Skip to content

Jan III Sobieski Traditional Cache

Hidden : 6/6/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kościół ufundowała w pierwszej połowie XVI w. rodzina Strzałów. Najwybitniejszym jej przedstawicielem był Hieronim Strzała, dworzanin Mikołaja Zebrzydowskiego. On to z pielgrzymki do Ziemi Świętej przywiózł plany świątyń jerozolimskich, które posłużyły za wzór dla kaplic w Kalwarii Zebrzydowskiej. Legenda mówi że pierwotnie kościółek miał stanąć na sąsiednim wzgórzu, ale zgromadzony tam budulec trzykrotnie w cudowny sposób przemieszczał się nocą na obecne miejsce.  Inne podanie mówi mówi o królu Janie III Sobieskim który w drodze na Wiedeń miał się modlić  przed cudownym obrazem. Równie popularną legendą jest przekaz o tym, że Najświętsza Panienka sama wskazała pasterce Zosi wzgórze, na którym ma stanąć świątynia. 

Kościół odnawiano m.in w 1899 i 1965 r., a także w latach dziewięćdziesiątych. Niestety, kradzież w 1999 r. pozbawiła go kilku cennych elementów wyposażenia.

Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, oszalowana zdobionymi deskami. Prezbiterium zamknięte wielobocznie, nawa szersza. Do prezbiterium przylega zakrystia, a do nawy - kruchta. Dach dwukalenicowy, kryty blachą, z wieżyczką na sygnaturkę. Przed wejściem kamienna figura Matki Bożej, przeniesiona w to miejsce z dworu w Wilekich Drogach, co urtowało ją przed zniszczeniem przez niemców.

Wnętrze pokrywa barokowa polichromia z XVIII w., niedawno odsłonięta spod późniejszych przemalowań. Wyposażenie nawiązuje stylem do kościoła w Kalwarii Zebrzydowksiej.  W klasycystycznym ołtarzu głównym barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, szkoły francuskiej. Warto zwrócić uwagę na interesujący szczegół: Matka Boża i Dzieciątko trzymają w dłoniach małe serduszko. Z przedstawienia nie wynika, czy Maria daje serce Dzieciątku, czy też odwrotnie.

Obraz ten uznawany jest za cudowny i wiążą się z nim liczne legendy. Jedna z nich mówi o objawieniach Matki Bożej nad pobliskim źródełkiem (ok 200m na południe od kościoła, obecnie nakryte daszkiem). Maria ukazywała się tam małej dziewczycne. Któregoś razu do źródełka przyszła stara kobieta, a nie mogąc zaczerpnąc wody, zakleła "Co za pieron jest w tej wodzie!" Wtedy rozległ się głos dzwonów i objawienia więcej się nie powtórzyły. Inne podanie zanotowano dawno temu (kopia tego zapisu umieszczona jest w kruchcie kościoła). Mówi ono o biednej córce pastucha, pannie cnotliwej, głeboko wierzącej, która często modliła się w kościółku do Matki Bożej. Raz przyszła na nią śmiertelna choroba. Umierającą odwiedizła Maria i zaprosiła ją do swego niebiańskiego orszaku panien przeczystych. Całe zdarzenie oglądali dwaj wędrowni mnisi, których do łoża śmierci dziewczyny sprowadził proroczy sen.

Kilka ciekawostek kryje posadzka, ułożona w latach sześdziesiątych XX w. Pod posadzką prezbiterium mieści się grobowiwec rodziny Strzałów z XVI w., w którym są obecnie pochowani późniejsi właściciele Sosnowic - Jakubowiczowie. Również pod posadzką kruchty znajduje się cenna płyta nagrobna z wyobrażeniem postaci rycerza oraz czterech herbów. Rycerzem tym jest prawdopodobnie jeden z rodziny Strzałów; najstarsi mieszkańcy wsi twierdzą, że jest to sam król Jan III Sobieski.

Additional Hints (No hints available.)