Skip to content

Letiste Vaclava Havla Traditional Geocache

This cache has been archived.

MiroslavRouta: Archivace, která mě hodně mrzí, bohužel když keš zmizí týden po obnově, nemá cenu tam dávat další. Na obyčejnou krabičku tuto keš degradovat nechci a nechávat si vyrobit každý měsíc novou taky nelze (ani bych nechtěl). Přesunout moc není kam. Šlo o jednu z mých nejhezčích keší, do logu přidávám fotku, kdyby někoho zajímalo provedení (hlavice je vytahovací a uvnitř je PETka).

More
Hidden : 6/19/2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahoj, vítám vás na další Routovce!

Mezinárodní letiště Václava Havla Praha neboli Praha/Ruzyně (IATA: PRG, ICAO: LKPR) je veřejné mezinárodní letiště umístěné na severozápadním okraji Prahy, v městské části Praha 6, katastrálním území Ruzyně, u Kněževsi. Letiště je určeno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz. Leteckou základnu zde mají České aerolinie, Travel Service, SmartWings, Ryanair a slovenská nákladní společnost Air Cargo Global.
V zimní sezóně 2018 z něj létá 61 dopravců do 122 destinací v Evropě a Asii. Jedná se o největší a nejrušnější letiště v Česku. V roce 2017 odbavilo rekordních 15,4 milionů cestujících při 148 tisících vzletech/přistání letadel a 71 tisících tun přepraveného nákladu. Zařadilo se tak mezi 40 nejvytíženějších letišť Evropy.
Provozovatelem letiště je akciová společnost Letiště Praha, a. s., 100% vlastněná akciovou společností Český Aeroholding. V čele Letiště Praha, a.s., stojí pětičlenné představenstvo, jehož předsedou je Václav Řehoř.
Historie letiště se začala psát v roce 1929, kdy byl přijat návrh tehdejší vlády ČSR o vybudování nového letiště. Výstavba letiště byla zahájena v červenci 1932 s použitím co nejmenšího podílu mechanizace, aby stavba přispěla ke snížení nezaměstnanosti v době krize. Výstavba byla ukončena 1. března 1937 a letiště bylo ihned zahraničními odborníky označeno za jedno z nejlepších v Evropě. Moderní a nadčasová odbavovací hala se stala vzorem pro mnoho dalších nově vznikajících letišť v celé Evropě. První letadlo přistálo na novém letišti 5. dubna 1937 v 9:00. Jednalo se o stroj Douglas DC-2 na lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha. Tímto příletem byl oficiálně zahájen provoz zbrusu nového letiště Praha – Ruzyně. První mezinárodní spoj na lince Vídeň – Praha – Berlín přistál v Praze o hodinu později.
Během okupace a 2. světové války spravovala letiště vojenská Fliegerhorst. Němci zrušili veškerou československou leteckou dopravu, převzali letadla a využívali je především pro potřeby armády. Na letadlech byly znaky OK přemalovány na D-A. V provozu zůstala jediná linka: Berlín – Praha – Vídeň, kterou jednou denně zajišťovala Deutsche Lufthansa letadly Junkers Ju 52. Letištní hangáry využívala německá armáda pro opravy vojenských letadel. Na letišti působila i letecká škola, kde se připravovali piloti bombardovacích letadel. I během války pokračovala výstavba dráhového systému, takže v roce 1945 mělo letiště čtyři dráhy o délkách od 950 do 1 800 metrů. Díky květnovému povstání se podařilo letiště získat s téměř nepoškozenými dráhami, které tak bylo možné ihned využívat.
Po osvobození Československa v květnu 1945 byl na letišti rychle obnoven civilní provoz. V roce 1946 byl také schválen návrh výstavby nové dráhy a dalšího rozvoje letiště. Letiště bylo postupně modernizováno, vzletové a přistávací dráhy byly prodlouženy, byl doplněn systém pojezdových drah a světelné zabezpečovací zařízení na noční provoz. V letech 1947–1948 byla také zahájena výstavba paralelní dráhy směrem na SV a JZ.
V roce 1960 rozhodla vláda o výstavbě nového terminálu severně od dosavadního – dostal proto název Sever (dnes Terminál 1). Samotná stavba začala o čtyři roky později a nová odbavovací budova s kapacitou až 2,3 milionu cestujících ročně byla slavnostně otevřena v červnu 1968. Systém vzletových drah byl dále rozšířen a samotné dráhy byly prodloužené až na délku 4,3 km. Už v srpnu téhož roku prošlo letiště neobvyklou zatěžkávací zkouškou, když na něm přistávala letadla okupačních armád Varšavské smlouvy. V 80. letech se výrazně omezila vnitrostátní letecká přeprava, a to jednak díky otevření dálnice Praha–Brno–Bratislava a také kvůli zrušení leteckého spojení na vnitrostátních linkách na krátké vzdálenosti z důvodu snah o úspory pohonných hmot. V roce 1986 byla dokončena rekonstrukce původní odbavovací budovy z roku 1937, která ctila její funkcionalistickou architekturu. Dnes stará budova s názvem Terminál T4 slouží zejména VIP letům a státním návštěvám.
Už na začátku 90. let bylo jasné, že počet leteckých cestujících v Česku rychle poroste. Proto byl v červnu 1995 položen základní kámen nového odbavovacího komplexu a parkoviště. V červnu 1997 byl zprovozněn vlastní terminál s kapacitou 4,8 milionu cestujících za rok a ve stejném roce vznikl také terminál Jih (dnes Terminál T3), který obsluhuje zejména soukromé lety. O rok později byl zprovozněn moderní cargo terminál, rozmrazovací stojánka a byla modernizována letištní věž. Zatímco v roce 1995 prošly letištěm více než tři miliony cestujících, dvojnásobku, tedy přes šest milionů, dosáhlo letiště v roce 2001. V roce 2002 byl otevřen Parking C, tehdy největší poschoďové parkoviště ve střední Evropě. Začal se také využívat prodloužený prst B s nástupními prosklenými mosty a pohyblivým chodníkem a skončila rekonstrukce odbavovací budovy. V roce 2005 už počet odbavených cestujících přesáhl hranici 10 milionů. V září 2005 byla oficiálně otevřena veřejná část terminálu Sever 2 (dnes Terminál 2), který se využívá pro lety v rámci schengenského prostoru. Po jeho úplném dokončení v lednu 2006 měli cestující k dispozici 27 nástupních mostů a kapacita odbavených pasažérů se zvedla zhruba o 30 procent.
V květnu 2012 byla zahájena generální oprava hlavní dráhy RWY 06/24, která sloužila od roku 1963. Rekonstrukce probíhala v několika etapách a byla dokončena v roce 2014. V roce 2012 došlo ke změně názvu z Letiště Praha na Letiště Václava Havla Praha. Stalo se tak 5. října 2012, v den výročí narozenin bývalého prezidenta České republiky Václava Havla. Letiště také v roce 2015 zpřehlednilo a zjednodušilo systém parkování na letišti, které zastřešilo značkou Aeroparking.


Václav Havel Airport Prague is the international airport of Prague, the capital of the Czech Republic. It is located 12 km (7 mi) west of the centre of Prague and 12 km (7 mi) southeast of the city Kladno. In 2016 it served over 13 million passengers, and until then it was the busiest airport in the newer EU member states (in 2017, the number of passengers at Warsaw Chopin Airport was slightly higher). It serves as a hub for Czech Airlines as well as a base for Travel Service including its subsidiary brand SmartWings, and is also a base for low-cost carriers Wizz Air and Ryanair. The airport is able to handle wide-body aircraft including the Airbus A380 or Boeing 747.
The history of the airport dates back to 1929, when the proposal of the then Czechoslovak government on the construction of a new airport was adopted. The construction of the airport started in July 1932 with minimal use of machines so that the construction could help to reduce unemployment during the crisis. The construction was completed on 1 March 1937 and the airport was immediately described by foreign experts as one of the largest in Europe. Its modern and timeless terminal became a model for many other new airports across Europe. The first aircraft landed at the new airport on 5 April 1937 at 9 a.m. It was a Douglas DC-2 travelling on the Piešťany – Zlín – Brno – Prague route. This landing was the official start of operations of the brand-new airport Prague-Ruzyně. The first international aeroplane on the Vienna – Prague – Berlin route landed in Prague one hour later.
During the occupation and World War 2, the airport was operated by the military Fliegerhorst. The Nazis cancelled all Czechoslovak air transport, took over the aircraft and used them predominantly for the purposes of the army. The OK signs on aircraft were repainted D-A. The only regular flight continued, namely Berlin – Prague – Vienna, which flew once a day, provided by Deutsche Lufthansa with Junker Ju 52 aircraft. The Nazi army used the airport’s hangars to repair military aircraft. The airport was also a base for a flying training school where bomber pilots were trained. The construction of the runway system also continued during the war, so in 1945 the airport had four runways , from 950 m to 1,800 m in length.. Thanks to the uprising in May, the airport runways remained almost undamaged and could thus be used immediately.
After the liberation of Czechoslovakia in 1945, civil air traffic was quickly restarted. Furthermore, a proposal on the construction of a new runway and further development of the airport was approved in 1946. The airport was gradually modernised, the runways were lengthened, and a system of taxiways and a light signal system for night operation were added. In 1947–1948, a parallel runway towards the NE and SW started to be built.
In 1960, the government decided that a new terminal should be built north of the existing one – it was therefore called North (nowadays Terminal 1). The construction itself started four years later and the new terminal with a capacity of up to 2.3 million passengers per year was ceremonially opened in June 1968. The runway system was further enhanced and the runways were lengthened to 4.3 km. The same year, as early as in August, the airport underwent an unusual load test when aircraft of the occupation armies of the Warsaw Pact landed there. In the 1980s, domestic flights were reduced substantially, on one hand, because of the opening of the Prague–Brno–Bratislava highway and, on the other hand, due to the cancellation of short-distance domestic flights to save fuel. In 1986, the reconstruction of the original terminal from 1937 was completed, respecting its functionalist architecture. At present, the old building, nowadays called Terminal T4, is used mainly for VIP flights and government visitors.
As early as at the beginning of the 1990s, it was evident that the number of air passengers in Czechia was going to grow. Therefore, the foundation stone of a new terminal and car park was laid in June 1995. The terminal itself was opened in June 1997, with a capacity of 4.8 million passengers per year, and the South Terminal (nowadays Terminal T3), which is used for private flights in particular, dates back to the same year. One year later, a modern cargo terminal and a defrosting stand were put into operation and the airport tower was modernised. While in 1995 the airport attended to more than three million passengers, in 2001 this number doubled, i.e. more than six million passengers passed through the airport. In 2002 Parking C was opened, the largest multi-storey car park in Central Europe. This was also the year when the lengthened Finger B with glass-walled boarding bridges and a moving pavement began to be used and reconstruction of the service building was completed. In 2005, the number of passengers even exceeded 10 million. In September 2005, the public part of the North 2 terminal (now Terminal 2) was officially opened and started to be used for flights within the Schengen area. After its full completion in January 2006, passengers could use 27 boarding bridges and the passenger capacity grew by approximately 30%.
In May 2012, a general overhaul started on the main runway RWY 06/24, which had been in operation since 1963. The reconstruction was carried out in several phases and ended in 2014. In 2012, the name of Prague Airport was changed to Václav Havel Airport Prague. This happened on 5 October 2012, the anniversary of the day former president of the Czech Republic, Václav Havel, was born. Furthermore, the airport improved and simplified its parking system in 2015 and began to use the umbrella brand Aeroparking.

Informace o krabičce:
Místo: 2.
Logbook: 4.
Krabička: 3.
Počet zmizení: 2
Poslední kontrola: 3.5.2019

geopavkovi děkuji za výrobu schránky!

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: Arfebhobing, gnung [EN]: Qb abg fperj, chyy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)