Skip to content

Sokolie skaly EarthCache

Hidden : 6/4/2018
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Najväčšou a najkrajšou dominantou obce Stratená sú Sokolie skaly, ktoré sa vypínajú nad obcou. Názov pochádza od dravca, ktorý Vám môže počas túry preletieť nad hlavou, nakoľko práve tu si často stavia svoje hniezda. Skaly sú súčasťou chráneného územia Slovenský raj – Stratená. Celé územie Sokolích skál sa nachádza v Stratenskej hornatine, ktorej prevažná časť sa skladá z vápenca, konkrétne Wettersteinského vápenca - tektonické jednotky silicika.

Územie je mimoriadne geologicky hodnotné. Nachádzajú sa tu viaceré výklenky, jaskynky, skalné oká a pod. Na vrcholoch skál môžete pri šťastí zazrieť kamzíky, alebo stretnúť aj nejakého macka.

K Earthke Vás privedie zelená turistická značka, ktorá vedie pomedzi skaly. Celková vzdialenosť od obce je 1,5 km a zaberie Vám to (tam aj naspäť) cca 3 hodiny. Vzhľadom na zúžený a miestami aj strmý turistický chodník, ktorý sa tiahne ciky-caky pomedzi skaly sa jedná o náročnejší výstup.

skaly

Wettersteinský vápenec

 

Hlavnou horninou z ktorej sa skladajú Sokolie skaly je Wettersteinský vápenec (nem. Wettersteinkalk, angl. Wetterstein Limestone). Jedná sa o pevný, spravidla (svetlo) sivý vápenec stredno až vrchnotriasového veku (ladin-spodný karn). Predstavuje horninu typickú pre južnejšie jednotky Álp, Karpát a Dinaríd. Na Slovensku je známy hlavne zo plytkovodných vývojov silicika a hronika. Wettersteinský vápenec predstavuje horniny stredno- až vrchnotriasového veku, presnejšie stupne ladin až spodný karn (kordevol). Názov je odvodený od pohoria Wetterstein Gebirge v Nördliche Kalkalpen v Nemecku a Rakúsku.

Litológia

Zvyčajne predstavuje biele až svetlosivé (bielo až hnedosivé) masívne, zriedkavo hrubolavicovité ogranodetritické vápence. Organický detrit je pri pozornejšom pohľade viditeľný voľným okom alebo štandardnou lupou. Voľným okom aj mikroskopicky je podobný steinalmskému vápencu, odlišuje sa však vekom a prítomnosťou rozsiahlych rífových telies. Wettersteinské vápence predstavujú objemovo aj plošne najvýznamnejšiu časť strednotriasovej karbonátovej platformy priestorov silicika aj hronika.

V rámci sekvencie wettersteinských vápencov sa miestami nachádzajú aj wettersteinské dolomity. V rámci sedimentárneho sledu wettersteinské vápence spravidla prekrývajú steinalmské vápence a sami sú prekryté lunzskými vrstvami alebo raminskými vápencami alebo hlavným dolomitom.

Sedimentačné prostredie

Vápenec tohto typu predstavuje zvyčajne sedimenty plytkého mora hĺbky do 50 m. Oblasť sedimentácie sa nachádzala v subtropickom až tropickom podnebnom pásme. Horniny vznikali v rífovej až predrífovej zóne (lagúne).

 

Paleontológia, faciálne typy, rozšírenie v rámci Slovenska

Dominantnou skupinou fosílií wettersteinského vápenca sú rezíduá rias z čeľade Dasycladaceae (predovšetkým Diplopora annulata) a gastropódy (porovnaj). J. Bystrický uvádza, že okrem vertikálneho členenia uplatňuje sa vo wettersteinskom vápenci v posledných rokoch aj horizontálne členenie. Obyčajne sa odlišujú dve faciálne oblasti: rífová a lagunárna. Lagunárna fácia wettersteinského vápenca buduje napr. planinu Dolný vrch v Slovenskom krase, rífová fácia zasa napr. Silickú planinu.

Rozšírenie na Slovensku

Wettersteinský vápenec je zastúpený na Slovensku v tektonických jednotkách silicika a hronika. Vytvára plošne i objemovo rozsiahle súbory.

V rámci silicika Slovenského krasu so značnou mocnosťou 800-1200 m. Na Slovensku je rozšírený aj v Slovenskom raji, na Muránskej planine, v Košickej kotline (Medzevská pahorkatina) a pod.

V rámci hronika tvorí súčasť napr. nedzovského, strážovského a príkrovu Tlstej, teda horninových komplexov sedimentujúcich v tzv. mojtínskej-harmaneckej karbonátovej plošine a plošine Čierneho váhu.

Krasovatenie, chemické a fyzikálne vlastnosti

Wettersteinský vápenec výborne podlieha krasovateniu, keďže až takmer z 98% predstavuje čistý uhličitan vápenatý (CaCO3). Pokiaľ je hornina prestúpená puklinami, resp. inými diskontinuitami, môžu v nej vznikať podzemné krasové útvary a v nich špecifická výplň (speleotémy). V najväčšom krasovom území Slovenska - Slovenskom krase - sa vo wettersteinských vápencoch nachádza odhadom až 90% jaskýň z celkového počtu vyše 1200. Vo vzťahu k mechanickým vlastnostiam pri speleologickej činnosti (prolongácia) možno wettersteinský vápenec subjektívne hodnotiť ako menej rigidný než napr. gutensteinský vápenec alebo pseudoreiflinský vápenec; tie kladú pri mechanickom rozvoľňovaní oveľa väčší odpor.

Exploatácia, priemyselné využitie

>Wettersteinský vápenec sa na priemyselné využitie vo veľkej miere exploatuje vo veľkolome Včeláre na planine Dolný vrch (od r. 1964). J. Antaš a J. Bartalský uvádzajú na ložisku vo vápencovom komplexe ladinu štyri faciálne odlišné typy vápenca. Surovina sa podľa uvedených autorov ťaží pre potreby Východoslovenských železiarní (v súčasnosti US steel) a cementáreň pri Turni nad Bodvou (v súčasnosti Holcim). Ťažba masívneho wettersteinského vápenca prebieha aj v Gombaseckom lome na Plešiveckej planine (od r. 1906).

 

Pár múdrych slov na záver z pohľadu Geologického ústavu Dionýza Štúra

Synonymá: “svetlý drobivý vápenec”, veternický vápenec, havranický vápenec, nedzovský vápenec, teutloporelový vápenec. Vápence sú prevažne svetlé svetlosivé, masívne, vrstevnaté, keď prevrstvujú panvové fácie.

Laterálne členenie: dva základné faciálne typy: biohermný rifový a lagunárny vrstevnatý typ. Pre rifovú fáciu je charakteristická prítomnosť koralov, vápnitých hubiek a iných rifotvorných organizmov (hydrozoy, stromatopóry, machovky, sesilné foraminifery, kodiaciálne riasy a riasové problematiká. V rámci lagúnarnej fácie majú z organizmov dominantné postavenie dazykladálne riasy, v menšej miere lastúrniky, ulitníky, brachiopódy. Z mikrofosílií sú zastúpené foraminifery, ostrakódy a krinoidy. Zo štruktúrnych typov sú v biohermnej fácii prevládajúce organogénne-biolititové typy (bafflestones, bindstones a framestones) a organodetritické vápence (grainstones-rudstones). V lagunárnej fácii prevládajú organodetritické štruktúry (wackestones, packestones a grainstones).

Geochemická charakteristika:

Podložím môžu byť reiflinské, schreyeralmské, steinalmské a raminské vápence, nadložie tvoria lunzské-reigrabenské s., tisovský vápenec, wettersteinský dolomit. Hrúbka: v siliciku dosahuje 800-1200 m. Patria k fáciam rifového okraja platformy (vonkajší šelf). Sedimentárne prostredie: druh Diplopora annulata je charakteristickým pre lagunárnu fáciu (stredná časť šelfu), a Teutloporella herculea pre zarifovú oblasť. Mikrofosílie: dazykladálne riasy – zóna rozsahu taxonu Diplopora annulata (a jej varietami) je charakteristickou pre ladinský stupeň triasu, sensu. Vrchnú hranicu tejto zóny indikuje vymiznutie nominálneho druhu a výskyt asociácie Teutloporella herculea a T. nodosa v zmysle zóny hojného výskytu (ladin), resp. v spoločnosti s Oligoporella duplicata (=Andrusporella duplicata) siaha až do kordevolu; foraminifery – indexová fosília Pilamminella gemerica SALAJ rovnomennej zóny ladinu.

 

Kontrolné otázky:

  1. Z akej horniny sú tvorené Sokolie skaly v Stratenej?
  2. Aké organizmy môžete vidieť/vidíte voľným okom vo vápenci? (napr. dinosaury, mäkkýše, rastliny, riasy,.... popíšte)
  3. Na stage 1 (GPS signál v danej oblasti je nestabilný riaďte sa odhadom a turistickou značkou) sa nachádza skalné oko (viď. fotografia), určte na akej svetovej strane sa nachádza z pohľadu umiestnenia turistickej značky (napr. na východ od značky, na západ od značky) a určte jeho šírku a výšku.
  4. Pripojiť k nálezu fotografiu z návštevy. (Pozor! Nové pravidlo umožuje, aby owner vyžadoval fotografiu z návštevy daného miesta).

    Na zistenie odpovedí nemusíte zísť z vyznačenej turistickej trasy/značky, ktorá je verejne dostupná.

otazka

Control questions:

  1. From what rock is formed „Sokolie skaly“?
  2. What organisms can you see through the free eye in limestone? (dinosaurs, molluscs, plants, algae, .... describe)
  3. On the stage 1 (the GPS signal in the area is unstable, follow the guideline and tourist markings), indicate the rocky eye (see photo) to determine which side of the world is located for the location of the tourist mark (WEST/EAST of the mark) and estimate the width and height od eye.
  4. Attach photos from the visit. Warning! New rule allows owner to request photo on eartcache!)

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Cbmbe an xnzmíxl!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)