Skip to content

This cache has been archived.

happykiller: Archiv - vidíme sa na ďalšom kopčeku ;)

More
<

Jarný výstup na Benát

A cache by happykiller Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 08 April 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Najkrajší a turisticky najnavštevovanejší vrch Pohronského Inovca – vrch Benát 702 m.n.m. – sa týči nad obcami Žitavany a Machulince v okrese Zlaté Moravce. Na jeho vrchole sa rozkladá skalné mesto predstavujúce pozostatok lávového prúdu. Možno tu obdivovať prekrásne andezitové útvary – bašty, veže a stĺpy, mnohé i pomenované (Pavián, Ťava, Slon, Bochníky Benátu a pod.). Z vrcholových skalísk sa naskytá výhľad mnohými považovaný za najlepší v pohorí. Vidieť odtiaľto celé horné Požitavie, Topoľčiansky zámok, hrady Jelenec a Hrušov či hrebeň pohoria Tribeč. Pri vymenúvaní krás Benátu nemožno opomenúť ani tunajšiu vzácnu kvetenu. Rastie tu viacero zriedkavo sa vyskytujúcich chránených druhov, napríklad divo rastúca ľalia zlatohlavá. Vrch Benát bol v minulosti miestom ťažby andezitu, ktorá mu, žiaľ, tu a tam značne ubrala na pôvabe. V súčasnosti je ťažba zastavená, nie je však vylúčené, že sa v budúcnosti opäť obnoví. S návštevou vrchu preto neradno príliš otáľať. Na Benát vedie viacero značených turistických chodníkov. Najjednoduchší prístup je z obcí Žitavany, Machulince či Obyce.

 

 

Organizačné pokyny:

My budeme vyrážať zo Žitavian o 8:45, kde je možné pohodlne zaparkovať a vyberieme sa bývalou lomovou cestou cez Priehonskú lúku po bývalom turisticky značenom chodníku po žltej turistickej značke až na Benát. Približne za hodinu a nejaké drobné budeme na vrchole, kde bude k dispozícii logbúk na zalogovanie. Tu pobudneme pol hodinu a urobíme spoločnú fotku.

V prípade nepriaznivého počasia sa teplo oblečte. :)

 

Miesto eventu: Benát: N48° 24.062 E018° 28.313  

Parkovisko: Žitavany – motokros: N48° 23.992 E18° 26.119

Dátum: 08.04.2018

Čas: 10:00-10:30

 

Plánované turistické eventy v okolí Zlatých Moraviec:

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.