Skip to content

Srdcom železničiar: oddielové návestidlo autobloku Mystery Cache

Hidden : 2/27/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Srdcom železničiar: oddielové návestidlo autobloku

Prvé pokračovanie nádejnej série "srdcom železničiar", ktoré vás privedie na železničnú zastávku Ivanka pri Dunaji, konkrétne k spomenutému objektu nachádzajúcemu sa v tesnej blízkosti tejto zastávky. Áno, v komentároch a neskôr aj v súkromných správach mi bolo povedané, že kešky s takouto tematikou už existujú - to ale neznamená, že nemožno vytvoriť ďalšie na tú istú tému, či nie? :-) Ja spolu s enzevem sme ľudia, ktorým je doprava a teda aj jej tematika odmalička veľmi srdcu blízka a odkedy nás Geocaching nedávno oslovil, našli sme nespočet dopraváckych zaujímavostí (alebo hoci aj banalít), ktoré by si kešku mohli zaslúžiť. A to nehovorím len o železničnej doprave... Možno budú časom vznikať úplne iné série s označením "Srdcom...", to je dnes všetko ešte vo hviezdach. Uvidíme aj podľa odozvy komunity, ako sa budú naše kešky a ich spracovanie páčiť. :-)

Čo to vlastne ten autoblok je?

Autoblok je jeden z mnohých existujúcich spôsobov zabezpečenia bezpečnosti dopravy na šírej trati (t.j. mimo stanice) a podľa mnohých vrátane mňa je tým najdokonalejším zabezpečením, aké v súčasnosti za sieti ŽSR máme, vysvetlím prečo. Na trati jazdia vlaky rôznych kategórií - asi najzákladnejšie delenie je na nákladné a osobné. Tie osobné vieme ďalej deliť na osobné vlaky, regionálne expresy, zrýchlené vlaky, expresy, rýchliky, InterCity a EuroCity. Každý z nich jazdí inou rýchlosťou, resp. zastavuje v iných staniciach a zastávkach, čo predlžuje jeho jazdnú dobu na určitom úseku (napr. Bratislava - Nové Zámky) o rôzny čas. Podobné delenie je aj u nákladných vlakov - tu poznáme kategórie Mn (manipulačný vlak), Pn (priebežný nákladný vlak), či Nex (nákladný expres). Zatiaľčo manipulák sa vlečie a podľa potreby zastavuje v každej stanici, kde odvesuje, prípadne zavesuje nákladné vozne (v skratke manipuluje s nimi a pokračuje o stanicu ďalej), priebežný nákladný vlak ide z nejakého väčšieho uzla, odkiaľ berie skupinu nákladných vozňov, v inom môže časť z nich odvesiť, ďalšie vziať so sebou, a tak ďalej. Nákladný expres preletí s jednou súpravou, z ktorej neodvesuje ani neprivesuje žiadne vozne kľudne cez pol Európy, neraz z Hamburgu do Koperu atp. Ako už bolo spomenuté, každý z týchto vlakov ide inou rýchlosťou, každopádne, vždy dosť vysokou na to, aby dokázal bezpečne zabrzdiť až vo chvíli, keď zbadá kolegu pred sebou, resp. ešte horšie, oproti sebe. Na signalizáciu rušňovodičom, či je úsek trate pred nimi voľný sa používa návestidlo, neraz laickou odbornosťou nesprávne označované ako "semafor":

Úsek trate, ktorý návestí toto návestidlo ako voľný, prípadne obsadený je rôzne dlhý. Zabezpečovacie zariadenia ako napr. hradlá môžu úsek trate medzi dvoma stanicami rozdeľovať MAXIMÁLNE na dva úseky, teda smie sa v medzistaničnom úseku trate nachádzať len jedno takéto návestidlo. Naproti tomu, autoblok môže ten istý úsek rozdeliť na koľko len úsekov chce - jednotlivé návestidlá bývajú od seba zvyčajne vzdialené 800-1500m, v závislosti od rozhľadových pomerov či maximálnej povolenej rýchlosti na danom úseku trate. Ak teda platí, že jeden vlak nesmie vojsť do úseku obsadeného iným vlakom, nakoľko hrozí riziko zrážky, čo urobí s priepustnosťou trate použitie autobloku narozdiel od napríklad už spomenutého hradla? Predstavte si úsek trate dlhý 20km, na ktorom sa nenachádza žiadna stanica (zastávky sa, samozrejme, nerátajú). Ak by sme použili hradlo, môže vlak zo stanice A do stanice B vyraziť až vo chvíli, keď je predošlý vlak vzdialený tých 10km, a teda dlho čakať, kým tento vlak celý tento dlhý úsek opustí a uvoľní ho. Keby sme však nasadili autoblok s rozostupmi medzi jednotlivými návestidlami povedzme 1km, môže vlak nasledujúci po predošlom vlaku opustiť stanicu už vo chvíli, keď je tento vzialený ten 1km, nakoľko je tá trať rozdelená do viacerých menších úsekov, v ktorých sa teda logicky môže vyskytovať viac vlakov v porovnaní s hradlom.

Aké návesti návestí autoblok?

Poznáme tri hlavné návesti - voľno (zelená farba), výstrahu (oranžová farba) a stoj (červená farba). Základnou návesťou je voľno - táto návesť znamená, že ďalší úsek je voľný bez obmedzení - a teda aj na ďalšom návestidle bude svietiť voľno. Rušňovodič vie, že môže pokračovať v jazde plnou traťovou rýchlosťou bez rizika zrážky s iným vlakom.

Druhá menovaná - výstraha - znamená, že hoci vlak môže pokračovať v jazde a vojsť do úseku, na ďalšom návestidle musí rušňovodič očakávať prípadnú návesť stoj, prípadne iné obmedzenie, napríklad rýchlostné. Musí teda viesť vlak tak, aby ho bol schopný zastaviť pri ďalšom návestidle. Čo znamená posledná návesť azda netreba rozpisovať. :-)

Zľava: STOJ, VÝSTRAHA a VOĽNO

  

Mnou opísaný spôsob fungovania vám priblíži v prípade záujmu priblíži mnoho amatérskych železničiarskych webov, prípadne Wiki, stačí iba poriadne googliť :-)

Ako nájsť kešku?

Keška sa nachádza na železničnej zastávke Ivanka pri Dunaji. Jedná sa teda o miesto, ktoré vie byť v určitých časoch dosť exponované. Osobné vlaky v smere z Bratislavy odchádzajú v pracovné dni v každú hodinu v 23. minúte, v smere do Bratislavy v každej 36. minúte. Cez víkendy z Bratislavy len v každú nepárnu hodinu a do Bratislavy každú párnu. Ľudia sa na ne zvyknú zbiehať často už 15 minút pred plánovaným odchodom, školáci príležitostne aj skôr. V pracovné dni tu teda v čase od približne XX:05 do XX:36 stretnete nejakých ľudí, pred ktorými svoj odlov nedokážete zamaskovať. Za úplne nevhodný spôsob odlovu považujem privezenie sa vlakom z Bratislavy a následne odchod o 13 minút spiatočným vlakom do Bratislavy - celé zle. Správajte sa ku keške prosím tak, aby nám dlho vydržala. Najideálnejší čas na odlov je krátko po odchode vlaku do Bratislavy - zastávka bude najbližších pár desiatok minút pravdedpodobne celkom ľudoprázdna. Pôvodne chcela táto keš byť tradičkou, aby som ale prinútil kešerov prečítať si toto upozornenie, resp. odporúčanie, spravil som z nej mysterku. Ku presným (resp. presnejším) súradniciam uloženia skrýše sa dopracujete tak, že do Checkeru zadáte súradnice uvedené v hlavičke tohto listingu - a finálky máte na svete. :-) V žiadnom prípade prosím nevstupujte do koľajiska! Okrem toho, že je to nezákonné mimo vyznačených priechodov to môže byť aj nebezpečné, preto doň NEVSTUPUJTE a ku keške prídite legálnou cestou - priamo po nástupišti. K nájdeniu kešky pohyb v koľajisku navyše nie je ani trocha nutný! ;-)

Happy caching!

Additional Hints (Decrypt)

I purpxrev

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)