Skip to Content

This cache has been archived.

MiroslavRouta: Archivace

More
<

Zachranme okace metlicoveho na Cikance

Hidden : Thursday, June 14, 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahoj, zvu vás na mé šesté CITO, čtvrté s touto tématikou!
Popis lokality:
Lokalita se nachází v Radotínském údolí a je součástí CHKO Český kras. Kromě toho, že je zde krásná příroda se tu vyskytuje i spousta vzácných druhů, a to jak rostlin, tak i bezobratlých.
Na jaře tu hromadně kvetou například koniklece, pipla osmahlá, která má ze všech našich rostlin nejtmavší květ (je skoro černá), na kterém žijí housenky velevzácné můry kovolesklece piplového. Z dalších opravdu vzácných až velmi vzácných druhů bych jmenoval například ploskoroha pestrého, kterého jsem tu zrovna včera opět viděl. Jedná se o dravce, který loví za letu jiný hmyz. Je vázán na suchá stepní stanoviště s rozvolněnou vegetací. Kromě toho je odtud opakovaně hlášena saranče německá, která je v Čechách jen na několika málo místech.
Místy se ještě zachovaly zbytky porostů mateřídoušky panonské, která ted právě kvete a krásně voní po limetkách. Ta je živnou rostlinou kriticky ohroženého modráska východního, kterého ale už neuvidíme, protože létá v květnu. Od loňského roku provozujeme na této lokalitě pastvu, převážně koz, která by nám měla pomoci zredukovat nepříjemně expandující náletové dřeviny. Tato pastva ale taky výrazně podpoří většinu vzácnějších drobných světlomilných rostlin jako je právě mateřídouška.
Kromě pastvy tu provádíme i pravidelné sečená výřezy náletových dřevin. Součástí lokality je i borový les (borovice černá), který by bylo potřeba výrazně pročistit a prosvětlit. Prosvětlené borové lesy jsou totiž oblíbeným stanovištěm okáče metlicového, který zde stále ještě přežívá, ale jeho populace se momentálně nachází na hranici pozorovatelnosti. Naše brigáda bude tedy primárně zaměřená na prořez tohoto lesa a následný úklid vzniklého klestu. Protože okáči metlicoví se začínají líhnout už od půlky června, není vyloučeno, že nám jeden z prvních letošních okáčů přiletí poděkovat, respektive se přiletí podívat, co to tu provádíme.
pozn.:Text psal Pavel Skala, hlavní organizátor akce, proto je tam místy první osoba.
Ke konání CITA:
Kdy to bude probíhat: 14. 6. 2018 od 16:00 do 20:00. Není nutné být na CITU po celou dobu jeho trvání, když se kačeři "časově rozloží", bude to fajn, nebojte se tedy přijít třebas na půl sedmou (ale ne čtvrt hodiny před koncem...).
Kde to bude probíhat: V okolí úvodních souřadnic, v lokalitě zvané Cikánka.
Co s sebou: Svačinku, pracovní oblečení, chuť do práce a dobrou náladu.
Jak to proběhne: Jak jsem psal, není třeba být na CITU celou dobu jeho trvání. Pracovat se bude především na prořezávání lesa a v závislosti na podmínkách na likvidaci vzniklého klestí.
V případě opravdu ošklivého počasí si vyhrazujeme právo akci zkrátit či něco podobného, ale vynasnažíme se, aby to nebylo třeba.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

58 Logged Visits

Write note 5     Archive 1     Will Attend 20     Attended 25     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Update Coordinates 1     Announcement 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 5 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.