Skip to content

Władcy Polski 21 Władysław I Łokietek Mystery Cache

Hidden : 8/13/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Władysław I Łokietek

ur. 3 II 1260/19 I 1261, zm. 2 III 1333

okres panowania: 1305 - 1333

 

Mąż dzielny umysłem i czynem, którego nie należy oceniać ze szczupłej jaką wziął od przyrodzenia postawy, ale z bohaterskiej duszy, co w niedużym lecz krzepkiem mieszkała ciele. Od młodości aż do zgrzybiałego wieku zachował czerstwość umysłu i ciała. Gdyby kto o nim sądzić chciał z jego wzrostu, nie znalazłby nawet postawy godnej rycerza: ale ciało jego szczupłe i drobna postawa, dla której nazwano go Łokietkiem, jakby łokieć ledwo trzymającym miary, uzacniała dusza wielka, nagradzając wzrost niski bohaterskiemi umysłu przymiotami.

Kronika Jana Długosza

 

Książę kujawski i łęczycki, który opanowywał i tracił kolejne ziemie, włącznie z Krakowem, który ostatecznie zajął w 1306 roku po śmierci Wacława III. Pokonał Krzyżaków pod Płowcami w 1331 roku i zawarł z nimi rozejm w roku następnym. W 1320 roku Łokietek koronował się na króla Polski. Trzy lata później zawarł sojusz z Litwą, co wpłynęło na dalsze losy państwa polskiego.

 

Ciekawostka:

Soczewica, koło, miele młyn - niepoprawne wypowiedzenie tych słów oznaczało uznanie za Niemca i... karę śmierci przez ścięcie. Zgodnie z zapiską z tzw. Rocznika Krasińskich, specyficzną tą metodę miał zastosować Władysław Łokietek w 1312 roku, po stłumieniu "buntu wójta Alberta" (buntu patrycjatu krakowskiego pochodzenia niemieckiego).

Dla czynnych uczestników buntu przygotowano także inne sankcje: Łokietek (a raczej jego słudzy) buntowników okrutnie po całym mieście włóczył końmi i przywleczonych poza miasto na szubienicy w pożałowania godny sposób zawiesił i tam musiały zwłoki wisieć, dopóki zgniłe ścięgna nie rozwiązały spojenia kości.

Sam Władysław znał (chyba) wyłącznie język polski. Zgodnie bowiem z przekazem Kroniki oliwskiej, książę pewnego razu obejrzał i kazał sobie przeczytać dokument. Można z tego wywnioskować, iż nie umiał czytać ani pisać (po łacinie).

 

Ważniejsze daty:

1267

-(14 XII) Śmierć Kazimierza Konradowica. Władzę regencyjną w księstwie brzesko-dobrzyńskim obejmuje księżna-wdowa Eufrozyna.

 

1273

-Zatarg Władysława i Eufrozyny z Krzyżakami. (7 VIII) Zakończenie sporu (dzięki mediacji Bolesława Pobożnego).

 

1275

-Zakończenie regencji Eufrozyny. Władysław wraz z bratem Kazimierzem przejmują władzę w ziemi brzesko-dobrzyńskiej i opiekę nad małoletnim bratem Siemowitem (i przeznaczoną mu ziemią dobrzyńską).

 

1281/1282

-Najazd Bolesława II płockiego i Władysława na księstwo czerskie. Najeźdźcy napadają i ograbiają żonę i córkę Konrada II czerskiego, przebywające w Jazdowie.

 

1282

-Objęcie kasztelanii kruszwickiej (z Kruszwicą i Radziejowem) z nadania Przemysła II.

 

1285

-(15 VIII) Zjazd z Przemysłem II i Siemomysłem inowrocławskim w Sulejowie.

 

1286

-(lato) Najazd Konrada II czerskiego, Rusinów i Litwinów na ziemie Bolesława II płockiego.

Konrad zdobywa Gostynin i Płock. (15 VIII/) Władysław odbija Płock z rąk Konrada.

 

ok. 1287

-Wydzielenie bratu Siemowitowi ziemi dobrzyńskiej.

 

1288

-(30 IX) Śmierć Leszka Czarnego. Możnowładztwo małopolskie powołuje na tron krakowski Bolesława II płockiego. Władysław obejmuje Sieradz i Brześć Kujawski. Henryk IV zbrojnie wkracza do Krakowa (zostaje wpuszczony do miasta przez cech rzeźników). Sułko z Niedźwiedzia, kasztelan krakowski, przekazuje zamek Henrykowi. Początek wojny z Henrykiem IV (w celu wsparcia Bolesława II płockiego).

 

1289

-Walki z Henrykiem IV i jego koalicjantami (Henrykiem głogowskim, Bolesławem I opolskim i Przemkiem ścinawskim). (26 II) Zwycięstwo pod Siewierzem (na terytorium Kazimierza bytomskiego, lennika czeskiego). Śmierć Przemka ścinawskiego. Pojmanie i uwięzienie Bolesława I opolskiego. Zajęcie miasta Krakowa (bez zamku). Zwycięstwa w starciach pod Skałą i Święcicami. (VIII) Henryk IV odzyskuje władzę w Krakowie.

-(23 IV) Zjazd w Brześciu Kujawskim z Przemysłem II.

-(XI) Władysław przejmuje ziemię sandomierską (dzięki poparciu możnych małopolskich) od Konrada II czerskiego.

 

1290

-(/25 III) Uwolnienie Bolesława I opolskiego, po zapłaceniu przez niego okupu.

-(IX) Władysław zawiera układ sojuszniczy z Andrzejem III, królem węgierskim.

(IX/24 XI) Małżeństwo Andrzeja III z księżniczką inowrocławską Fenenną, bratanicą Władysława (zawarte za jego pośrednictwem).

 

1291

-Niszczycielski najazd litewski na ziemię brzeską.

-Wyprawa biskupa bamberskiego Arnolda (w imieniu Wacława II) do Małopolski. Udana obrona Sandomierza. Władysław zajmuje Wiślicę.

 

1292

-(VIII) Wyprawa Wacława II (wspomaganego przez Bolesława II płockiego, Bolesława I opolskiego i Kazimierza bytomskiego) przeciw Władysławowi i wspierającemu go bratu Kazimierzowi. Utrata Sandomierza. Oblężenie Sieradza przez wojska czesko-płocko-opolskie. (9 X) Władysław i Kazimierz składają hołd lenny Wacławowi II. Władysław zrzeka się roszczeń do ziemi krakowskiej i sandomierskiej na rzecz Wacława II.

 

1293

-(7-12 I) Zjazd w Kaliszu. Antyczeski sojusz z bratem Kazimierzem, Przemysłem II i arcybiskupem Jakubem Świnką.

 

1293-1295

-Pobyt Siemowita dobrzyńskiego w niewoli litewskiej. Władysław obejmuje władzę regencyjną w Dobrzyniu.

 

1294

-(10 VI) Śmierć brata Kazimierza II łęczyckiego. Władysław przejmuje ziemię łęczycką.

 

1295

-(25-28 XII) Spotkanie z Przemysłem II w Gnieźnie.

 

przed 1296

-(/8 II 1296; 23 IV 1289?) Małżeństwo z Jadwigą, córką Bolesława Pobożnego.

 

1296

-(8 II) Śmierć Przemysła II. (/25 V) Leszek inowrocławski obejmuje władzę w części Pomorza Gdańskiego (z wyłączeniem ziemi słupskiej i sławieńskiej). (II-III) Wojna z Henrykiem głogowskim i Bolesławem I opolskim o Wielkopolskę (przy wsparciu Bolesława II płockiego). (10 III) Porozumienie (o podziale Wielkopolski) z Henrykiem głogowskim w Krzywinie. Przejęcie ziemi kaliskiej, środkowej części ziemi poznańskiej (z Poznaniem) i Pomorza Gdańskiego. Władysław adoptuje małoletniego Henryka, syna Henryka głogowskiego i zobowiązuje się do przekazania mu Poznania, gdy stanie się pełnoletni.

-(25 V/9 VI) Leszek inowrocławski ustępuje z Pomorza Gdańskiego na rzecz Władysława, w zamian za kasztelanię wyszogrodzką.

 

1297

-Wyprawy przeciwko Henrykowi głogowskiemu (przy wsparciu węgierskim).

-(18 XI) Układ w Sieradzu. Władysław zrzeka się Małopolski na rzecz Wacława II (za cenę 5000 grzywien srebra).

 

1298

-(I/28 II) Wyprawa Henryka głogowskiego na Wielkopolskę. Utrata Poznania i Kościana.

-(wiosna) Najazd (wraz z Bolesławem II płockim) na Brandenburgię.

-(zima) Władysław ponownie przejmuje władzę w Poznaniu.

 

1299

-Nieudana próba odzyskania Wielkopolski przez Henryka głogowskiego. Poznań zostaje złupiony.

-Najazd na dobra biskupa poznańskiego, Andrzeja Zaremby, stronnika Henryka głogowskiego. Biskup Andrzej Zaremba nakłada interdykt obejmujący terytorium biskupstwa poznańskiego. (/29 XI) Władysław zwraca biskupowi zagrabione mienie, w zamian za cofnięcie interdyktu.

-(23 VIII) Układ w Klęce. Władysław obiecuje przybyć do Pragi na Boże Narodzenie i uznać się tam lennikiem Wacława II w Wielkopolsce, na Kujawach i na Pomorzu oraz zrezygnować z roszczeń do Krakowa i Sandomierza.

-Lokacja Nakła nad Notecią na prawie magdeburskim.

-(25 XII) Niedotrzymanie układu klęckiego przez Władysława (książę spędził Boże Narodzenie w Kaliszu).

 

1300

-(VII) Wyprawa Wacława II na Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. Bunt możnych wielkopolskich. Władysław zostaje wygnany. Utrata Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, części Kujaw, ziemi sieradzkiej i łęczyckiej na rzecz Wacława II.

 

1302

-Władysław próbuje odzyskać władzę dzięki sprzymierzeniu się z Jerzym I, księciem halicko-włodzimierskim i Tatarami (?). Nieudany najazd na Sandomierz (?).

 

1304

-Władysław uzyskuje pomoc węgierską (oddziały Aba Amadeja). (jesień) Zajęcie Wiślicy, Pełczysk i Lelowa.

 

1305

-Wybuch antyczeskiego powstania na Kujawach, w ziemi sieradzkiej i na Pomorzu.

-(21 VI) Śmierć Wacława II. Władysław zdobywa ziemię sandomierską.

 

1306

-(25/26 I) Rozmowy pokojowe w Toruniu pomiędzy przedstawicielami Wacława III (starosta wielkopolsko-kujawski Paweł z Pauelsteinu, biskup chełmiński Herman) i stronnikami Władysława (Przemysł inowrocławski, biskup kujawski Gerward), przy pośrednictwie krzyżackim.

-(4 VIII) Śmierć Wacława III przewodzącego wyprawie interwencyjnej do Polski.

-(1 IX) Zajęcie Krakowa.

-(2 IX) Przywilej dla biskupstwa krakowskiego (zatwierdzenie wszystkich przywilejów nadanych do tej pory, włącznie z przywilejami Wacława II).

-(12 IX) Kraków uzyskuje prawo składu.

-Zajęcie ziemi sieradzkiej, łęczyckiej, Kujaw i północno-wschodniego pasa Wielkopolski (z Nakłem, Kwieciszewem i Koninem).

-Siemowit dobrzyński uznaje zwierzchnictwo Władysława i zostaje jego dziedzicznym lennikiem.

-(XII) Władysław obejmuje władzę na Pomorzu Gdańskim. Przekazanie władzy namiestniczej na Pomorzu Gdańskim bratankom: Przemysłowi (z siedzibą w Świeciu) i Kazimierzowi (z siedzibą w Tczewie).

 

1307

-(7 VI) Wiec w Wiślicy. Władysław cofa przywilej dla biskupstwa krakowskiego z roku 1306 i zatwierdza wyłącznie przywileje nadane biskupstwu przez Bolesława Wstydliwego i Leszka Czarnego.

-Zdrada rodu Święców. (17 VII) Wojewoda gdański Święca wraz z całym rodem poddaje wszystkie swoje ziemie Brandenburczykom, w zamian uzyskując w lenno ziemię darłowską, sławieńską i polanowską oraz Tucholę i Nowe wraz z ziemią słupską.

(/21 II 1308) Władysław wyprawia się na Pomorze, pojmuje Piotra Święcę (syna wojewody Święcy) i osadza go w więzieniu na zamku w Brześciu Kujawskim.

 

ok. 1308

-(/1308?) Przejęcie zamku i grodu w Bieczu (uprzednio należącego do biskupstwa krakowskiego).

 

1308

-(V) Wiec ziemi pomorskiej i kujawskiej w Krakowie.

-Najazd brandenburski na Pomorze Gdańskie. Brandenburczycy zajmują miasto Gdańsk (wpuszczeni w obręb murów przez sprzyjających im niemieckich mieszkańców) i rozpoczynają szturm zamku. (lato/jesień) Obrońcy Gdańska, pod przywództwem namiestnika Boguszy, wzywają Krzyżaków do udzielenia pomocy przeciwko Brandenburczykom. (5 VIII) Oddziały krzyżackie i polskie odbijają Gdańsk z rąk brandenburskich. (12-13 XI) Rzeź polskiej załogi i mieszczan dokonana przez Krzyżaków.

-Utrata Tczewa (ok. 13 XI), Chojnic i Nowego na rzecz Krzyżaków.

 

1308/1309

-(zima 1308/1309) Uwięzienie biskupa krakowskiego Jana Muskaty (przeciwnika politycznego Władysława, zwolennika niemczyzny) na zamku krakowskim. (2 VII 1309) Jan Muskata składa przyrzeczenie wierności Władysławowi i odzyskuje wolność.

 

1309

-Nieudane pertraktacje z Krzyżakami w Grabiach (na Kujawach).

-(IV) Krzyżacy zdobywają zamek w Świeciu (broniony przez bratanków Przemysła i Kazimierza).

 

przed 1310

-(/9 IX 1310) Piotr Święca odzyskuje wolność.

 

1310

-(22 II) Bolesław II płocki nadaje Krakowowi przywilej wolności celnych na terenie swojego księstwa.

 

1311

-(31 X) Wiec w Wiślicy.

 

1311-1312

-Bunt patrycjatu krakowskiego pochodzenia niemieckiego pod wodzą wójta Alberta. (25 III/14 VI 1312) Pobyt w Krakowie Bolesława I opolskiego (jako namiestnika króla czeskiego, wezwanego przez buntowników). (VI 1312) Władysław rozpoczyna prześladowania buntowników. Zniesienie dziedziczności wójtostwa na rzecz wójtów mianowanych przez władcę. Wzrost roli rady miejskiej.

 

ok. 1313

-Lokacja Piotrkowa na prawie magdeburskim.

 

1313/1314

-Trojden I czerski odstępuje Władysławowi kasztelanię sieciechowską (leżącą w ziemi sandomierskiej).

 

1313-1314

-(28 X 1313/lato 1314) Bunt Wielkopolan przeciwko synom Henryka głogowskiego. Buntownicy zdobywają Poznań, Gniezno i Kalisz. (VIII-IX 1314) Władysław opanowuje część Wielkopolski (w granicach układu krzywińskiego z 1296 roku).

 

1315

-(27 VI) Zawarcie antybrandenburskiego przymierza z królami Danii, Szwecji, Norwegii oraz z książętami Rugii, Pomorza i Meklemburgii.

 

1315-1317

-Walki z synami Henryka głogowskiego (wspieranymi przez margrabiego brandenburskiego) o panowanie nad Wielkopolską. (I/III 1316) Najazd brandenburski na Wielkopolskę. (VIII 1316) Odwetowa wyprawa przeciwko Brandenburgii. (jesień-zima 1316) Kolejna wyprawa brandenburska na Wielkopolskę. (XI/XII 1316) Udana obrona grodu we Wronkach. (jesień 1317) Najazd Henryka IV Wiernego na pogranicze Wielkopolski.

 

1316

-(18 XII) Zjazd w Krakowie z Władysławem bytomskim, Przemysłem i Kazimierzem gniewkowskim.

 

1317

-Przywilej lokacyjny dla miasta Lublina.

 

1318

-(18-23 VI) Wiec w Sulejowie.

Wystosowanie supliki do papieża Jana XXII w sprawie koronacji Władysława.

Biskup kujawski Gerward zostaje wybrany posłem, który zawiezie suplikę do Awinionu.

-(29 VI) Wiec w Pyzdrach z dostojnikami wielkopolskimi.

Wielkopolanie zatwierdzają ustalenia wiecu sulejowskiego.

 

1319

-(20 VIII) Zgoda papieża Jana XXII na koronację Władysława.

 

1320

-(20 I) Koronacja Władysława Łokietka w Krakowie.

-(6 VII) Małżeństwo córki Elżbiety z królem węgierskim Karolem Robertem. Początek sojuszu z Węgrami.

 

1320-1321

-(14 IV 1320-18 II 1321) Pierwszy proces polsko-krzyżacki w Inowrocławiu i Brześciu Kujawskim o Pomorze Gdańskie. (10 II 1321) Zobowiązanie Krzyżaków do zwrotu Pomorza i pobranych z niego dochodów (w wysokości 30000 grzywien).

 

1321-1323

-Wyprawy łupieżcze (wspólnie z Bolesławem Rozrzutnym, Bernardem Statecznym i oddziałami litewskimi) przeciwko Konradowi. Litwini plądrują ziemie Kazimierza I cieszyńskiego. (1323) Konrad traci większość ziem księstwa oleśnickiego. (10 VIII 1323) Zawarcie traktatu pokojowego z Konradem w Krakowie.

 

1323

-(zima) Polsko-węgierska wyprawa na Ruś Halicko-Włodzimierską. Tron halicko-włodzimierski obejmuje Bolesław (syn Trojdena I), który przyjmuje wyznanie prawosławne oraz imię Jerzego II.

 

1325

-(IV) Rokowania polsko-krzyżackie w Brześciu Kujawskim.

-(18 VI) Władysław zawiera (w Nakle) antybrandenburskie przymierze z książętami Pomorza Zachodniego: Warcisławem IV wołogosko-słupskim, Ottonem I szczecińskim i Barnimem III szczecińskim.

-Antykrzyżackie przymierze polsko-litewskie. (16 X) Małżeństwo syna Kazimierza z Aldoną, córką wielkiego księcia litewskiego Giedymina.

-Niszczycielski najazd na księstwo płockie Wacława (Wańka). Pogorszenie stosunków z książętami mazowieckimi Siemowitem II, Trojdenem I i Wacławem.

 

1326

-Krzyżacy wkraczają do Wielkopolski. (7 II) Rozejm z Krzyżakami w Łęczycy (zawarty do Bożego Narodzenia).

-(9 II-III) Polsko-litewska wyprawa przeciwko Brandenburgii. Odzyskanie kasztelanii międzyrzeckiej. Odparcie (przy pomocy wojsk węgierskich) dywersyjnego najazdu Henryka VI Dobrego i Bolesława Pierworodnego na Wielkopolskę.

 

1327

-(II-IV) Najazd Jana Luksemburskiego na Małopolskę. Wojska czeskie wycofują się wobec groźby ataku węgierskiego.

-(VII) Książęta mazowieccy odmawiają złożenia hołdu Władysławowi. Zdobycie i spalenie Płocka. Nieudane oblężenie Gostynina. Wojska Władysława zostają wyparte z Mazowsza przez Krzyżaków wezwanych na pomoc przez Wacława (Wańka) płockiego.

-(31 VII) Wojska Wacława (wspierane przez oddziały krzyżackie) najeżdżają Kujawy. Zdobycie i spalenie zamku w Kowalu przez najeźdźców. Zwycięstwo nad wojskami krzyżacko-mazowieckimi w starciu nieopodal Włocławka. Śmierć komtura toruńskiego Hugona von Almenhausen. Zawarcie układu rozejmowego z Krzyżakami we Włocławku.

 

1327/1328

-(28 V 1327/14 X 1328) Zamiana ziemi sieradzkiej na inowrocławską (z bratankiem Przemysłem).

-(1 X 1327/1328) Zamiana ziemi łęczyckiej na dobrzyńską (z bratankami Władysławem Garbatym i Bolesławem).

 

1327/1329

-Utrata Zbąszynia na rzecz Henryka Wiernego.

 

1328

-(27 I) Cesarz Ludwik IV Wittelsbach dokonuje formalnego złożenia (!) Władysława z tronu polskiego (traktując Polskę jako cesarskie lenno).

 

1329

-(I-II) Wyprawa czesko-krzyżacka na Żmudź. (II) Władysław z synem Kazimierzem w odwecie najeżdżają ziemię chełmińską. Zdobycie Papowa.

-(12/29 III) Siły czesko-krzyżackie zajmują ziemię dobrzyńską.

-(IV) Najazd krzyżacki na Kujawy. Wojska zakonne zdobywają i palą Włocławek (23 IV), Przedecz (Mosburg) oraz Raciążek.

-(20 VIII) Układ rozejmowy z Brandenburgią (na okres 3 lat), zawarty dzięki pośrednictwu Bolka Małego.

 

1330

-(V-VII) Krzyżacy najeżdżają Kujawy.

Najeźdźcy zdobywają zamki w Wyszogrodzie k. Bydgoszczy (12 V), Raciążku (29 VI), Radziejowie (ok. 7 VII), Nakle (17 VII) i Bydgoszczy.

-(14 VI) Wiec w Chęcinach. Zakończenie sporu z biskupstwem krakowskim o dziesięciny (dzięki mediacji Janisława, arcybiskupa gnieźnieńskiego).

-(VIII) Wyprawa przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu (przy wsparciu oddziałów węgierskich i litewskich).

-(VIII-X) Nieudana próba zdobycia Dobrzynia. Litwini opuszczają obóz polsko-węgierski (wskutek konfliktu pomiędzy wielkim księciem Giedyminem i głównodowodzącym Węgrów - Wilhelmem Drughetem).

-(29 IX/10 X) Wkroczenie do ziemi chełmińskiej. Nieudane oblężenie zamku w Kowalewie (Schonsee) i Lipienku (Lippa).

(18 X) Władysław zawiera rozejm (ważny do 26 maja). Krzyżacy zwracają Wyszogród k. Bydgoszczy i Bydgoszcz.

-Lokacja Tarnowa na prawie magdeburskim.

 

1331

-(V) Wiec w Chęcinach. (26 V) Przekazanie namiestnictwa w Wielkopolsce i na Kujawach Kazimierzowi.

-(VII) Krzyżacy najeżdżają Kujawy i Wielkopolskę (możliwe iż z powodu zdrady Wincentego z Szamotuł, dotychczasowego namiestnika Wielkopolski i Kujaw). Udana obrona Inowrocławia.

Słupca i Pyzdry zostają spalone przez wojska zakonne. (ok. 27 VII) Porażka wojsk polskich w starciu z Krzyżakami pod Pyzdrami. Bydgoszcz, Gniezno (31 VII) i Żnin poddają się Krzyżakom.

-(IX) Ponowny najazd krzyżacki. Zniszczenie Łęczycy (w księstwie Władysława Garbatego), Uniejowa, Radziejowa, Szadka, Warty, Sieradza (20 IX), Stawiszyna i Konina przez wojska zakonne. (ok. 20 IX-23 IX) Udana obrona Kalisza. (23-24 IX) Porażka w starciu pod Koninem.

Władysław przywraca do łask Wincentego z Szamotuł (?). (27 IX) Bitwa pod Radziejowem-Płowcami (zwycięstwo polskie w I fazie bitwy w okolicach Radziejowa, zwycięstwo krzyżackie w II fazie bitwy w okolicach Płowiec).

-(1 X/) Jan Luksemburski wkracza do Polski (realizując porozumienie sojusznicze z Zakonem Krzyżackim). (5-11 X) Udana obrona Poznania przed Czechami. (11 X) Zawieszenie broni z Janem Luksemburskim (na okres 1 miesiąca).

-(20 XI) Krzyżacy wyprawiają się na Kujawy.

 

1332

-(I-IV) Nieudane polsko-krzyżackie rokowania w sprawie wymiany jeńców w Brześciu Kujawskim i Inowrocławiu.

-(IV) Krzyżacy najeżdżają Kujawy. Utrata Brześcia Kujawskiego (20 IV), Inowrocławia (26 IV) i pozostałych miast na Kujawach (za wyjątkiem Pakości).

-(24 V) Wiec w Wiślicy.

-(ok. 12 VII) Utrata Pakości, ostatniego punktu oporu na Kujawach, na rzecz Krzyżaków.

-(15 VIII) Uderzenie armii polskiej (wspieranej przez oddziały węgierskie) na ziemię chełmińską. Zawarcie układu rozejmowego (ważnego do Zielonych Świąt 1333 roku).

-Wyprawa przeciwko książętom głogowskim. Kazimierz zdobywa Kościan.

 

1333

-(2 III) Śmierć Władysława I Łokietka w Krakowie.

 

 

Opracowano na podstawie: 

poczet.com

Władcy Polski – cykl dodatków do „Rzeczpospolitej” przygotowany we współpracy z „Mówią wieki”

 

Aby odnaleźć skrytkę musisz odszukać w powyższym tekście podane niżej informacje, a ustalone liczby podstawić do wzoru:

A – Kim dla Władysława był księżniczka inowrocławska Fenenna? Bratanicą (A=280), czy też siostrą (A=360), a może córką (A=150)?

B – W 1332 roku na skutek kolejnego najazdu Krzyżaków na Kujawy utracono prawie wszystkie miejscowości, za wyjątkiem której? Złotnik Kujawskich (B=130), Gniewkowa (B=320) czy Pakości (B=560)?

C – Ile lat miał Władysław Łokietek, gdy był koronowany na króla Polski? Około 40 (C=40), może około 50 (C=50), a może około 60 (C=60)?

 

N 52° 59.X

E 18° 07.Y

 

X=A+2*C+8

Y=B+A/2+C-3

 

Kordy ±10 m.

 

Współrzędne finałowe są w formacie N DD° MM.MMM E DD° MM.MMM

Jeśli w wyniku otrzymasz liczbę dwucyfrową to dopisz przed nią 0, a jeśli jednocyfrową to dwa zera.

 

W logbooku jest pewna liczba. Zapisz ją, gdyż może Ci się przydać…

Additional Hints (Decrypt)

Gemlqmvrfpv bfvrz; avfxb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)