Skip to content

Trzebnica - Grota Matki Boskiej z Lourdes LB#7 EarthCache

Hidden : 2/29/2020
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Fot. Grota Matki Boskiej z Lourdes - 1920-1930

O miejscu:

Grota Matki Boskiej z Lourdes umiejscowiona jest w sąsiedztwie Kościóła Czternastu Świętych Wspomożycieli oraz "Pustelni". Została wzniesiona w 1926 roku z brył rudy darniowej, czyli skały osadowej, która powstaje na torfowiskach, mokradłach, łąkach, bagnach, gdzie w warunkach umiarkowanego klimatu następuje wytrącanie z roztworów związków żelazowych i ich osadzanie. Podstawowym składnikiem są słabokrystaliczne agregaty mineralne. Tworzą je związki Fe, Al, Mn, Ca, Ti, i Si. W skład agregatów wchodzą kwarc, getyt, syderyt, lepidokryt, skalenie. Na porowatą strukturę rudy wpływa również substancja organiczna (skamieniałe szczątki roślinne). Skała ta zalega płytko, zazwyczaj pokryta jest kilkunastocentymetrową warwą gleby i darni. Płaty są różnych rozmiarów i niewielkiej miąższości (zazwyczaj 15-30 cm).

Wyróżnić można kilka odmian, które różnią się wyglądem, strukturą, składem i zwięzłością. W zależności od charakteru środowiska i warunków powstawania podzielić możemy na 4 rodzaje: rudy darniowe, bagienne, jeziorne i rzeczne. Ze względu na jej wykształcenie możemy wyróżnić strukturę: sypką (miałką), karnikową (gruzełkowatą, łysakową), zbitą (kawałkową, gąbczastą), wiwianitową.

Schemat procesów prowadzących do powstawania rud (na podst. Zarys nauki o złożach… 1964)

Specyficzną własnością tej kopaliny jest jej odnawialność. W ciągu kilku lat wyeksploatowane złoże odnawia się pod warunkiem, że jest odpowiednio zrekultywowane - przykryte darnią, z przywróconym przepływem wód (przywrócona naturalna roślinność i flora bakteryjna gleby). Średnia zawartość żelaza jest niewielka jak na obecne czasy - 30-50% wagi. Ale to właśnie eksploatacja tej kopaliny wpłyneła na zmiany w naszej cywilizacji. Ruda darniowa dostarczyła materiału do wytwarzania m.in narzędzi, a materiał ten był znacznie trwalszy i łatwiej dostępny niż stosowany wcześniej brąz.  Od III w. p.n.e. do XX w była przetapiana w celu uzyskania żelaza. Z uwagi na właściwości absorpcyjne, obecnie jest stosowana do oczyszczania biogazów. Była stosowana także w budownictwie (do XX wieku), ze względu na właściwości wentylacyjne i estetyczne. Budynki z rudy darniowej pozostają suche, a materiał kontrastuje z jaśniejszą zaprawą. Stanowiła także naturalny piorunochron w budynkach średniowiecznych. Obecnie istnieje tylko jedno udokumentowane złoże: Dębe Małe w rejonie Mińska Mazowieckiego, o zasobach 8 tys. ton.

Występowanie rud darniowych w Polsce; stan z początku lat 50.; Źródło: M Rutkowski, Żelazne łąki…

Skrytka:

Na podstawie analizy powyższych informacji oraz własnych obserwacji odpowiedz na pytania:

1. Oceń wygląd, strukturę i zwięzłość rudy darniowej użytej do budowy groty.

2. Oszacuj wielkość pojedyńczych fragmentów.

3. Jakiego koloru jest skała z której zbudowana jest grota? Czy do jej budowy posłużyły też inne materiały?

4. Zrób zdjęcie GPSa lub Ciebie na tle "Groty Matki Boskiej z Lourdes" i dołącz je do logu. Proszę, aby nie zawierało podpowiedzi!

Odpowiedzi należy przesłać używając formularza kontaktowego na moim profilu. Znalezienie kesza można zalogować zaraz po przesłaniu odpowiedzi - nie musisz czekać na moją odpowiedź. Jeśli coś będzie nie tak, na pewno się odezwę. :) Brak przesłania odpowiedzi będzie powodem usunięcia wpisu "Found it".

Additional Hints (No hints available.)