Skip to content

ALBRECHTIČKY Traditional Cache

This cache has been archived.

czocziczoczi: Zdravím, z důvodu neustálých krádeží keše jsem nucen kešku archivovat. Je mi to moc líto, ale nemám jinou možnost. Avšak má nedaleká keška "Ani hyb!" zůstává pořád v provozu. Děkuji všem co o kešku jevili zájem a ulovili ji. DÍKEŠ! :)

More
Hidden : 7/28/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


smileyALBRECHTIČKYsmiley

Katastr Albrechtiček je z jedné strany ohraničen letištěm Mošnov a z druhé strany kopíruje meandry řeky Odry. Obec se rozkládá na obou březích Albrechtičského potoka. Rozlehlá pole z okolí vesnice jsou typická pro rovinu Moravské brány. Část území Albrechtiček spadá do CHKO Poodří.

Od roku 1977 byla obec bez souhlasu občanů připojena ke Studénce, ale po roce 1989 získala svou samostatnost zpátky.

Albrechtičky těsně sousedí s vyhledávanou přírodní rezervací Kotvice. Obec je dobrým výchozím místem pro návštěvu této soustavy rybníků s výskytem zvláště chráněných druhů vodních a bahenních rostlin, které k hnízdění a úkrytu vyhledávají různí živočichové. Atraktivní je celé území okolo Odry. Rybníky a meandry řeky vytváří unikátní přírodní prostor s hnízdišti vodních ptáků. Ornitologové mohou v této oblasti pozorovat více jak 300 druhů ptactva.

Podle historických pramenů obec existovala už v polovině 14. století. V období středověku patřily Albrechtičky k nejbohatším obcím v okolí. Rozlehlé louky umožňovaly chovat koňský a hovězí dobytek. Po třicetileté válce, ale obec přišla o část obyvatelstva a také o majetek. V té době se většina okolních obcí poněmčila, ale Albrechtičky si uchovaly svůj český ráz. Od 16. století patřily k nově zřízenému panskému sídlu v Nelhubli - Nové Horce, které koupil rod Vetterů z Lilie.

Katastrem obce od roku 1880 vedla železniční trať Studénka - Štramberk, ale zastávka Albrechtičky byla zřízena teprve v roce 1947. Vesnice si tak stále uchovávala svůj zemědělský charakter. Nejbližším průmyslovým podnikem bylo betonářství v Nové Hůrce, které bylo založeno po 1. světové válce. V Albrechtičkách se začala rozvíjet ochotnická a osvětová činnost. V roce 1893 byl založen pěvecký a ochotnický spolek Metoděj. V roce 1909 byla založena Jednota Orel a v roce 1911 Jednota Sokol.

V roce 1955 začala na místě německého vojenského polního letiště výstavba současného ostravského letiště Leoše Janáčka. Letiště podstatně změnilo ráz obce a její okolí. Byly přerušeny cesty vedoucí do Mošnova, Příbora i Sedlnice a přeložena byla železniční trať. Výsledkem výstavby letiště je malebná vodní nádrž Fojtovka, vzniklá vytěžením stavebního materiálu.

V Albrechtičkách se narodili a žili děda a strýc skladatele Leoše Janáčka. Oba patřili k výrazným osobnostem obce. Jiří Janáček nastoupil v roce 1799 jako učitel do školy v Albrechtičkách. V roce 1800 se oženil s Annou Scheitterovou a měli spolu několik dětí. Vincenc pokračoval v učitelské tradici v Albrechtičkách a Jan, otec Leoše Janáčka, byl také učitelem. Jiří Janáček byl vynikající učitel, a také jeden z prvních šlechtitelů ovocných stromů v okolí. Zasloužil se o postavení nové školy v Albrechtičkách, založil školní zahradu a ovocnou štěpnici. Za svou činnost byl jmenován vzorným učitelem, dostal řadu pochvalných dekretů a byl také vyznamenán Pomologickým spolkem v Brně za šlechtění ovocných stromů.

Jeho syn Vincenc v roce 1837 nastoupil jako výpomocný učitel u svého otce a po složení učitelské zkoušky otce vystřídal. Vincenc Janáček učil v Albrechtičkách 49 let a získal mnoho školských a národohospodářských ocenění. Vincenc a jeho žena Rozálie byli kmotry Leoše Janáčka. Významné obyvatele připomíná pamětní tabule na místní škole.

Poblíž školy stojí na návrší Kostelního kopce hřbitov a Kostel svatého Mikuláše s kryptou hrabat Vetterů z Lilie. Svou současnou podobu získal v roce 1892. Na hřbitově je několik unikátních pomníků a křížů. Na prostranství u hasičské zbrojnice byl ze soukromé zahrady přemístěn mariánský sloup z roku 1757.

Škola patří k nejstarším budovám v obci. Byla původně postavena jako jednopatrová, ale postupně bylo přistaveno jedno podlaží a půdní nástavba. Budova má nová okna a dveře, byla zateplena a nová fasáda byla vytvořena podle návrhu dětí. Škola nemá vlastní tělocvičnu, v zimních měsících využívá místní sokolovnu. V ostatních měsících děti cvičí na nově vybudovaném hřišti ve školní zahradě.

Z roku 1865 se dochoval roubený dům, který byl v letech 2001 až 2004 za podpory Moravskoslezského kraje a Programu obnovy venkova zrekonstruován. V roubence sídlí Muzeum obce Albrechtičky a informační centrum. Expozice mapuje historii obce včetně jejích tradic. Informační centrum slouží návštěvníkům celého regionu Poodří a poskytuje informace o CHKO Poodří a okolních obcích.

Občané se mohou zapojovat do činnosti spolků a zájmových organizací, které se podílejí na společenském životě Albrechtiček. Divadelní představení, plesy a besídky se konají v Kulturním domě s velkým a malým sálem. Pro venkovní akce je k dispozici vedlejší travnaté hřiště. V kulturním domě se nachází i knihovna.

V minulých letech bylo v obci vybudováno nebo opraveno několik objektů, podporujících turismus. Obec provozuje turistickou Ubytovnu Kotvice s krytým posezením a ohništěm, úschovnou kol a hřištěm s umělým povrchem.

Atraktivitu obce pro návštěvníky i obyvatele zvyšuje nově otevřené Centrum volného času. Bylo postaveno za dotační podpory ROP Moravskoslezsko. V areálu je fitnesscentrum s posilovnou, místnost pro cvičení aerobiku, zumby či jógy, pingpongové stoly, kulečník, stolní fotbal a multifuniční hřiště na tenis, basketbal či malou kopanou.

Na odstavné ploše letiště Mošnov mezi Albrechtičkami a Petřvaldíkem funguje půjčovna motokár. Může se pochlubit dráhou, která patří k nejdelším v České republice.

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

I QBZRPXH / VA GUR UBHFR

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)