Skip to content

Most Świętokrzyski - przeprawa na nowe tysiąclecie Traditional Cache

This cache has been archived.

emfaza: Niestety, kłódki nie udało się otworzyć. Bardzo mi szkoda tego kesza, bo ukrycie było tutaj na pewno fajne - taka sama kłódka w Kolonii ma 4000 favów 🤔 - ale to nie jest patent na polską ziemię. Łącznie kesz miał cztery różne odsłony, dwie z nich kosztowały mnie całkiem duże pieniądze, w dwóch z nich z nieocenioną pomocą przyszedł @ALEFzero (dziękuję 😊), więcej czasu kesz był niedostępny niż dostępny. To ostatnie wskazuje, że coś przy kolejnych reaktywacjach robiłem nie tak - wyciągnę z tego wnioski i założę tu nowego kesza - nie mogę pozwolić, żeby taki ładny listing się zmarnował 😁 Dziękuję za wszystkie logi, słowa pochwały i krytyki, oraz za favy, i do zobaczenia przy kolejnej próbie 😊

More
Hidden : 5/7/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Click to go to the language version:

English [This function doesn't work on app]


Most Syreny - prowizorka na długie lata



Most Syreny i panorama Warszawy (źródło: Facebook - strona Praga Południe XX Wieku)


W 1985 roku najważniejszy most centralnej części Warszawy, Most Poniatowskiego, został objęty remontem. W celu przejęcia przynajmniej części ruchu z tego mostu zadecydowano o postawieniu w ciągu ulicy Tamka tymczasowej przeprawy. Jej budową zajęli się żołnierze jednostek kolejowej i drogowej Ludowego Wojska Polskiego. Prasa donosiła, że w ten sposób żołnierze pragną uczcić czterdziestą rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. Most, a właściwie dwa równoległe mosty stalowe o szerokości 6 metrów każdy, zbudowano w ciągu stu dni (od kwietnia do czerwca 1985 roku). Przeprawę wzniesiono zgodnie z projektem Baileya - opracowanym w czasie II wojny światowej. Do budowy mostów Baileya nie potrzeba ciężkiego sprzętu, a elementy mostu można było przewozić zwykłymi samochodami ciężarowymi.


Budowa mostu Syreny (źródło: Facebook - strona Praga Południe XX Wieku)


W maju 1985 roku w artykułach prasowych poświęconych budowie mostu zaczęła pojawiać się nazwa przeprawy. Dotychczasowy most saperski przemianowano na most Syreny - od pomnika syreny warszawskiej znajdującego się tuż obok. Prace budowlane i konstrukcyjne postępowały w szybkim tempie - termin oddania zaplanowano na święto narodowe 22 lipca, jednak plan udało się zrealizować 5 dni wcześniej. 17 lipca 1985 roku odbyło się uroczyste przekazanie mostu Syreny i przylegającej trasy komunikacyjnej. Wstęgę przecięli najbardziej zasłużeni budowniczowie: kpt. Jerzy Obara, sierż. podch. Zbigniew Bieńkowski i st. szer. Grzegorz Brzyszcza. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta, wśród nich prezydent gen. dyw. Mieczysław Dębicki, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy. Jednostki kolejowe i drogowe Wojska Polskiego, które brały udział w budowie mostu, wyróżniono honorowymi odznakami „Za zasługi dla m.st. Warszawy”.


Konstrukcja mostu (fot. Wojciech Duszenko)


Remont mostu Poniatowskiego planowano ukończyć w ciągu 2,5 roku, jednak przedłużył się on do roku 1990. W międzyczasie zaplanowano również generalny remont położonego bardziej na północ mostu Śląsko-Dąbrowskiego - ten trwał w latach 1992-1993. Most Syreny, wcześniej zastępujący most Poniatowskiego, pozostawiono na czas również i tego remontu. Wybudowanie mostu w tym miejscu było strzałem w dziesiątkę - natężenie ruchu przez most było na tyle wysokie, że postanowiono po zakończeniu tych remontów pozostawić most Syreny w eksploatacji do czasu budowy nowego mostu. Jednak ta budowa ruszyła dopiero w 1999 roku. Tak więc ta prowizoryczna przeprawa, która z początku miała istnieć przez około 3 lata, funkcjonowała lat piętnaście. 22 września 2000 roku przeprawę zamknięto i zdemontowano.


Stare i nowe (fot. Sławomir Kamiński)


Most Świętokrzyski - przeprawa na nowe tysiąclecie




Most Świętokrzyski i panorama (fot. Dariusz Borowicz)


Kamień węgielny pod budowę stałej przeprawy w rejonie Powiśla wmurowano 28 września 1998 roku. Projekt mostu wykonał architekt Tadeusz Korszyński. Most Świętokrzyski jest pierwszym w Warszawie mostem wantowym - tj. podwieszonym przez stalowe liny i wspartym na pylonach (w przypadku Świętokrzyskiego na jednym pylonie). Cały wiadukt ma długość 479 metrów - to piąty najdłuższy most wantowy w Polsce, jednak w momencie otwarcia był największym.


Most nocą (fot. skalnyy / wamiszmasz.blox.pl)


- Precyzja musiała być wielka. To nowy typ mostu, w tej wielkości wcześniej zupełnie nieznany w Polsce - mówił Pekka Pulkkinen, fiński projektant Świętokrzyskiego. Budową kierował Tadeusz Karczmarzyk z Mostostalu Warszawa. Do Helsinek wysyłano wyniki pomiarów po zbudowaniu pylonu i naprężeniu lin. Po godzinie przychodziła odpowiedź. - Pan Pulkkinen powiedział, że jeszcze mu się nie zdarzyło, żeby wszystko idealnie zgadzało się z projektem. U nas liny pasują, jak trzeba - podkreślał. Najbardziej gorącym momentem była wiosna 2000 r., gdy wezbrana Wisła naniosła sterty gałęzi. Napierały na tymczasowe podpory pod zabetonowaną płytą mostu. - Bałem się, że wszystko runie, słyszałem drżenie mostu - opowiada Tadeusz Karczmarzyk. - Stal grała tak, że aż cierpła skóra.


Most Świętokrzyski i Stadion Narodowy z perspektywy Starego Miasta (fot. Arkadiusz Ziołek/East News)


Jednak bez żadnych problemów most otwarto w terminie, 5 października 2000 roku. Most uroczyście otworzyli prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski oraz prezydent Warszawy Paweł Piskorski.
- Władze się zmieniają, ludzie odchodzą, liczą się te ślady, które po nas pozostają. Dzięki temu mostowi jesteśmy jeszcze bardziej w Europie, gdyż most łączy i zbliża ludzi - mówił prezydent Kwaśniewski.


Otwarcie mostu (fot. Grzegorz Jakubowski/Forum)


- Każdy chciałby przeżyć tyle, ile przetrwa most Świętokrzyski. Bez generalnego remontu powinien wytrzymać ponad sto lat. Warszawa dostaje wyjątkowo piękną przeprawę - tak o moście wypowiedział się odpowiedzialny za testy wytrzymałościowe mostu profesor Jan Kmita z Politechniki Warszawskiej.

Skrytka

Skrytka to small w maskowaniu w miarę wpasowującym się w otoczenie :). Do otwarcia skrytki potrzebny jest kod, brzmi on: siedem trzy jeden dwa.

Syrena Bridge


Syrena Bridge (photo by Polish History Museum)


The Syrena Bridge (Syrena means mermaid - the bridge is named after the Warsaw Mermaid monument) was a temporary bridge over the Vistula river, built within 3 months in 1985 by Polish soldiers. The bridge was meant to fill in for the Poniatowski Bridge during its refurbishment. However, when Poniatowski was reopened, Syrena Bridge didn't stop functioning, because of its popularity and high traffic. Only after opening of new, permanent, Świętokrzyski Bridge in 2000, was Syrena Bridge closed and dismantled.

Świętokrzyski Bridge - new millennium's bridge


Świętokrzyski Bridge at night (photo by Arkadiusz Ziółek)


Świętokrzyski Bridge was opened on October 5, 2000. It's the first cable-stayed bridge in Warsaw and it connects Powiśle on the west side and Praga-Północ (North Praga) on the east side of Vistula. It's often referred to as the most beautiful bridge of Warsaw.

The cache

The cache is a small container fitting in quite well :). In order to open the cache, you will need a code: seven three one two. BYOP!

Additional Hints (Decrypt)

anwjvrxfmn, an gemrpvrw fvngpr bq clybah / gur ovttrfg bar, ba gur guveq srapr sebz gur clyba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)