Skip to content

Села в България/BG village #T-2 Презвитер Козма Traditional Cache

A cache by 3m1 Message this owner
Hidden : 4/8/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Козма презвитер[1], погрешно наричано Презвитер Козма, е село в Североизточна България.

Името на селото до 1934 г. е Кара Чуфаллар, когато е наречено на средновековния български писател Презвитер Козма.

През втората половина на ХIII век Селджукския султанат се разпада и е наследен от няколко дъщерни държави. Сред тях е Караманското емирство на Нуреддин бей, който обединява номадските тюркски племена, живеещи в района на дн. Сивас. Век по-късно караманско население е преселено в новозавладените от османците български територии, като голяма част от тези преселници попадат в Лудогорието. Според преданието тридесет семейства са се заселили в местността между днешните села Божурка и Козма презвитер, защото тогава се е вярвало, че ако прескочиш река върлуващата тогава епидемия от чума ще те отмине.

Войните между Русия и Османската империяБалканската война и Втората световна война предизвикват няколко големи емиграции от района. Кооперирането на селското стопанство и централизираното планиране на икономиката води нова миграцията през 1950 – 1951 г. Селото е напуснато от нова група свои жители през 1968 – 1978 г., според договора между България и Турция за събиране на разделени семейства. Емигриращите се заселват в градовете ЧорлуАнкараБандърмаБалъкесир. Пета и последна вълна на емиграция настъпва след Възродителния процес през 1989 г.

През 1912 г. в селото се установяват имигранти от Беломорска Тракия, т.н. тракийски бежанци. Днес тези земи са в териториите на Гърция и Турция. През 1951 г. в Козма презвитер се заселват шопи от Западна България. През 1963 г. в селото се заселват двамата братя Билал и Идриз от с. Чернооково Шуменско. Те поставят началото на рода Карагозлер.

Additional Hints (No hints available.)