Skip to content

Vojna za Slovenijo - Prilipe Traditional Geocache

Hidden : 9/9/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V vasi Prilipe se je 2. 7. 1991 zgodila ena izmed pomembnih zmag proti takratni JLA, zato so na tem mestu postavili spominsko obeležje.

 

Dogodki ki so se zgodili na ta dan so opisani spoda.

Prilipe so naselje ob hitri cesti M–1 od Brežic proti Zagrebu, ob vznožju vzhodnega dela Gorjancev ter ob nasipu reke Save. Vzporedno s hitro cesto poteka lokalna cesta. Barikade, sestavljene iz natovorjenih tovornih vozil, so bile postavljene na najožjem delu, na vhodu v Čateško polje. Lokalna cesta je bila blokirana pri progi za motokros, hitra cesta pa je bila zaprta pred mostom in na njem z miniranimi tovornjaki, polnimi železja. Tako je bila lokalna cesta Prilipe–Čatež edina navidezno odprto pot. Opazovalnica 25. ObmŠTO, ki je pravočasno obveščala o možnem prihodu nasprotnika, je bila postavljena na pobočju nad Slovensko vasjo. Položaje pri barikadi Prilipe je 30. junija zavzel vod s 24 pripadniki 110. jurišnega odreda 25. ObmŠTO pod poveljstvom višjega vodnika Janeza Ivšiča. Enota je bila oborožena z dvema ročnima metalcema (RB) M-57, dvema puškomitraljezoma, dvema ostrostrelnima puškama, petimi ročnimi protioklepnimi metalci armbrust ter z avtomatskimi puškami, poleg tega pa še z dvema radijskima postajama RT 20 in RUP 1. Enota je zamenjala prav tako vod 110. jurišnega odreda pod vodstvom podporočnika Božidarja Knežiča. Oprema in orožje so ostali na položaju s Knežičevim vodom. Pozneje je vod spet rotiral in na položaje je prispela Ivšičeva enota. V ponedeljek, 1. julija, se ji je pridružil tudi prostovoljec inž. Jože Zagorc, ki je skrbel za neovirano povezavo s sredstvi zvez. Vod TO v Prilipah je v torek zjutraj tako prek zvez slišal za boje v Krakovskem gozdu.

V torek zjutraj je iz Jastrebarskega odšla kolona oklepnikov JLA. Domnevni namen oklepno-mehaniziranega bataljona iz 4. oklepne brigade, ki je spadala pod 10. korpus v Zagrebu, je bil prodor proti Krakovskemu gozdu in rešitev tam ujete kolone JLA. Bataljon je bil sestavljen iz dveh tankovskih čet (M–84, T–55 ter BTR–50), mehanizirane čete (BVP M–80A in OT M–60) ter spremljevalnih vozil – skupno 32 vozil.

Kolona JLA je ob 09.30 prišla do Prilip in se bojno razporedila, kolikor ji je to omogočala ožina predela. Prvi tank je začel s topovskim ognjem uničevati barikado na cesti M–1. Barikade enotam JLA ni uspelo umakniti. Tako se je bataljon usmeril na navidezno neovirano lokalno cesto. Hkrati ob premiku bataljona na lokalno cesto je barikado na cesti M–1 napadel par letal JVL, vendar tudi brez uspeha. Ob lokalni cesti pa je bataljon v zasedi čakal vod TO. Hkrati je ekipa iz 25. ObmŠTO pod poveljevanjem Mihaela Ogorevca minirala tudi barikado na lokalni cesti. Prvi tank je ob 09.37 zapeljal mimo zasede TO, a strelcu Jožetu Šošterju iz RB M–57 zaradi naklona ni uspelo pravočasno izstreliti rakete. Nato je Jože Šoštarič ustrelil pravilno in zadel drugi tank v vrsti v zadnji del, za kupolo. Zajel ga je plamen, nato se je še nekaj časa peljal, zatem pa eksplodiral na postavljeni mini. Enota tankov in oklepnikov se je ustavila in začelo se je medsebojno obstreljevanje. Nastal je velik oblak dima, ki je preprečeval pogled in onemogočal pogled pripadnikom TO, kakšen učinek imajo njihovi izstrelki. Dim je nastal zaradi eksplozij izstrelkov ter uporabe dimnih bomb in dimnih zaves s strani tankov in oklepnikov. Ob 09.57 sta na položaje TO z mitraljezi začeli delovati dve letali JVL (J–21 jastreb) in tudi spodaj locirani oklepni transporterji. Po pripovedovanju prič naj bi napadla trojka letal JVL jastreb. Letala so bila iz 252. eskadrilje, ki je bila podrejena neposredno poveljstvu 1. korpusa vojaškega letalstva in protizračne obrambe. Eskadrilja se je 29. junija iz Batajnice prebazirala na letališče Mahovljani pri Banjaluki.

Položaji TO so bili nekoliko nad cesto in s tem odlično varovani. Vod TO je izstrelil še nekaj protioklepnih raket in s tem uničili še en tank in oklepni transporter. Pozneje so se pojavila ugibanja, ali je JVL streljalo po svoji enoti. Vod TO se je pred tretjim letalskim napadom umaknil na rob gozda proti Dobenskim Mladinam. Po letalskem napadu ob 10.19 se je kolona JLA začela postavljati v bojne položaje pred vasjo Dvorce. Hip zatem se je na bojišče dvakrat prostovoljno vrnila skupina štirih pripadnikov TO z namenom, da uporabi še zadnjo mino za ročni metalec. Z njimi so bili tudi novinarji Večernjega lista. Pripadniki TO Dušan Harapin, Jože Šinko, Robert Šetinc in Robert Zofič so se postavili na položaje v vasi Prilipe. V bližini barikade se je ustavil poveljniški tank in iz njega je pogledal poveljnik. Trenutek je izkoristil ostrostrelec Jože Šinko in ustrelil. Poveljnik tanka se je zgrudil v notranjost tanka. Izguba poveljujočega častnika je imela močne posledice za bataljon. Po izpovedih radioamaterjev, ki so prisluškovali enotam JLA, so poveljevanje tankovski četi odbili vsi podrejeni. Tako se je bataljon ustavil pri Prilipah. Hkrati so pripadniki TO z ročnim metalcem onesposobili še en oklepni transporter. Vod TO s poveljnikom Ivšičem se je umaknil do Dobenega. Pri blokadi pa je nastalo zatišje, kolona JLA se je nekoliko umaknila, a pred barikado so ostali poškodovani tanki in oklepniki. Že onesposobljenih tankov so se lotili civilisti, domačini so z enega poskušali sneti mitraljez, vendar so se pripadniki JLA vrnili in domačini so ostali praznih rok. Ob 15.15 je most na Savi pri Čatežu, kjer je bila postavljena barikada, napadlo letalo JVL. Uničeno je bilo tovorno vozilo (postavljeno v barikadi) in delno tudi most.

JLA je sicer zapustila območje bojev pri Prilipah, a so se naslednji dan vrnili in dokončno pospravili ostanke oklepnikov. Podatke o ranjenih in ubitih ter uničenih vozilih JLA je bilo težko določiti. Pojavljajo se podatki o dveh uničenih tankih in dveh oklepnih transporterjih ter dveh mrtvih in dveh ranjenih pripadnikih JLA. Celotna enota TO se je umaknila z območja in ni imela več nadzora nad njim, enota JLA pa ni podajala uradnih podatkov. Pozneje je JLA na Občino Brežice podala zahtevo in račun za odvzeto, uničeno tehniko ter umrle in ranjene vojake, kjer omenjajo tri mrtve in sedem ranjenih pripadnikov JLA. V naslednjih dneh so pripadniki JLA odstranili večino poškodovane opreme z mesta bojišča, kupola in tank M–84 s taktično oznako 21 303 sta na lokaciji ostala do spomladi 1992, ko so ju pripadniki TO prepeljali v LB Cerklje ob Krki. Zdaj ju hrani Vojaški muzej SV.

Zaustavitev kolone JLA je bila ključna za jugovzhodno Slovenijo. Brežice in celotno Krško polje bi bila v veliki nevarnosti ob morebitnem preboju barikade pri Prilipah. Tankovska kolona naj bi imela načrt rešiti sicer takrat že uničeno kolono oklepnikov BOV v Krakovskem gozdu. Pot do tja je bila prek Prilip dejansko prosta, vendar se je za kolono končala pri Prilipah.

vir: Revija Obramba (kronika dogodkov vojne za Slovenijo)

Additional Hints (Decrypt)

vasrevhf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)