostinskou živnost v roce 1896 a v hostinci se mohly podávat pokrmy, káva, točit pivo a lihové pálené nápoje. Nedlouho poté byly možnosti rozšířeny o ubytování, hry a výčep vína. Mlynářský rod Macháčků si ponechal hostinec až do konce dvacátých let 20.století. Oblast nesla označení "Panský revír Výrov" a hrála důležitou úlohu v hospodářském systému vrchnosti. Z panských lesů bylo odebíráno dřevo i na opravy Výrovského mlýna.


Pila Výrov

Kulatina se zpracovávala i ve zdejší vodní pile (dochované písemné prameny ji datují k poslední třetině 17.století), která se nacházela na pravém břehu Opatovického kanálu naproti mlýnu a dodnes se po ní dochovaly artefakty v podobě pilířů. Lesy zabíraly podle historických měřítek 3602 měr a 6 měřice. Podle současných měřitek zabírala v roce 1883 lesní plocha v katastru 663,01 ha půdy. V tom samém roce se prodalo celkem 1764,64 metrů dřeva a celkový příjem činil 10481,80 zlatých.


Lesní správa

Centrem lesní správy se stala myslivna čp.31, kde byl ubytován lesní i se svou rodinou. Po staletí zde fungovala tzv. "kancelář lesního úřadu". Nadřízeným byl nadlesní, centrální úřady panství Pardubického. Správa byla propracovaná, chod zabezpečovali lesní mistři, nadlesní I. a II. instance, lestní, myslivci a rovněž hajní dvou instancí a lesní učni. Prvním doložitelným výrovským hajným je Jiřík Knížek, ve čtyřicátých letech 19.století v revíru "Výrov" lesní Josef Žďárský za roční plat 300 zlatých a čtyři "půlhajní" za roční plat 140 zlatých. Kromě lesních povinností prosazovali lesní, jako panští úředníci zájmy vrchnosti. Lesní bývali přísní na obyvatele, například ve dvacátých letech 20.století usiloval lesní Novotný o spoustu opatření a omezení, kterými by mohl zamezit vstup občanům okolních obcí: "Dolesů chodí na dříví, borůvky a další až 150 lidí denně a to i zámožných". S posvěcením okresní správní komise začal vydávat kolkované povolenky na vstup do lesa a získávání jeho plodů (Nejdražší kolkovaný lístek stál 1 Kčs).


Škola na Výrově

Výrov se stal rovněž hlavním stavebním kamenem základního školství nejen pro Břehy, ale i další vesnice v nejbližším okolí. První školní budovu, jednoduchého typu, si obyvatelé zůčastněných vesnic vystavěli zhruba během dvou let. Jednotřídní zděné stavení ěkoly s doškovou střechou bylo poprvé uvedeno do provozu v květnu 1844. Postupem času docházelo k přestavbám a rozšiřování až do současné podoby. Pro zajímavost: První školní rok bylo zaevidováno rovných 100 dětí, konkrétně 36 ze Břehů, 39 z Lohenic a z Přelovic 25. Docházka nebyla stejně ale valná.


Hodnoty ABCDEF najdete v textu informační tabule. 

Hodnotu X získáte dosazením hodnoty na základě správné odpovědi na konci informační tabule a to takto :

Pokud je správná odpověď na otázku

  • A pak X = 400
  • B pak X = 700
  • C pak X = 1000

Nyní již znáte všechny proměnné a ty stačí vložit do následujícího vzorce a pak hurá pro keš. Keš najdete na souřadnicích : 

N50°03. X - (C-F-A)(B+F)(D+A)

E015°35. X - (E-F)(C-D)(F+A)




​Při odlovu dbej zvýšené opatrnosti a při ukládání keše zpět dej pozor aby nesklouzla dolů.


Edit 19.3.2018 : Při prolézání archivovaných keší jsem zjistil, že se zde už jedna keš kdysi nalézala, bohužel ještě v době, kdy jsem o Geocachingu neměl ani potuchy, tak pro zájemce přidávám odkaz :

DC3 Brezsky mlejn

Additional Hints (Decrypt)

Qhgvan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)