Skip to content

Lucké pole Traditional Cache

Hidden : 5/5/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Touto keší bych vám chtěl ukázat místo, kde došlo ke krvavé bitvě mezi českými a uherskými vojsky a díky níž byly vymezeny hranice českého státu. 

Bitva na Luckém poli ( 900 let od konání)

Naše Slovácko bylo nejednou jevištěm krvavých bojů, z nichž jednoho právě letos osmistyletá památka připadá. Událost tuto líčí dějepisec Palacký (ve svých Dějinách národu českého) takto:

V Uhřích panoval tehdáž, po Kolomanově smrti (1114), mladý, lehkomyslný král Štěpán II. (1114 – 1131). Když přední páni uherští toho si žádali, aby panovník jejich sešel se někde osobně s mocnářem českým k obnovení a utvrzení přátelství mezi oběma říšemi, stal se v máji 1116 na pomezí a sice na poli Luckém sjezd, který ale po hříchu nevedl ku pokoji, nýbrž k rozbroji. 

Z obou stran brala se tam knížata s celým vojskem a pompou velikou; avšak hned při rozbíjení táborův povstaly sváry, a nad to praví se, že jistý Solt, vzácný pán uherský, jenž by utekl ke Vladislavovi, pletichal na obě strany, výstrahy dávaje knížatům obapolně. Uhři bez vědomí krále svého, k ochraně svého ležení, kázali střelcům svým, divokým Bisenům a Sekulům, postaviti se mezi oba tábory, čehož ani Čechové nemohli vykládati sobě za přátelské znamení, pročež chopivše se zbraně, v okamžiku octli se v zápasu. Strhl se boj velmi krutý (13. máje) a Uhři zvítězili na tom místě, zabivše Čechům udatného Juříka Žateckého, kastelána i větší částku pluku jeho, takže i Vladislav sám dal se již byl na outěk.

Zatím ale Ota i Soběslav kopečkem obšedše tábor uherský se čtyřmi moravskými a tolikerými též českými zástupy, obořili se naň stranou. Tak nenadálému outoku nemohli Uhři (jichžto král právě tehdáž s arcibiskupem Ostřihomským a s pány svými stoloval) odolávati dlouho; celé vojsko v náramném zmatku rozutíkalo se, takže i vítězní Sekulové a Biseni prchnouti museli, a veliké množství pánům uherských přišlo o život. Čechové a Moravané stíhali poražené Uhry až k řece Váhu, ve které také mnozí utopili se; a celý bohatý tábor uherský padl vítězům v kořist.

Samo sebou se rozumí, že skutkem takovým přátelství mezi oběma říšemi neobnoveno, ale zrušeno jest.
Teprve r. 1119 Čechové i Rakušané spojenou a větší silou do Uher vtrhše dobyli města Železného a poplenili zemi okolní. Potom učiněn jest pokoj.

Oblast pojmenovaná v Kosmově kronice jako Lucké pole (campus Lucsko) tvořila kdysi pomezní pásmo mezi Moravou a Uhrami. Jednalo se o území, které Morava ztratila krátce po svém obsazení Přemyslovci někdy v první polovině 11. století. Šlo o převážně neobydlené území nikoho, na něž si dělaly nárok oba státy. Z moravské strany Lucko vymezovala řeka Morava (západ) a Olšava (sever), z uherské strany pak na východě řeka Váh (východ) a na jihu snad říčka Chvojnice. Z počátku se zde uplatňoval především uherský vliv. Je známo, že uherský král Ladislav I. vydal zákony, jež zakazovaly v prostoru Lucka pod trestem smrti stavbu osad a konání trhů. Podobný režim panoval rovněž v sousedním Záhorí. V případě hrozícího nepřátelského vpádu, mělo být rozbořeno i to málo, co zde bylo vybudováno. Obranu měli zajišťovat příslušníci kočovných kmenů Plavců, Sikulů a Pečeněhů. Ke střetům skutečně docházelo. Roku 1116 je na Luckém poli připomínána krvavá bitva mezi uherským králem Štěpánem II. a českým knížetem Vladislavem I. O něco dříve, v roce 1099, zde naopak kníže Břetislav II. uzavřel mír s králem Kolomanem. Jinak se ale čeští panovníci dlouhou dobu omezovali pouze na držení pohraničních pevností jako Břeclav, Hodonín či Kunovice.
 
 
 
 
Dne 28.10 roku 2016 byl u obce Dolní Němčí odhalen památník připomínající tuto událost. 
 
  
 
Aby toho nebylo málo, tak ještě jedna pověst...
 
 

Pověst o tom, jak po bitvě na Luckém poli vznikl erb mlynářského cechu

Erb mlynářského cechu má tvar pavézy rozdělené na dvě poloviny. V levé polovině jsou zobrazeny symboly mlynářské profese ozubené dřevěné kolo a kružidlo. Přes pravé bílé pole se šikmo táhnou tři červené pruhy. Znamenají krev a souvisejí s bitvou na Luckém poli. Vypravování o tom, co se tehdy během bitvy na Luckém poli seběhlo, zaznamenal na počátku 18. století vlastenecký kněz a spisovatel Jan František Beckovský. Vraťme se s ním na chvilku do bitevní vřavy na Lucké pole poblíž olšavního břehu. V jednu chvíli to prý vypadalo s českou stranou velice špatně. České voje se daly na útěk a nemohl tomu zabránit ani kníže Vladislav, který osobně k vojsku dorazil. Když nebezpečí prohry bitvy bylo největší, skočil mezi dotírající Uhry muž v bílé suknici a „veliké množství jich mečem v půli zprotínal tak, že až do ozdobných článků se v krvi lidské brodil". Jeho neohrožená postava máchající mečem, pod nímž padal jeden nepřítel za druhým, vyděsila Uhry natolik, že se dali na útěk a prchali až k Budínu. Po slavném vítězství se kníže Vladislav zajímal o to, kdože byl onen neohrožený hrdina. Když se dozvěděl, že mlynář Jiří z Doupova, přivedli ho před Vladislava. Ten vstal a podal udatnému bijci ruku. Mlynář mu chtěl také pravou ruku podat, ale spatřil, že v bitvě přišel o tři prsty. Proto „rychle ruku otřel o svou bílou suknici, přičemž tři krvavé pruhy si udělal" a teprve poté ruku knížeti podal. Nato kníže mlynáři řekl: „Díky ti, ctný a udatný hrdino, žes nás dnes od veliké hanby vysvobodil. Za odměnu budeš ty a všichni tví potomci tvého stavu tři červené pruhy v bílém poli erbu užívati!" Zároveň jmenoval Jiřího z Doupova správcem města Žatce a celého českého kraje.

 

A pokud máte rádi hry, můžete si na místě zahrát Luckou hledačku! Doporučuji předem vytisknout.

Varianty jsou dvě:

a) pro příchozí od Hluku: Ukryté bohatství

Lucke pole_ukryte bohatstvi.pdf

b) pro příchozí z Horního Němčí: Krajina vypráví příběhy

Lucke Pole_krajina vypravi pribehy.pdf

 

Additional Hints (Decrypt)

zvavohqxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)