Skip to content

Stiavnicky stratovulkan EarthCache

Hidden : 7/9/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Štiavnický stratovulkán


Asi takto mohol pred 15 miliónmi rokmi vyzerať Štiavnický vulkán- Ilustrácia NASAs Goddard Space Flight Center

Ak ste niekedy navštívili Banskú Štiavnicu, chodiac po jej zaujímavých uličkách, prezerajúc si banské diela a tajchy v jej okolí, možno ste si ani neuvedomovali, že sa nachádzate v kráteri dávno vyhasnutej sopky. A nie ledajakej sopky, vulkanológovia ju zaraďujú do kategórie najväčších stratovulkánov Európy. Jej vrchol bol pokrytý večným ľadom a z juhu ho obmývalo more:


Ilustrácia: D. Kočický (upr. obrázok)


Stratovulkán je typ sopky, ktorý strieda výrony lávy s obdobiami, keď chrlí veľké množstvo popola a úlomkov sopečného materiálu. Láva stratovulkánu stuhne skôr ako sa stihne rozliať do diaľky, preto sa vytvárajú vysoké a strmé kužele, v ktorých sa striedajú vrstvy tvrdej lávy a mäkších pórovitých materiálov- pyroklastík :


Pôvodný štiavnický stratovulkán, ktorý sa formoval v období mladších treťohôr, (od 16,5 milión rokov po 9 miliónov rokov) bola najväčšia sopka v karpatskom vulkanickom oblúku. Okrem dnešných Štiavnických vrchov zasahoval aj do pohorí Vtáčnik, Kremnické vrchy, Pohronský Inovec a Krupinská planina. Odhaduje sa, že stratovulkán bol pôvodne vysoký do 4 km a zaberal plochu asi 2 200 km²:

Rozloha Štiavnického stratovulkánu _ Štiavnický a Kremnický stratovulkán


Štiavnický stratovulkán sa formoval vo viacerých etapách:

Pred približne 20 miliónmi rokmi bolo skoro na celom našom území teplé plytké more. Morské dno bolo tvorené tenkou vrstvou zemskej kôry, ktorá pri silných zametraseniach popraskala a trhlinami na povrch vystupovala horúca láva. V oblasti dnešných Štiavnických vrchov vyrástol obrovský vulkán. Na úpätí mal priemer 50 km a výšku 4 km. Vedľa vyrástli menšie sopky Kremnická, Poľana, Javorie.


Po čase na pár stoviek tisíc rokov sopečná činnosť dočasne ustala. Stred sopky sa prepadol a vytvorila sa veľká oválna prepadlina- kaldera. Následná erózia znížila Štiavnický stratovulkán až o dvetisíc metrov. Mráz, dažde, vietor po milióny rokov rozrušovali okolité horniny a vypĺňali nimi kotlinu pod sopkou. Na juhu zatlačili more zhruba po dnešný Dunaj a Ipeľ. Kalderu pokryl tropický prales a rozliali sa tu jazerá a močiare.


V ďalšej etape sa kaldera začala vypĺňať novou lávou a nečinná sopka sa prebudila. Došlo k výzdvihu kaldery a tlak potrhal stuhnuté sopečné horniny. Magma prenikla na povrch a vytvorili sa rôzne lávové telesá (napr. Szabóova skala, Kapitulské bralá). V poslednej fáze vulkanizmu, už v štvrtohorách, vznikli menšie vulkány (napr. Sitno, Kalvária Banská Štiavnica). Vulkanická činnosť sa tu skončila asi pred stotisíc rokmi, keď vybuchol Putikov vŕšok, naša najmladšia sopka.

Texty a obrázky prevzaté z tabúľ náučného chodníka Paradajs a upravené.

Z náučného chodníka sa vám otvoria pohľady na kalderu Štiavnického stratovulkánu:



Rozmery Štiavnického stratovulkánu:



Vzhľadom na to, že ide o skrýšu typu EarthCache, nehľadajte krabičku. Odpovede na otázky pošlite na moju e-mailovou adresu, potom sa zalogujte, a ak bude niečo nesprávne, ozvem sa.


Stage 1: Informačná tabula náučného chodníka Paradajs č.1
  • 1. Ktoré blízke sopky sú znázornené na panoramatickom obraze a je ich aj v prírode vidieť ?
Stage 2: : Informačná tabula náučného chodníka Paradajs č.5
  • 2. Akú sopečnú horninu poskytli sopky prvým ľuďom na výrobu zbraní a náradia ?
Finál - Earth keška- Rosnianky
  • 3. Koľko kamenných kopcov s horninami je na tomto stanovisku ? (samostatné kamene nepočítajte)

Mapka prístupu:



Ak veríte v geomantiu, tak na kopci Rosniarky, kde je aj finál tejto kešky, bol práve aj pre vás vybudovaný kamenný kruh s viac než dvojmetrovým centrálnym menhirom. Tento kruh slúži podľa jej tvorcov na dočerpanie životnej energie a blahodárne pôsobí na všetky zdravotné ťažkosti.

Viac informácií na stránke: https://homosignum.blogspot.com/2018/08/kamenny-kruh-nad-banskou-stiavnici.html?m=1



Additional Hints (No hints available.)