Skip to content

Rozhľadňa Adamovské jazerá Traditional Cache

Hidden : 6/25/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keďže pôvodná keška (GC2C45A), ktorá patrila aj do Geopuzzlov slovenských rozhľadní je už pár mesiacov v archíve, tak som sa rozhodol sem založiť krabicu, aby aj kačeri, ktorí nestihli odloviť predošlú kešku, mali možnosť si vyplniť puzzle.

Vtáčia rozhľadňa pri Adamovských jazerách je klasická drevená vyhliadková veža neďaleko mestečka Gbely. Nachádza sa na Záhorí a má výšku 8 metrov. Tým, že je rozhľadňa situovaná na hranici vodných plôch dvoch tunajších jazier, ktoré vznikli ťažbou štrku, predstavuje ideálny bod na pozorovanie vodného vtáctva, ale za ideálnych podmienok je z nej údajne vidno až na Biele a Malé Karpaty.

Adamovské rybníky sú lokálne významnou rekreačnou oblasťou najmä počas leta. Je možné tu chytať ryby, kúpať sa, ísť na vodné bicykle, alebo splavovať neďalekú moravu. Inak je to klasická destinácia dovolenky na Slovensku pri jazerách, kde máte k dispozícií služby vo forme nanajvýš pár jednoduchých bufetov. Tu si navyše môžete požičať aj plážové lehátka. Na druhej strane ide o finančne minimálne nákladnú formu rekreácie.

Milovníci prírody si tu istotne prídu na svoje, pretože jazerá sú celkom pekné a rozľahlé. Tvoria dve samostatné nádrže rozdelené cestou. Údajne ide o jednu z najvýznamnejších ornitologických lokalít Slovenska, ktorú často využívajú i migrujúce vtáky, napríklad husi na dočasné hniezdenie. Nachádza sa tu totiž viacero izolovaných ostrovčekov, ktoré vtáky rady vyhľadávajú. Preto je na ne zákaz vstupu. Ostrovov je spolu trinásť a pekne dotvárajú kolorit tohto miesta. Hoci na severnejšom jazere sme si všimli priemyselnú činnosť v podobe ťažby jazerného štrku, všetky prirodzené danosti okolitej krajiny vytvorili ideálne miesto na stavbu rozhľadne, z ktorej by sa dali pozorovať vtáky a pekná príroda.

Objekt vtáčej rozhľadne sa nachádza priamo na ceste ktorá oddeľuje jednotlivé jazerá, pričom je bližšie k južnému jazeru. Z prístupovej cesty ju určite zbadáte, pretože sa nachádza hneď pri nej. Vďaka tomu môžete priamo pod rozhľadňou zaparkovať. Zostáva už len vybehnúť približne 30 schodíkov a môžete obdivovať rybníky z výšky. Schodisko i rozhľadňa je všeobecne dobre zabezpečená a nemal by byť problém vybrať sa sem ani s malými deťmi. Samozrejme všetko na vlastné riziko. Lokalita je ale všeobecne dobrým cieľom na rodinný minivýlet.

Rozhľadňa je celodrevená, s jednopodlažnou vyhliadkovou plošinou, prekrytá šikmou, štvorhrannou strechou. Počet osôb, ktoré sa na ňu zmestia je limitovaný aj rozmermi plošiny, ktoré má odhadom 3x3m. Nachádza sa tu i husto rebrované zábradlie, ktoré je otvorené len v mieste napojenia schodiska a tak pôsobí celkom bezpečne.

Za zmienku stojí ešte menší drevený prístrešok pri rozhľadni, ktorý je ideálny, ak si chcete chvíľku posedieť a zjesť nejaké občerstvenie. Je tu k dispozícii drevený stôl s lavicami.

Z vtáčej rozhľadne sú pekné výhľad najmä na Adamovské jazerá, hoci vidno by malo byť i okolité horské celky ako Malé, či Biele Karpaty. Tie sme však vôbec nevnímali, pretože našu pozornosť pútali práve jazerá. Tie jednoznačne dominujú výhľadu a rozhľadňa bola postavená práve na ich pozorovanie. Veľmi pekne odtiaľto vidno jednotlivé ostrovy, či rekreačné chatky, alebo požičovňu vodných bicyklov na severnom okraji jazier. Zaujmú skôr výhľady na západ, kde vidno dokonca i časť rieky Morava s akýmisi potrubiami, vedenými ponad rieku. Na východe je scenéria nudnejšia.

Človek a vodné vtáctvo tu žijú na pomerne malej ploche v peknej symbióze. A to aj napriek tomu, že na jednom z dvoch Adamovských jazier, ktoré vznikli činnosťou človeka pri ťažbe štrkových nánosov rieky Moravy, sa štrk ťaží ešte aj dnes. Väčšie severnejšie štrkovisko  s obľubou vyhľadávajú predovšetkým rybári a rekreanti, no a to menšie južnejšie sa stalo útočiskom pre viac ako 80 druhov vtákov. Aj preto je jeho rekreačné a rybolovné využitie sezónne veľmi prísne obmedzené. Južné jazero spolu s trinástimi menšími ostrovčekmi poskytuje ideálne podmienky na hniezdenie. V súčasnosti patria Adamovské jazerá k ornitologicky najvýznamnejším lokalitám nielen na Záhorí, ale v rámci celého Slovenska. Nachádza sa tu najvýznamnejšie slovenské hniezdisko husi divej, žije tu najväčšia kolónia čajok chichotavých na Záhorí, a celá táto lokalita je dôležitou migračnou zastávkou mnohých sťahovavých druhov.

Počas výletu k rozhľadni sa môžete okúpať, či zajazdiť si na vodných bicykloch, hoci kúpanie, ale aj rybolov sú tu z dôvodu hniezdenia vtáctva sezónne obmedzené. Občerstviť sa dá formou jednoduchých jedál v miestnom bufete. Deti si môžu zašantiť na menšom ihrisku pri ňom.

Prístup k rozhľadni

Vtáčia rozhľadňa je naozaj veľmi pohodlne dostupná autom, alebo na bicykli. Dostanete sa totiž až celkom k nej a priamo pri nej môžete i zaparkovať. Zostáva teda už len vystúpiť po niekoľkých drevených schodoch na jej drevenú vyhliadkovú plošinu. Pri jazerách je viacero vhodných plôch na odparkovanie. Môže sa stať, že budú plné počas letnej sezóny, pretože jazerá sú populárne na kúpanie. Miesto by ste však tak či tak mali nájsť, hoci to aj nebude priamo pri rozhľadni.

Hlavné smery prístupu sú, Kúty, Gbely a Holíč. V blízkosti vedie diaľnica D2, takže prístup najmä od Bratislavy je naozaj rýchly. Okrem toho sa sem môžete vydať bicyklom, čo vrele odporúčame, pretože okolitý kraj je ideálnym pre cykloturistiku. Popri rieke Morave, blízko pri jazerách, vedie cyklomagistrála číslo 004, a tak sa sem môžete doviezť i po nej. Ak by ste šli z Gbelov, odporúčame využiť cyklotrasu Gbely-Adamov. Tá vedie cez priľahlé lesy. Turistická značka priamo k jazerám nevedie.

Naša cesta viedla cez Gbely, pričom sme za touto obcou odbočili na hlavnú cestu vedúcu do Kútov. Krátko po odbočení vľavo nás na pravej strane cesty odnavigoval smerovník ukazujúci na odbočku k jazerám. Od odbočky k vodným plochám vedie asi polkilometrový úsek po asfaltke.

Do časti Gbely-Adamov je možné sa dostať i autobusom, no posledný úsek k jazerám budete musieť prejsť peši. To však nie je žiadna veľká tragédia.

Additional Hints (Decrypt)

Gensbfgnavpn, anwoyvžší ebu x ebmuynqav, úcyar cev mrzv, cbq žryrmbz, zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)