Skip to content

Władcy Polski 25 Władysław II Jagiełło Mystery Cache

Hidden : 8/13/2018
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Władysław II Jagiełło

ur. ok. 1351, zm. 1 VI 1434

okres panowania: 1386 - 1434

 

Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągle biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą.

Kronika Jana Długosza

 

Syn Olgierda, od 1377 roku wielki książę litewski. W 1385 roku w Krewie zawarto umowę, na mocy której Jagiełło przyjął chrzest i pojął za żonę Jadwigę, a następnego roku został koronowany na króla Polski. W 1410 roku pod Grunwaldem dowodzone przez niego wojska polsko-litewskie pobiły Krzyżaków, co raz na zawsze oddaliło śmiertelne zagrożenie z ich strony dla obu krajów. Władysław był założycielem dynastii Jagiellonów.

 

Ciekawostka:

2 VIII 1419 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie: piorun uderzył w karetę króla Władysława Jagiełły, zabijając dwóch dworzan i cztery konie, a także siedem koni rycerzy z orszaku. Poraził też samego króla. W następstwie tego wypadku Jagiełło utracił częściowo słuch, a jego szaty śmierdziały siarką.

 

Ważniejsze daty:

1383

-(18 IV) Przywilej dla kupców lubelskich (nadany wraz z bratem Skirgiełłą).

 

1385

-(18 I) Poselstwo litewskie prosi o rękę Jadwigi Andegaweńskiej dla Jogaiły.

-(14 VIII) Pertraktacje polsko-litewskie, zakończone układem w Krewie.

-(/12 XII) Spotkanie z Siemowitem IV (w Wilnie?). Siemowit wyraża gotowość do poparcia elekcji Jogaiły na tron polski, w zamian za obietnicę nadań ziem ruskich i małżeństwo z jego siostrą Aleksandrą.

 

1386

-(11 I) Możni polscy (na zjeździe w Wołkowysku) akceptują Jogaiłę jako męża Jadwigi Andegaweńskiej i przyszłego króla Polski.

-(I-II) Zjazd szlachty w Lublinie. (2 II) Powołanie Jogaiły na tron polski (do czasu koronacji jako dominus et tutor Regni Poloniae - pan i opiekun Królestwa Polskiego).

-(15 II) Chrzest Jogaiły w obrządku rzymskim (przyjmuje imię Władysław).

-(18 II) Małżeństwo z Jadwigą Andegaweńską.

-(4 III) Władysław Jagiełło zostaje koronowany.

-(10 VII) Spotkanie z Władysławem Opolczykiem w Niepołomicach. Projekt małżeństwa Jadwigi, córki Opolczyka z Wiguntem Aleksandrem, księciem kiernowskim, bratem Jagiełły.

-(/15 VII) Władysław Opolczyk przejmuje zarząd nad Rusią Halicką z nadania królowych węgierskich, Elżbiety Bośniaczki i Marii Andegaweńskiej.

-(jesień) Wyjazd na Litwę w celu przeprowadzenia chrystianizacji kraju.

 

1386-1388

-Potwierdzenie przywilejów szlachty i duchowieństwa polskiego.

 

1387

-(I-III) Wyprawa Jadwigi Andegaweńskiej na Ruś Halicką.

(6 II) Władysław Opolczyk wydaje uniwersał (w Częstochowie) wzywający mieszkańców Rusi do nieuznawania władzy polskiej. Wcielenie Rusi Halickiej (bez Halicza) do Korony.

-(17 II) Fundacja biskupstwa dla Litwy w Wilnie. Początek chrystianizacji Litwy.

-(20-22 II) Walny zjazd bojarów litewskich w Wilnie. (20 II) Przywilej wileński na rzecz bojarstwa litewskiego. (22 II) Władysław nadaje pełny immunitet Kościołowi litewskiemu.

-(22 III) Lokacja Wilna na prawie magdeburskim.

-(wiosna) Przyłączenie Połocka do Litwy. 

-(28 IV) Władysław powierza zarząd Litwy bratu Skirgielle.

-(VIII) Witold (z posiłkami polskimi) zdobywa Halicz.

-Janusz I Starszy składa hołd lenny Władysławowi.

-(26 IX) Hołd lenny hospodara mołdawskiego Piotra I Mucata we Lwowie.

 

1387/1388

-Siemowit IV obejmuje lenno w postaci ziemi bełskiej (Bełz, Lubaczów, Busk i Horodło) z nadania Władysława.

 

1388

-Władysław obiecuje przekazanie Bydgoszczy (pozostającej w rękach Władysława Opolczyka) książętom słupskim.

-(29 II) Przywilej piotrkowski.

-(IV) Zjazd z wielkim mistrzem krzyżackim Konradem Zöllner w Toruniu.

-(VIII) Zjazd książąt litewskich w Krakowie.

-(26 XII) Śmierć Bodzęty, arcybiskupa gnieźnieńskiego. (26 XII 1388/28 I 1389) Władysław Opolczyk (dzięki wsparciu węgierskiemu) uzyskuje u papieża Urbana VI nominację bratanka Jana Kropidły na tron arcybiskupi. Sprzeciw Władysława Jagiełły wobec nominacji Jana Kropidły.

 

1389

-(14-16 V) Zjazd w Niepołomicach z Władysławem Opolczykiem i Siemowitem IV.

-(16 V) Nieudana próba opanowania zamku wawelskiego przez Władysława Opolczyka (?). Opolczyk zostaje pojmany przez starostę Sędziwoja z Szubina i odwieziony do klasztoru cysterskiego w Mogile, w celu spotkania z Władysławem. (17 V) Uwolnienie Władysława Opolczyka.

-(VI) Nieudany polsko-litewsko-krzyżacki zjazd pokojowy w Nidzicy.

-Władysław mianuje polskiego dostojnika Klemensa z Moskorzowa starostą generalnym Litwy i obsadza Wilno polską załogą.

-Próba uzależnienia Nowogrodu Wielkiego i Pskowa. (25 IV) Lingwen-Semen, brat Jagiełły, wystawia (w Sandomierzu) tajne akty dotyczące podporządkowania Nowogrodu Wielkiego i innych (w przyszłości opanowanych) ziem ruskich Koronie Polskiej Jagielle. (15 VIII) Objęcie tronu nowogrodzkiego przez Lingwena-Semena.

-Przywilej lokacyjny dla miasta Przemyśla.

 

1390

-Wojna domowa na Litwie (pomiędzy Witoldem i Skirgiełłą). (I) Nieudana próba opanowania Wilna przez Witolda. (19 I) Zjazd Witolda z Krzyżakami nad rzeką Ełk. Witold zobowiązuje się do wydania Krzyżakom Grodna i zwrotu kosztów wojennych w zamian za pomoc w odzyskaniu księstwa trockiego. (I-II) Wyprawa krzyżacka marszałka Engelharda Rabe (wspieranego przez Witolda) na Litwę. Krzyżacy zdobywają i palą Mojszagołę i Kiernów. (II-IV) Władysław (z posiłkami polskimi i mazowieckimi) wyprawia się przeciwko Witoldowi i Krzyżakom okupującym ziemie litewskie. (II) Zdobycie Brześcia Litewskiego i Kamieńca Litewskiego. (III-IV) Zdobycie Grodna. (/20 III) Nadanie ziemi drohickiej, Mielnika, Surażu i Bielska Januszowi I Starszemu. (VIII-X) Kolejny najazd Krzyżaków (dowodzonych przez Engelharda Rabe) i Witolda na Litwę. (28 VIII) Wojska Skirgiełły (broniące przeprawy przez Wilię) zostają pobite pod Starym Kownem. (4 IX-7 X) Udana obrona oblężonego Wilna przez wojska litewsko-polsko-ruskie

-(IV) Lenno Siemowita IV w ziemi bełskiej zostaje uszczuplone przez Władysława o Horodło i powiat krzeszowski.

-Przymierze z hospodarem wołoskim Mirczą.

-(2 XI) Hołd lenny Warcisława VII, księcia wołogosko-słupskiego.

-Sojusz z królem czeskim Wacławem IV Luksemburskim.

-Lokacja Brześcia Litewskiego na prawie magdeburskim.

-(XI) Rezygnacja Klemensa z Moskorzowa ze stanowiska wielkorządcy Litwy. Jaśko z Oleśnicy zostaje mianowany nowym starostą generalnym litewskim.

 

1390-1391

-Konflikt z Konradem II oleśnickim i Henrykiem VII Średnim Rumpoldem. (jesień 1390) Bartosz z Odolanowa, wojewoda poznański najeżdża księstwo oleśnickie. (1391) Konrad II oleśnicki i Henryk VII głogowski podejmują (nieudaną) próbę zajęcia Wschowy. (7 VIII 1391) Układ rozejmowy (zawarty w Miliczu). (18 X 1391) Przedłużenie rozejmu (do 2 VI 1392) układem w Olsztynie pod Częstochową.

 

1391

-Traktat handlowy z Bogusławem VIII słupskim.

-(5-7 V) Władysław Opolczyk zastawia Krzyżakom Złotorię nad Drwęcą.

-(22 VII) Władysław przyrzeka (w Nowym Korczynie) Skirgielle, iż nie odda nikomu bez jego zgody Wilna, Witebska, Grodna i Merecza. Upada projekt ustanowienia brata Wigunta Aleksandra wielkorządcą litewskim.

-(VIII-X) Wojna z Władysławem Opolczykiem. (2/8 IX) Zajęcie ziemi gniewkowskiej. (8 IX) Wojska królewskie wkraczają do ziemi dobrzyńskiej. (8/15 IX) Zdobycie Rypina i Dobrzynia. (10-21 IX) Nieudane oblężenie zamku w Bobrownikach (wskutek odsieczy krzyżackiej). (15 IX/X) Zajęcie wszystkich posiadłości Władysława Opolczyka w ziemi wieluńskiej, sieradzkiej i krakowskiej, za wyjątkiem zamków w Bolesławcu i Ostrzeszowie.

-(IX) Witold i Krzyżacy (dowodzeni przez wielkiego mistrza Konrada Wallenroda) najeżdżają Litwę. Zdobycie Wiłkomierza, Nowego Gródka nad Wilią, Grodna i Merecza przez wojska krzyżackie. Krzyżacy budują twierdze Ritterswerder (pod Kownem), Nowe Grodno i Metenburg. Witold osiada w Ritterswerder.

 

1392

-(I) Niszczycielskie najazdy Witolda i Krzyżaków na okolice Lidy.

-(wiosna) Władysław wysyła Henryka mazowieckiego, biskupa płockiego, do Witolda w tajnej misji pokojowej (z propozycją odstąpienia od Krzyżaków w zamian za zwrot ojcowizny). (V) Witold odstępuje od przymierza z Krzyżakami i pali twierdze Ritterswerder, Nowe Grodno i Metenburg.

-(28 VI) Śmierć brata Wigunta Aleksandra. (28 VI 1392/9 III 1393) Władysław zajmuje ziemię inowrocławską, nie dopuszczając do jej powrotu w ręce Władysława Opolczyka.

-(27 VII) Władysław Opolczyk zastawia Krzyżakom ziemię dobrzyńską. (VIII) Krzyżacy wkraczają do ziemi dobrzyńskiej i przyjmują w Bobrownikach hołd jej mieszkańców (10 VIII). Wycofanie się wojsk polskich.

-(4 VIII) Ugoda ostrowska. Władysław uznaje Witolda wielkim księciem litewskim (samemu pozostając jego zwierzchnikiem) w zamian za przysięgę wierności. Wycofanie polskiej załogi z Wilna.

-Przywilej lokacyjny dla miasta Chełmu.

-(XII) Władysław Jagiełło wyłącza z lenna Siemowita IV w ziemi bełskiej powiat hrubieszowski i podhorajski.

 

1393

-(5 I) Hołd lenny hospodara mołdawskiego Romana I.

-(21 I/III) Wojna z Władysławem Opolczykiem. (III) Zdobycie zamku w Ostrzeszowie. Nieudane oblężenie Bolesławca. (26 VII) Rozejm w Nowym Korczynie (do 15 VIII).

-Warcisław VII wołogosko-słupski obejmuje od Władysława lenno w postaci Nakła.

-(VIII/XI) Wyprawa wojsk polskich (dowodzonych przez Spytka z Melszyna i Jana z Tęczyna) na Strzelce, należące do bratanków Opolczyka. (4/11 XI) Bratankowie Opolczyka zawierają rozejm (w Niepołomicach?) z Władysławem i zobowiazują się nie popierać stryja.

-(V) Fedor Lubartowicz, książę Siewierska składa w Wiślicy hołd Władysławowi.

 

1394

-(I/22 II) Udana obrona zamku w Pławniowicach przed wojskami opolskimi.

-(10 IV) Zawarcie rozejmu z książętami opolskimi (w Głogówku).

-(24 IV) Biskup kujawski Henryk składa (w Poznaniu) przyrzeczenie wierności Władysławowi.

-Nieudana wyprawa krzyżacka na Litwę.

 

1395

-(III) Układ z książętami zachodniopomorskimi w sprawie popierania Ottona II (syna Świętobora I szczecińskiego) na arcybiskupstwo ryskie.

-(10 IX) Przymierze z książętami szczecińskimi Bogusławem VII i Świętoborem I (zawarte w Sandomierzu).

 

1396

-(28 V) Hospodar wołoski Wład I Uzurpator podporządkowuje się Władysławowi.

-(14 VII/) Wojska polskie pod dowództwem Spytka z Melszyna (wspierane przez oddziały Ludwika brzeskiego) uderzają na księstwo opolskie. (6 VIII) Kapitulacja Bolesława IV i Bernarda (pod Opolem). Zdobycie Gorzowa Śląskiego, Olesna, Lublińca i Bolesławca (VIII/IX). Bolesław IV i Bernard zobowiązują się do odebrania wszystkich ziem Władysławowi Opolczykowi (oraz że nie pozwolą mu do końca życia na wojowanie z królem Polski).

-Przekazanie śląskich posiadłości Władysława Opolczyka Spytkowi z Melszyna.

1397

-(12 VI) Zjazd z książętami śląskimi w Łubnicach. Układ z Przemysławem Noszakiem, Wacławem II legnickim, Ludwikiem I brzeskim (z synem Henrykiem VII z Blizną), Konradem II oleśnickim (z synem Konradem III), Rupertem I legnickim (w imieniu swoim i synów Henryka VIII Wróbla: Jana, Henryka IX Starszego, Henryka X Młodszego, Wacława), Przemkiem opawskim, Bolesławem IV opolskim (z braćmi Bernardem i Janem Kropidłą) i Janem III oświęcimskim w sprawie zwalczania rozbójnictwa na pograniczu.

-(10-15 VII) Zjazd Władysława i Jadwigi z Zygmuntem Luksemburskim w Starej Wsi na Spiszu (w sprawie pokoju pomiędzy Polską i Węgrami i planu utworzenia ligi antytureckiej).

(13 VII) Polsko-węgierski traktat pokojowy (zawarty na 16 lat).

-Rycerstwo ziemi chełmińskiej zawiązuje Związek Jaszczurczy (o charakterze konfederacji), dążący do połączenia ziemi chełmińskiej z Polską.

 

1398

-(28 V) Siemowit IV potwierdza odbiór 10000 kop groszy praskich (zgodnie z układem krakowskim z Jadwigą z 1385 roku) i wycofuje się z Brześcia Kujawskiego.

 

1399

-(17 VII) Śmierć Jadwigi Andegaweńskiej.

-Ponowne złożenie przysięgi wierności Władysławowi Jagielle przez panów polskich.

-Klęska wojsk Witolda w bitwie z Tatarami nad rzeką Worsklą.

-Osadzenie Świdrygiełły na Podolu zachodnim przez Władysława Jagiełłę.

 

1400

-(26 VII) Odnowienie i reforma Akademii Krakowskiej (jako Collegium Jagiellonicum).

 

1400-1401

-Wyprawy krzyżackie na Litwę.

 

1401

-(18 I i 11 III) Unia wileńsko-radomska.

-Przymierze z Barnimem V słupskim.

 

1402

-(29 I) Małżeństwo z Anną, córką Wilhelma, hrabiego Cilly.

-(12 III) Przysięga wierności hospodara mołdawskiego Aleksandra Dobrego.

 

1403

-Papież Bonifacy IX wydaje bullę zabraniającą Krzyżakom podbojów Litwy.

-Władysław zawiera układ rozejmowy z Krzyżakami.

-Powstanie Collegium Juridicum w Krakowie.

-Lokacja Łukowa na prawie magdeburskim.

-(29 VIII) Hołd lenny Bogusława VIII słupskiego.

 

1404

-(22-23 V) Zawarcie układu pokojowego z Krzyżakami w Raciążu (ew. Raciążku). Władysław potwierdza rezygnację Polski z Pomorza i innych ziem zagarniętych przez Zakon (z wyjątkiem ziemi dobrzyńskiej). Zrzeczenie się przez Litwę praw do Żmudzi.

-(1 VIII) Hołd lenny Aleksandra Dobrego, hospodara mołdawskiego (złożony w Kamieńcu Podolskim).

-(11 XI) Władysław, za zgodą szlachty i duchowieństwa, uchwala (w Nowym Mieście Korczynie) podatek dziesiętnego grosza na wykup ziemi dobrzyńskiej.

 

1405

-Wykupienie ziemi dobrzyńskiej od Krzyżaków (w Toruniu).

 

1407

-Zajścia antyżydowskie w Krakowie (spowodowane pogłoskami o mordzie rytualnym dziecka chrześcijańskiego).

 

1408

-Władysław zostaje włączony do rycerskiego Zakonu Smoka i odznaczony Orderem Zakonu Smoka przez króla węgierskiego, Zygmunta Luksemburskiego.

-(jesień) Zjazd z Witoldem w Nowogródku (dotyczący wspólnych działań wojennych przeciwko Krzyżakom).

-Przywilej lokacyjny dla miasta Kowna.

 

1409

-(V) Wybuch antykrzyżackiego powstania na Żmudzi.

-(VII) Zjazd w Łęczycy. Możni polscy uchwalają pomoc dla Litwy, w przypadku gdyby została zaatakowana przez Zakon Krzyżacki.

-(6 VIII) Zakon Krzyżacki wypowiada wojnę Polsce (tzw. Wielka Wojna).

-(14 VIII) Krzyżacy wkraczają do ziemi dobrzyńskiej. Utrata ziemi dobrzyńskiej (Dobrzynia, Rypina, Lipna, Bobrownik i Złotorii). Komturzy z Tucholi i Człuchowa pustoszą Krajnę, Kamień i Sępolno oraz zajmują Bydgoszcz. Spustoszenie okolic Drezdenka przez Arnolda von Baden, wójta (krzyżackiej) Nowej Marchii. Żmudzini odbijają Fredeburg z rąk krzyżackich. (6 X) Odbicie Bydgoszczy z rąk krzyżackich. (8 X) Układ rozejmowy (do 24 VI 1410). Władysław wyraża zgodę na sąd polubowny Wacława IV Luksemburskiego, króla niemieckiego i czeskiego.

-Włączenie biskupstwa wileńskiego w skład metropolii gnieźnieńskiej.

-(30 XI-7 XII) Zjazd z Witoldem w Brześciu Litewskim.

 

1410

-(15 II) Bojkot stronniczego werdyktu rozjemczego Wacława IV Luksemburskiego przez stronę polską i litewską.

-(21 IV) Król Węgier, Zygmunt Luksemburski wypowiada Polsce wojnę.

-(9 VII) Połączone siły polsko-litewsko-rusko-tatarskie wkraczają do państwa zakonnego w okolicy Lidzbarka (Welskiego). (13 VII) Zdobycie Dąbrówna. (15 VII) Zwycięstwo pod Grunwaldem. (25 VII-19 IX) Nieudane oblężenie Malborka. (21 IX) Zdobycie Radzynia Chełmińskiego. (10 X) Zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Koronowem. (5 XI) Krzyżacy zostają pobici pod Tucholą.

-(X) Zajęcie ziemi sądeckiej przez Zygmunta Luksemburskiego. Kasztelan lubelski Jan ze Szczekocin rozbija Węgrów pod Bardiowem. Wyparcie wojsk węgierskich z Sądecczyzny.

-(9 XI) Władysław zawiera w Nieszawie układ rozejmowy z Krzyżakami.

 

1411

-(31 I) Krzyżacy zobowiązują się do wypłacenia wysokich odszkodowań wojennych.

-(1 II) Władysław zawiera układ pokojowy z Krzyżakami w Toruniu. Powrót Żmudzi do Litwy i ziemi dobrzyńskiej do Polski.

 

1412

-(12-15 III) Pokojowy zjazd polsko-węgierski w Lubowli na Spiszu. Podział Mołdawii na polską i węgierską strefę wpływów. (15 III) Zawarcie przymierza z Zygmuntem Luksemburskim.

-(24 V-24 VI) Zjazd z Zygmuntem Luksemburskim w Budzie i Koszycach. Przekazanie polsko-krzyżackich sporów pod arbitraż Zygmunta Luksemburskiego. Władysław udziela Zygmuntowi pożyczki w wysokości 37000 kop groszy praskich, zabezpieczonej zastawem 13 miast na Spiszu (tzw. zastaw spiski). Zygmunt Luksemburski zwraca polskie insygnia koronacyjne (wywiezione na Węgry w roku 1370 przez Ludwika Andegaweńskiego).

-Przeniesienie stolicy metropolitalnej z Halicza do Lwowa.

-(IX) Zjazd z Witoldem w Hrubieszowie. Negocjacje w sprawie odnowienia unii polsko-litewskiej.

 

1413

-(2 X) Unia w Horodle.

-Przywilej lokacyjny dla miasta Ujścia.

 

1413-1417

-Chrystianizacja Żmudzi.

 

1414

-(IV) Zjazd w Grabiach. Krzyżacy odmawiają oddania zagarniętych ziem polskich i Żmudzi.

-Spotkanie w Kościanie z biskupem wrocławskim Konradem IV Starszym i księciem głogowskim, Wacławem.

-(29 VI) Wybucha wojna z Zakonem Krzyżackim (tzw. wojna głodowa). (VII) Zdobycie Nidzicy i Działdowa. Krzyżacy odbijają Nidzicę i Działdowo z rąk polskich. Oblężenie Brodnicy (przy wsparciu wojsk mazowieckich). (7 X) Rozejm w Brodnicy.

 

1416

-(20/21 I) Śmierć Anny Cilly.

-(IV) Przedłużenie rozejmu brodnickiego (do roku 1417). (V) Zatwierdzenie przedłużenia rozejmu na polsko-krzyżackim zjeździe w Inowrocławiu.

-(VIII) Sobór w Konstancji udziela prawa chrztu Żmudzi biskupom z Polski i Rusi (odmawiając tego prawa Krzyżakom).

 

1417

-(2 V) Małżeństwo z Elżbietą, córką Ottona z Pilczy, wojewody sandomierskiego, wdową po Wincentym Granowskim, staroście generalnym Wielkopolski.

 

1418

-(IV) Zjazd polsko-krzyżacki w Brześciu. Przedłużenie rozejmu brodnickiego (do 13 VII 1419).

-(X) Zjazd z Krzyżakami pod Wieloną. Krzyżacy proponują przedstawienie sporu polsko-krzyżackiego papieżowi.

 

1419

-(V) Zjazd z Zygmuntem Luksemburskim w Koszycach. Władysław oficjalnie oddaje spór polsko-krzyżacki pod sąd króla rzymskiego. Krzyżacy nie wyrażają zgody na sąd polubowny Zygmunta.

-(VII) Wojska polsko-litewskie gromadzą się pod Czerwińskiem. Antykrzyżacki sojusz z królem państw skandynawskich Erykiem i książętami pomorskimi. (19 VII) Zakon Krzyżacki zgadza się na sąd polubowny Zygmunta i zawiera układ rozejmowy z Władysławem (za pośrednictwem legatów papieskich; bez porozumienia ze stroną polską). (26 VII) Władysław ratyfikuje przedłużenie rozejmu i wycofuje wojska spod granicy z państwem zakonnym.

-(2 VIII) Władysław zostaje porażony przez piorun.

-Kodyfikacja prawa dla ziemi łęczyckiej.

 

1420

-(6 I) Zygmunt Luksemburski wydaje (we Wrocławiu) wyrok korzystny dla Zakonu Krzyżackiego. Zatwierdzenie pokoju toruńskiego. Uznanie granicy prusko-mazowieckiej według stanu z 1343 roku.

-Zerwanie polsko-węgierskiego traktatu lubowelskiego.

-(9 IV) Władysław funduje Collegium Maius.

-(12 V) Śmierć Elżbiety.

-Statuty synodalne arcybiskupa Mikołaja Trąby.

-(VII) Zjazd możnych w Łęczycy. Odrzucenie wyroku Zygmunta Luksemburskiego. Postulat prowadzenia polityki antykrzyżackiej i antyluksemburskiej. Oddanie sporu polsko-krzyżackiego w ręce papieża Marcina V.

-(16 VII) Śmierć Wacława IV Luksemburskiego, króla Czech. Husyci czescy proponują Władysławowi objęcie tronu czeskiego.

-(1 IX) Papież Marcin V przedłuża rozejm polsko-krzyżacki (do VIII 1421).

-(zima) Zjazd możnych w Niepołomicach. Odrzucenie propozycji husytów. Propozycja objęcia tronu czeskiego przez Witolda.

 

1421

-Zjazd możnych w Lublinie. Poparcie kandydatury Witolda na tron czeski.

-(IV) Zawarcie przymierza polsko-brandenburskiego.

-(IV) Papież Marcin V przedłuża rozejm polsko-krzyżacki (do roku 1422).

-(jesień) Nieudane pertraktacje z Zygmuntem Luksemburskim (by w zamian za tron czeski zwrócił Polsce Śląsk i zmienił wyrok).

 

1422

-(7 lub 24 II) Małżeństwo z Zofią, córką Andrzeja, księcia holszańskiego.

-(VI) Pokojowy zjazd z Krzyżakami w Nowej Soli. Rozejm polsko-krzyżacki nie zostaje przedłużony.

-(14 VII) Wojna z Zakonem Krzyżackim (tzw. wojna golubska). (23 VII) Przywilej czerwiński. Wojska królewskie zdobywają miasto Golub (20 VIII), zamek w Golubiu (26 VIII), Bratian oraz Zabrzeźno. (27 IX) Układ pokojowy zawarty nad jeziorem Mełno. Zakon Krzyżacki zrzeka się Żmudzi i Puszczy Sudawskiej na rzecz Litwy. Przyłączenie Nieszawy, Murzynna i Orłowa do Polski.

 

1423

-(30 III) Zjazd z Zygmuntem Luksemburskim w Kieżmarku. Odnowienie traktatu lubowelskiego.

-(28 X) Przywilej warcki dla szlachty polskiej i litewskiej.

 

1424

-(III) Krakowski zjazd monarchów (z okazji koronacji Zofii holszańskiej). Spotkanie z Zygmuntem Luksemburskim, królem Erykiem skandynawskim, księciem bawarskim Ludwikiem, książętami litewskimi, ruskimi, mazowieckimi i śląskimi.

-(9 IV) Edykt wieluński przeciw husytom (m.in. zakaz handlu z Czechami).

-(V) Układ (zawarty w Kaliszu) z książętami oleśnicko-kozielskimi w sprawie ochrony pogranicza przed przestępcami i rozbójnikami.

 

1425

-(VII) Zjazd w Łęczycy z Januszem i Siemowitem IV. Kanclerz Siemowita, Stanisław Pawłowski neguje zależność lenną Mazowsza od Korony. Wybucha konflikt z Mazowszem.

-(25 IV) Zjazd w Brześciu Kujawskim (w sprawie sukcesji syna Władysława). (25 IV) Przywilej brzeski. (30 IV) Możni opowiadają się za elekcyjnością tronu polskiego.

-(14 XI) Synowie Siemowita IV, Siemowit V i Kazimierz potwierdzają stosunek wasalny łączący Mazowsze płockie z Koroną Polską. Zakończenie konfliktu z Mazowszem.

 

1426

-(12-20 IV) Wizyta Władysława na Mazowszu (w księstwie Janusza).

-(VI) Zjazd w Łęczycy. Władysław odmawia potwierdzenia aktu elekcji i nadania nowych praw szlachcie. Szlachta unieważnia akt elekcji królewicza Władysława.

-Potwierdzenie układu z książętami oleśnicko-kozielskimi dotyczącego zwalczania rozbojów na pograniczu.

-(8 IX) Hołd lenny (złożony w Sandomierzu) książąt mazowieckich Siemowita V, Trojdena II i Władysława I.

 

1427

-(17 VI) Zjazd ruskiej szlachty w Haliczu. Możni ruscy uznają Władysława za następcę tronu.

-(IX) Zjazd z Witoldem w Horodle. Rozmowy w sprawie rzekomej niewierności królowej Zofii i nielegalnego pochodzenia synów Władysława.

-(XI/XII) Zofia holszańska składa przysięgę oczyszczającą przed biskupem krakowskim i innymi dostojnikami.

 

1429

-(6 I-IV) Zjazd w Łucku. Spotkanie z Zygmuntem Luksemburskim, Witoldem, królem duńskim Erykiem VII, wielkim księciem moskiewskim Wasylem II Ślepym, wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego Pawłem von Russdorff, wielkim mistrzem zakonu kawalerów mieczowych Zygfrydem, hospodarem Wołoszczyzny, książętami mazowieckimi, pomorskimi, śląskimi i ruskimi, legatem papieskim oraz przedstawicielami cesarza bizantyjskiego Jana VIII Paleologa w celu uzgodnienia wspólnej polityki przeciwko zagrożeniu tureckiemu. Władysław popiera koncepcję koronacji Witolda.

 

1430

-Hołd lenny Bolesława IV mazowieckiego.

-(4 III) Przywilej jedlneński.

-(VII) Zatrzymanie na granicy posłańców Zygmunta Luksemburskiego wiozących dekrety koronacyjne i Norymberczyków wiozących koronę dla Witolda. Koronacja Witolda (przewidziana na sierpień) nie odbywa się.

-(10 X) Porozumienie z Witoldem z sprawie koronacji. Witold zgadza się na zwrócenie się o koronę do papieża i przejęcie jej po swej śmierci przez tego syna Władysława, który zostanie królem Polski.

-(27 X) Śmierć Witolda. Władysław mianuje Świdrygiełłę na następcę Witolda, bez uzyskania zgody i bez wiedzy panów koronnych. (XI) Przyłączenie zachodniego Podola (z Kamieńcem) do Polski (dokonane przez wojska wysłane przez panów koronnych, bez zgody królewskiej).

 

1431

-(II) Zjazd w Sandomierzu. Panowie koronni godzą się zaakceptować Świdrygiełłę, pod warunkiem, że uzna swe dotychczasowe uprawnienia do sprawowania władzy za niewystarczające i zwróci się o nowe oraz gdy zwróci Koronie Podole i Wołyń. Świdrygiełło odrzuca warunki panów koronnych.

-(VI) Świdrygiełło zawiera przymierze z Zakonem Krzyżackim i hospodarem mołdawskim (zmierzając do uniezależnienia Litwy). (VII) Wyprawa wołyńska przeciwko Świdrygielle. (1 IX) Rozejm ze Świdrygiełłą w Czartorysku (do roku 1433).

-(VIII-IX) Najazd krzyżacki na ziemię dobrzyńską, Kujawy i Wielkopolskę. (13 IX) Zwycięstwo pod Dąbkami.

 

1432

-(IV) Zjazd w Sieradzu. Uznanie dziedzicznych praw synów królewskich do tronu.

-Zawarcie przymierza z księciem słupskim, Bogusławem IX.

-(VII) Antykrzyżackie przymierze z Czechami w Pabianicach.

-Fiasko rozmów pokojowych ze Świdrygiełłą.

-(31 VIII/1 IX) Nieudany zamach na Świdrygiełłę w Oszmianie. (1 IX) Ucieczka Świdrygiełły do Witebska. (1 IX) Przejęcie tronu litewskiego przez Zygmunta Kiejstutowicza.

-(15 X) Unia w Grodnie.

-Lokacja Łucka na prawie magdeburskim.

 

1433

-(9 I) Potwierdzenie przywileju jedlneńskiego w Krakowie.

-(19 IV) Zjazd w Kaliszu. Władysław zawiera sojusz z Janem I żagańskim, Henrykiem IX Starszym głogowskim oraz książętami oleśnickimi przed planowaną wyprawą polsko-husycką przeciwko Krzyżakom.

-(VI-XII) Polsko-husycka wyprawa na Pomorze Gdańskie i Nową Marchię. (VII-15 VIII) Nieudane oblężenie Chojnic. (13 IX) Układ rozejmowy zawarty w Jasieńcu (ważny do Bożego Narodzenia). (15 XII) Zawarcie rozejmu w Łęczycy (na okres 12 lat).

 

1434

-(I) Władysław uznaje wyniesienie Zygmunta Kiejstutowicza na tron litewski.

-Przywilej lokacyjny dla miasta Włodzimierza.

-(1 VI) Śmierć Władysława II Jagiełły w Gródku.

 

 

Opracowano na podstawie: 

poczet.com

Władcy Polski – cykl dodatków do „Rzeczpospolitej” przygotowany we współpracy z „Mówią wieki”

 

Aby odnaleźć skrytkę musisz odszukać w powyższym tekście podane niżej informacje, a ustalone liczby podstawić do wzoru:

A – W którym roku miała miejsce wojna z Zakonem Krzyżackim, zwana wojną golubską?

B – Ile lat po Bitwie pod Grunwaldem miało miejsce zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod Koronowem? 5 lat (B=55), 3 lata (B=33) czy było to w tym samym roku (B=11)?

C – Na jaki cel miały być przeznaczone środki z uchwalonego w Nowym Mieście Korczynie podatku dziesiętnego grosza? Na uzbrojenie wojska na wojnę z Zakonem Krzyżackim (C=276), czy też na wykup ziemi dobrzyńskiej (C=342), a może na ufundowanie Collegium Maius (C=188)?

 

 

N 52° 59.X

E 18° 06.Y

 

X=A/2-C-16*B-4

Y=6*B+3

 

Kordy ±10 m.

 

Współrzędne finałowe są w formacie N DD° MM.MMM E DD° MM.MMM

Jeśli w wyniku otrzymasz liczbę dwucyfrową to dopisz przed nią 0, a jeśli jednocyfrową to dwa zera.

 

W logbooku jest pewna liczba. Zapisz ją, gdyż może Ci się przydać…

Additional Hints (Decrypt)

Qemrjxb an tóepr; avfxb – zvrqml fbfanzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)