Rondo Klaudiusza Ptolemeusza powstało w 2010 roku w ramach trzeciego etapu budowy tzw. Trasy Bursztynowej. Rondo to jest skrzyżowaniem trzech ulic: Szlaku Bursztynowego, Nowego Światu i Częstochowskiej.
Główne prace budowlane w rejonie ronda trwały od 5 maja do 16 lipca 2010 roku. Prace te podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie budowano zachodnią część ronda, od strony Nowego Światu i powstającego odcinka Trasy Bursztynowej. W drugim etapie zajęto się wschodnią częścią ronda, od strony już istniejącego odcinka TB. Następnie, 9 i 10 października 2010 roku, układano tzw. ścieralną warstwę bitumiczną. Trzeba zaznaczyć, że dopiero niedługo przed otwarciem całego trzeciego odcinka Trasy Bursztynowej (od ulicy Dworcowej do ulicy Częstochowskiej), które miało miejsce 14 listopada 2010 roku (dzień wcześniej drogę otwarto dla pieszych), na nawierzchnię naniesiono oznakowanie poziome ronda.
Nazwa ronda została uchwalona 30 września 2010 roku. Upamiętnia ona wspomnienie i umieszczenie na mapie Kalisii przez starożytnego greckiego uczonego, Klaudiusza Ptolemeusza, w dziele z II w. n. e. pt. „Geographia”.
Na wyspie na środku ronda 9 listopada 2010 roku stanęła rzeźba autorstwa Roberta Sobocińskiego pt. „Kosmogonia Ptolemeusza” i znajduje się tam obecnie.
Informacje
- Brak miejsc postojowych w bezpośrednim otoczeniu skrytki.
- Po tej stronie Szlaku Bursztynowego nie ma ścieżki rowerowej.
- W skrytce nie ma nic do pisania.