Skip to Content

<

Fotbalovy klub S.K. Tlumacov

A cache by HonzaR68 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/12/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Fotbalový klub S.K. Tlumačov
S.K. Tlumačov

Na úvodních souřadnicích keš nehledej, na nich se nachází středový kruh travnatého hřiště fotbalového klubu S.K. Tlumačov z.s., jehož historii a současnosti je tato keš věnována. Souřadnice umístění keše vyluštíš z úkolu, který je popsán v listingu.
Sorry, in Czech only…

Fotbalový klub v Tlumačově vznikl v prosinci roku 1931, kdy jej založila parta nadšených sportovců kolem Ladislava Cahy, Vincence Němečka a Rajmunda Havlíka, který byl zvolen prvním předsedou klubu. Pět měsíců po svém založení sehrál nový tým, který si jako barvu svých dresů zvolil jasně modrou barvu, první zápas. Na hřišti u nádraží v něm porazil Napajedla 5:1. Později se klub přestěhoval na pronajatý pozemek u tlumačovského hřebčína a od roku 1935 hrával na hřišti pod místní farností.

Zakladatelé oddílu

Významný moment v historii oddílu přišel v roce 1946, kdy bylo ve spolupráci s obcí slavnostně otevřeno nové fotbalové hřiště na místě, kde se nachází doposud. Hřiště tehdy mělo škvárový povrch a členové oddílu při jeho stavbě odpracovali neuvěřitelných 1 300 hodin.
Tři roky poté se v názvu oddílu na dlouhou dobu ustálil přídomek „TJ Sokol“, který byl v roce 2014 změněn na původní název „S.K.“. Klub ve čtyřicátých letech zažíval hodně podařené období, hrála se zde dokonce i divize.

Historie S.K. Tlumačov

Tato doba je považována za jednu z nejúspěšnějších v historii (zatím… 😊). Za klub hráli hráči, kteří by z pohledu místního oddílu mohli být považováni za legendy. Byli to tito hráči:
gólman: Václav Kojecký, obránci: Miroslav Válek – levý bek, Jaroslav Válek – levý střední obránce, Josef Machovský – pravý střední obránce (hrával i stopera), Jindřich Krejčiřík jako pravý bek; záložníci: Václav Gazdoš - levý krajní záložník, František Najman - levý střední záložník, Přemysl Valoušek – pravý střední záložník, Bohumil Kel – pravý krajní záložník a záložníky doplňoval Antonín Kadlčík (hrával na všech postech); útočníci: Antonín Švenda – levé křídlo, Jaroslav Černý – pravé křídlo a sestavu doplňoval Ladislav Válek a Miroslav Řehák.
Výčet jmen není kompletní, nicméně tento kádr tlumačovské kopané, vedený trenérem Vilémem Hložkem, se utkával se slavnými moravskými i slezskými kluby jako jsou SK Přerov, Hanácká Slavia Kroměříž, Sparta Prostějov, Hodolany, ČSS Olomouc, SK Orlová a jiné a šířil dobré jméno tlumačovského sportu daleko za hranice městečka. Mužstvo hrávalo v tehdy velmi oblíbeném fotbalovém rozestavení 4-4-2, které se často používá i dnes. Poutavou reportáž z tehdejších postupových bojů a něco z historie tlumačovské kopané si můžeš přečíst v dobovém článku.


Rozestavení 4-4-2

V 50. letech minulého století se dalšího zvelebení dočkal areál hřiště, kde byla postavena tribuna, vysázeny topoly a hřiště bylo oploceno. Další změny přišly až na konci 60. let, kdy plot kolem areálu hřiště nahradil zděný plot, a v roce 1971 vznikla klubovna. Tehdy už tlumačovské mužstvo hrálo 1. B třídu, do níž postoupilo v roce 1969. V polovině 70. let přišel opět sestup do okresního přeboru. Ten však vyvážil velký úspěch v roce 1979, kdy Tlumačov triumfoval v okresní soutěži českého poháru. Při příležitosti oslav 50 let kopané v obci zavítal v létě 1981 do Tlumačova celek internacionálů Dukly Praha, v jejímž dresu nastoupili Viktor, Geleta, Jelínek či Čadek. Za čtyři roky se na místním hřišti objevili bývalí hráči Slavie Praha, se kterými na Moravu přicestoval i legendární Josef Bican.
Ze sportovního hlediska nebyla 80. léta příliš šťastná. Tlumačov v roce 1981 sestoupil do III. třídy, a když už se podařilo postoupit zpátky do okresního přeboru, přišel další návrat do třetí třídy. To se změnilo až v roce 1994, kdy se tým vrátil do okresního přeboru.
Obrovská rána pro celý klub přišla 9. července 1997. Při ničivých povodních, které postihly celou Moravu, bylo zaplaveno hřiště i s přilehlými kabinami.

Celý areál musel být postaven úplně od znova. Výsledkem bylo vybudování nové hospodářské budovy a rekonstrukce povrchu hřiště, kam se hráči klubu mohli vrátit po dlouhém exilu v sousedních Záhlinicích. Pokáceny byly topoly, zděný plot nahradil plechový a drátěný a postaveny byly nové střídačky. Zaplavení areálu hřiště se bohužel opakovalo 28. března 2006. Naštěstí včas zasáhli členové klubu, a i díky tomu, že nová hospodářská budova byla postavena výše než původní, byly škody na majetku minimální.

Díky dobrému vedení oddílu, kterého se chopili schopní funkcionáři, a také díky obětavé členské základně a podpoře obce se tlumačovský fotbalový areál dále rozvíjí. Byla provedena rekonstrukce kabin hráčů a obnovena střecha budovy. V roce 2015 byl na hřišti vybudován moderní závlahový systém a kvalita místního trávníku tak dosahuje velmi vysoké úrovně. V roce 2016 bylo vystavěno za pomoci dotačních titulů vedle fotbalového areálu multifunkční hřiště s umělým travnatým povrchem, které slouží k tréninku fotbalistů nebo k hraní tenisu či jiných sportů. Vedle něho přibyla v roce 2017 hřiště na tenis a plážový volejbal.

Tlumačovský fotbal i po sportovní stránce prožívá pozitivní období. První mužstvo se v sezóně 2013/2014 stalo vítězem okresního přeboru a postoupilo do krajského přeboru 1. B třídy. Oddíl má vedle A mužstva také oddíl dorostenců, žáků a fotbalovou přípravku. Na zápasy A mužstva chodí pravidelně okolo 150 diváků.

Zdroje:
[1] Kronika fotbalového klubu S.K. Tlumačov
[2] "Čtení o městečku Tlumačově a jeho lidech", Alois Horký a kolektiv (nevydaný originál)
[3] Facebook - webové stránky oddílu, www.facebook.com
[4] Osobní archiv autora

Návod k vyluštění keše:
Keš je umístěna na souřadnicích:

N 49°14.ABC', E 17°29.EFG'

Čísla severních souřadnic keše A, B a C zjistíš od Hynči, Přemy a Bábka.
Čísla východních souřadnic E, F a G ti sdělí Cajky, Jucha a Dub (Miroslav).

Přeji příjemné luštění a lov! Keš prosím vracej na své místo, ať nám dlouho vydrží....
Nejezdi prosím geovozem až ke kešce, raději se projdi!

Zkontroluj svoje řešení
GeoCheck.org

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Švsen: 4-4-2
Xrš: ivfí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

93 Logged Visits

Found it 89     Write note 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 9 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.