Skip to content

Pšik Traditional Cache

Hidden : 6/6/2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


PŠIK. EVIL'S MAXIMUS DECIMUS MERIDIUS
Malý pšik na prvom výlete (Kremenec).
Pes, ktorý breše, nehryzie
No nech sa páči. Teta suseda povedala a utekala bez nozičky. Ak uveríš tejto fáme, tak môžeš veľmi jednoducho prísť k pár dierkam od psích zubov na svojom tele. Je úplne jedno či vrtí chvostom alebo má podľa teba radostný brechot.
Človek je dôverčivý a pes hryzie. Ak má podnet a ty nedokážeš včas zachytiť jeho „reč tela“ nemusí to dopadnúť podľa tvojich predstáv. Malého strasieš ako komára, hodíš na koniec sídliska a veľký ti naopak pripomenie gravitáciu. Každý pes má svoju individualitu a tá je tak trochu nevypočítateľná. Ak ho nepoznáš, drž si odstup. Radšej vždy, ako vôbec!


Pšik sa objavil aj v kalendári, keď si obzeral kabelky vo výklade a nechápal prečo to ľudia nezožerú, ale nosia na pleci.

Pes, ktorý vrtí chvostom je prítulný
Ale kdeže! Pes vrtí chvostom, ak má radosť. Aj. Ten môj ho dostáva do otáčok až sa čudujem, že nevzlietne. Ak vrtí celým telom, nielen chvostom, tak je skutočne šťastný. Pri váhach nad 30 kg ti však dokáže nevedomky svojou radosťou aj ublížit. Taká facečka po líci, keď si viažeš šnúrky tiež neostane bez povšimnutia. Ak dobre, ale hlavne šťastne trafí aj menšia modrinka pod okom sa môže objaviť.
Pes však môže mať vzpriemený chvost a zároveň ním vrtieť. Užitočná informácia - často to znamená agresivitu a v hlave si už premieta útok. Veľmi podobný pohyb je zaujatosť, napríklad ak v diaľke vidí srnu. Alebo zlaté prasiatko.
Chvostom pes ukazuje svoje nálady, je fajn ich vediet čítať. Ale, ak ti teta suseda povie, že nechajte ho sa hrať s mojím, veď vrtí chvostom, bež od nej ďaleko. V záujme toho jej.

1 ľudský rok = 7 psích
Ďalšia fámička, ktorá nikdy nemala svoje opodstatnenie a v dnešnej dobe by niekto povedali, že ide o slušný virál. Samozrejme veľa záleží na plemene psa, ale uznáva sa prepočet podľa vzorca 15/10/5. A teda jednoročný pes je pubertiak, ako prvák na strednej škole. Vo veku dvoch rokov je už dospelák v porovnaní s 25 ročným človekom, ako trojročný má ľudských 30. Ak má tvoj pes 5 rokov je porovnateľny s vekom štyridsiatnika.
V tomto veku by už mohol vlastne kandidovať aj na funkciu prezidenta vo väčšine štátov. Nie vždy by to bola zlá voľba.

Do psej mláčky strčte psovi ňufák, odnaučí sa
Tento trest, ktorého cieľom je naučiť šteňa čistote je zbytočný a naopak môže zanechať zlé následky. Naučiť ho správnej hygiene je o tvojej starostlivosti, kde musíš predovšetkým dbať na venčenie obzvlášť v mladom veku. Pre psa, ktorý je mäsožravec je prirodzené a bežné v mladom veku bez náznaku nechutenstva zožrať aj svoje vlastné výkaly či výkaly iných psov. Pes tiež rád oňucháva moč svojich príbuzných, ide o ich spôsob uistenia sa o vlastnej identite a pohlavia. Strčiť šteňaťu ňufák do jeho vlastného moču neznamená pre psa žiaden trest. To čo tým môžeš docieliť je pravý opak. Spomeniem koprofágiu. Ide o požieranie výkalov. Často sa objavuje práve pri nesprávnej výchove. Pes si vytvorí súvislosť medzi tvojim hnevom a prítomnosťou výkalov. Rozhodne sa teda predmet tohto konfliktu nechať zmiznúť. A hovienko je fuč. Ak to neodnaučíš psa a budeš ho stresovať nezmyselným trestom za mláčku nezbaví sa toho ani v dospelom veku.

Pes so mnou smie spať v posteli
Ej bisťu, toto by na pohladenie majiteľa nebolo. Noví majitelia často berú šťeňa, ktoré prichádza do neznámej domácnosti ako novorodenca, ktorý práve dorazil z pôrodnice. Blízkosť s človekom je skutočne dôležitá, ale počítaj s tým, že nastanú problémy s chovaním. Spálňa a predovšetkým posteľ či gauč je pre psa miestom, kde spí a sedáva "vodca smečky". Tak si to ty alebo tvoj pes? Ak to dovolíš psovi tak odovzdávaš dominantné postavenie v rodine a skôr či neskôr sa tvoj maznák môže prejaviť aj agresivitou voči ľuďom, lebo "jeho" miesto, "jeho" tanier, "jeho" hračku, ktorou môže byť napríklad obľúbený vankúš na gauči si si dovolil vziať. Nebuď prekvapený, ak ti veci zničí, lebo sa hrá "so svojimi". Nemáš ani len nárok zvýšiť hlas. Jeho hračka, tvoja hlúposť.

Šteňa hryzie, aby sa mu prerezali zuby
Ale no! Kúsanie sa u šťeňaťa objavuje ako prirodzené chovanie približne vo veku troch týždňov. V rámci hry hryzie svojich súrodencov, rodičov. Neskôr sa to prenesie na predmety. Toto chovanie nie je prirodzene naviazané na rast zubov, pretože mliečne zuby sú prerezané v prvom mesiaci a trvalé ich začnú nahradzovať o ďalšie tri mesiace. Majitelia psov však často žijú v omyle, lebo psa porovnávajú s nemluvňatom, ktorému sa pri "žužlaní" uľavuje. Hraj sa so psom tak, aby neboli prekročené hranice kúsania predmetov. Ak sa to nenaučíš včas, tak tvoj, aj mierumilovný pes má silný nábeh na to, aby v strachu zaútočil bez problémov aj na teba. Podobne funguje ak krik. Iniciatívu a hranice v hre určuj ty, lebo ty si pán!

Bitka ako trest s novinami nebolí
No takto. Ak máš psa ako ja, tak ho môžeš mlátiť aj palicou, nezakňučí len bude čumieť či už kričím. Bitka s novinami je stále bitka. Pes nepotrebuje cítiť bolesť na to, aby chápal, že ho trestáš. Je mu úplne jedno či ho biješ novinami, igelitovým sáčkom, topánkou alebo rukou tak, že ťa to bolí ešte tri dni. Trest prichádza od pána. Doprevádza ho určitý tón hlasu a tvoje špecifické chovanie čo je omnoho dôležitejšie ako samotný trest bitkou. S novinami či bez nich, psa dokážeš traumatizovať a taký pes nikdy nepochopí čo od neho očakávaš. Aby bol trest účinný, musí prichádzať na začiatku a hlavne byť systematický. Hlavne si uvedom, že noviny sú len tvoja predĺžená ruka a samotná bitka účinná nie je o nič viac ako tvoj postoj. Ak niečo vyvedie najväčší trest (doma) je ten, že ho ráznym hlasom pošleš na svoje miesto. V ten moment sa bude cítiť vylúčený zo životného priestoru svojej svorky.

Pes si svoje miesto doma vyberie sám
Isteže... Je nevyhnutné svojmu psovi určiť miesto a určite ho nenechať ležať na mieste podľa jeho výberu. Tvoje povolenie sa rovná zvolenie ku kontrole teritória "rodinnej smečky" a teda potvrdenia toho, že je jej vodcom. Preto pes vyhľadáva pre odpočinok priechodzie (medzi dverami) a vyvýšené miesta (gauč). Vykázanie miesta na iné sa tak môže stať skutočne nebezpečným, hlavne vo chvíli, keď sa stane dospelým. Nebude akceptovať zmenu spochybnenia jeho statusu. Dobrá rada - nikdy neustupuj a vždy rešpektuj pelech svojho psa. Neruš ho tam ani kvôli hre či škrabkaniu. On akceptuje tvoj priestor, ty akceptuj ten jeho.

Pes nie je odpadkový kôš
Pred sto rokmi bol priemerný vek psov približne 8 rokov. Za storočie sa tak vek psov vďaka kvalitnej strave a veterinárnej starostlivosti predĺžil o slušných 25 ľudských rokov.
To, že pes všetko pre dokonalú stravu nájde v kvalitných granuliach je šikovný reklamný ťah. Nech ho kŕmiš čímkoľvek, určite vynechaj varené, pečené a neviem aké kosti. Poliať vývarom (neosolený, nekorenený) granulky je nepochybne chuťovo skvelé, ale zeleninka ho poteší taktiež. Maximus miluje mrkvu. Asi. Dá si aj jabko, ale zobne si surový zemiak.
Dôležité však je vysvetliť maminke, že kosti z kuraťa odkladá zbytočne. Ak kosti, tak jedine surové!
A čokoláda? Jasné, že si dá. Čokoláda obsahuje teobromín, čo je povzbudzujúca látka (niečo ako kofeín). Najviac ho má tmavá čokoláda. Teobromín, ktorý čokoláda obsahuje, postihuje predovšetkým srdce tvojho psa, jeho centrálny nervový systém a obličky. V číslach 100 – 150mg/kg teobromínu je už pre psa toxická dávka. To znamená, že u psa s váhou okolo 30kg živej hmotnosti by sme mali očakávať fatálne toxické reakcie, ak by zjedol 1kg mliečnej čokolády, ½ kg tmavej čokolády alebo 170g čokolády na pečenie. Spapal? Spapal. Kakal? Ak nie, tak infoška - čierne uhlie absorbuje teobromín.

Pes sa požieraním trávy čistí
Hej. Asi tak, ako ty si dáš k jedlu papriku. Tráva neslúži na odčervenie. Naopak, tie sa môžu na psa zľahka preniesť. Mäsožravci si trávou a rastlinami doplňuj svoju kŕmnu dávku a vďaka obsahu vlákniny, tak bojujú proti zápche. Aj v prípade, že tvoj pes má vyváženú stravu s obsahom vlákniny môže jesť trávu zo zvyku alebo preto, že má na ňu chuť. Časté zvracanie však môže mať za dôsledok žalúdočné problémy, pálenie žáhy čo vyvolá opäť chuť na trácu. A znova zvracanie. Gastritidu u psa často spôsobujú črevní paraziti čo môže byť dôvodom spájania trávy s odčervovaním. Práve kvôli tomu je potrebné upútať pozornosť psa, aby trávu nežral a samozrejme nezabúdať na pravidelné odčervenie - minimálne 4x ročne.

Ak je zima, že zima, oteplovačky potešia.

Zrak
Psy vidia farebne, aj keď v obmedzenej miere, nakoľko majú iné farebné videnie ako my. Ako u väčšiny iných cicavcov je ich zrak dichromatický. To znamená, že vidia len odtiene dvoch základných farieb žltej a modrej. Sú teda v našom ponímaní farboslepí: červenú a zelenú nerozoznajú. Odtiene však dokážu rozlíšiť. Určite si však nepredstavuj, že ak beháš v červenom po tráve, tak si pre psa neviditeľný. Eee, ani to neskúšaj, nefunguje to. Ak nepoznám rozdiel medzi farbami, neznamená, že ju nevidím. Zrak ľudí je trichromatický, preto vidíme celú škálu farieb.

Blchy
Zľudovená filmová hláška Zdeňka Svěráka: “To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou,“ skutočne neplatí. To by sme mohli oponovať oveľa starším príslovím: „Kto líha so psami, vstáva s blchami.“ Na zvierati nachádzame len dospelé blchy, tie ale produkujú vajíčka, ktoré z nich vypadávajú. Môžu sa tak uchytiť kdekoľvek, doma na koberci, na pohovke aj v aute. Na takýchto miestach sa potom môžu vyliahnuť stovky bĺch, ktoré ak je blízko človek, môžu naskákať aj na neho. Nevyberajú si. Ich hlavným cieľom je zohnať si potravu a nasať krv. Veľa krvi, sať a sať a sať. Šmaky.

Po surovom mäse sú psy agresívne a krvilačné
Moja obľúbená fámička. Ak ťa naháňa svorka vlkov, nie je to o agresivite, ale o hlade.
Ak ti pšik zožerie sliepočku, neznamená to, že je agresívny. Oni sa iba hrali, sliepočka si ľahla a rozpárala sa. Možno krvavá papuľka nevyzerá podľa tvojich predstáv, ale tak spapal no. Hlavne mu ju nevar.

Lízanie ran pomáha k ich zahojeniu
Zviera v prírode nemá pochopiteľne prístup k liekom čo je dôvod prečo si rany inštinktívne olizujú. Pravý dôvod olizovania rany je však ten, že je to zviera. Vôňa krvi by mohla prilákať predátorov a zároveň si ranu čistí (kamienky, hlina..). Sliny však určite nezabránia infekcii. Naopak, môžu rozšíriť choroboplodné baktérie. Okrem toho olizovanie poraneného miesta znemožňuje vytvorenie jazvy a podporuje udržiavanie infekcie.

Bojové plemeno
V kynológií neexistuje! Plemená, o ktorých sa takto hovorí sú predovšetkým teriérske. Patrí tam americký stafordšírsky teriér, americký pitbulteriér, anglický stafordšírský bulteriér. Sú to plemená veľkého temperamentu, veľkej iskry, veľkej energie. Nie každý to plemeno zvládne. Zle vychovaný stafordík môže byť nebezpečný pre svoje okolie. Vyžaduje preto pevnú a nie rozmaznanú ruku.

Stafordík je pes vhodný k deťom i do bytu. Je to typický ochranca a obranár. Keďže mu nikdy nechýba odvaha, tak je pochopiteľne možné ho vychovať aj ako agresívného psa. Ako každého. Predsa len má v krvi gény zápasníkov. Minulosť nezmeníš. Ale toto plemeno nemá vo svojej povahe zakódovanú agresivitu voči ľuďom a za normálnych okolností sú priateľskí aj k úplne cudzím ľuďom, a preto amstaff nie je príliš využiteľný na stráženie objektov. Vo vypätých situáciach sa vie rýchle a správne rozhodnúť, inak je kľudný a mierny. V hre vždy rozoznáva dospelého človeka od dieťaťa a podľa toho aj jedná. Maximus bol hlavným sprievodcom pri prvých krokoch dieťaťa, kedy sa ho krpatá chytila, on sa pomaly dvihol a kráčali spolu.
Keďže listingy a na tradičkách obzvlášt, drvivá väčšina nečíta, tak si tu podobne budem dopĺňať tie obľúbené fámičky a ani vedieť o tom nebudeš. Tešíš sa? Na úvod stačí.
Preto bdejte, lebo neviete ani dňa ani hodiny.

Oné. A prečo tu? Miesto nie je asi ničím zaujímavé, ale môže sa stať, že Maximusa tu uvidíš poskakovať v tráve. Zastavíme sa tu vždy, ak ideme okolo. Keď som miesto objavil trávy nebolo, kríkov nebolo, krabka tam už pár týždňov čaká na publikáciu a medzitým aj stromy kvôli vedeniu skrátili. Dnes tam nájdeš vysokú trávu, určite si ťa všimnú kliešte, ale ak čas nedovoľuje vybehnúť do lesa, tak sa tu Maximus vie veľmi vytešiť. Mimochodom, pšík má aj trackovací kód. Nosil ho na obojku, ale keďže vydával zvuk ako kravička a pár ľudí nenabralo odvahu ho za obojok chytiť (chválim), tak ho mám na kľúčoch. Ak chceš, pýtaj si náhľad.
Šecko.

PS: Maximus počúva na meno Pes. Ak si zaslúži odmenu, tak je Pšik.
PS2: Áno, dostaneš sa tu aj busom. Zastávka Krpáš (na znamenie), bus #20.

Additional Hints (Decrypt)

Oyhr, OLBC

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)