Skip to content

<

Kaple Sv. Kříže

A cache by Fughiga Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/17/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kaple Sv. Kříže s rodinnou hrobkou Kolovratů a Pálffyů de Erdöd


Kaple

V roce 1833 nechal hrabě Jan Nepomuk Karel Kolovrat Krakovský – Novohradský, svobodný pán z Újezda, známý jako Hanuš (1794-1872) postavit vedle blovického kostel Sv. Jana Evangelisty kapli Sv. Kříže s rodinnou hrobkou. Kaple v empírovém slohu byla vysvěcena až 13. 3. 1837 nepomuckým vikářem P. Josefem Zemanem.

Do hrobky byly počátkem září roku 1833 převezeny ostatky rodičů Hanuše z Kolovrat: hraběte Josefa Marii Maxmiliána Kolovrata (1746-1824) a hraběnky Marie Valburgy roz. von Morzin (1766-1798) a nechyběla ani rakev s ostatky vlastního Hanušova bratra hraběte Františka z Kolovrat, který zemřel hned po svém narození (1798-1798).

K dalšímu pohřbu do hrobky došlo 25. Ledna 1837. O 9 dní dříve zemřela ve Vídni na spálu nevlastní sestra hraběte Hanuše hraběnka Marie Antonie roz. z Kolovrat (1805-1837). Její tělo bylo převezeno do zámecké kaple Sv. Ondřeje na Hradiště 22. ledna 1837 a o tři dny později pohřbeno do rodinné hrobky. Hraběnka byla poslední z rodu Kolovrat, která byla do rodinné hrobky v Blovicích pohřbena. Hanuš z Kolovrat se totiž v Blovicích kvůli neshodám s místními lidmi demonstrativně pohřbít nenechal. Ve vlastní závěti uvedl: „… v posledním čase v Blovicích o tolika důkazech nevážnosti proti mým v blovické hrobce odpočívajícím předkům a příbuzným ještě nesetlelým, při jejichž převážení kromě několika set hochů nikdo z tak zvané inteligence a měšťanstva se neukázal, že se vidím nucena – aby podobný osud i mne nestihl – změnit §. 2. své závěti v ten smysl, aby moje tělesná schránka při rychnovském kostele Nejsvětější Trojice na věčné časy uložena byla“

Prostřednictvím Hanuše vymřela roku 1872 po meči jedna z větví rodu Kolovrat Krakovských. Rozsáhlé majetky, včetně rodinné hrobky, zdědil syn Hanušova bratrance Eduard hrabě Pálffy de Erdöd, dědičný pán na Biebersburgu (1836-1915).

V roce 1874 pohřbil nový majitel hradišťského panství do nově nabyté hrobky prvního člena rodiny, svou sestru hraběnku Antónii Pálffy de Erdöd, která zemřela 4. 7. 1874 ve Štýrském Hradci. Do Blovic byla převezena ranním vlakem spolu s ostatky své matky Žofie Pálffy de Erdöd, roz. kněžny Jablonowské z Hradce. Pohřeb se konal 9. 7. 1874.

Na zámku Hradiště zesnul 2. února 1876 Alois hrabě Pálffy de Erdöd, otec Eduarda a Antónie, manžel Žofie. Záznam z památní knihy zámecké kaplanky v Hradišti uvádí: „Tělesné pozůstatky byly v zámecké kapli 4. a 5. února na bohatém katafalku vystaveny, kaple byla černě zastřena a stráž u rakve drželi hraběcí úředníci“

200909241617_137_5435.jpgDne 12. 6. 1915 zemřel na zámku Hradiště hrabě Eduard Pálffy de Erdöd a o tři dny později byl uložen v hrobce k věčnému spánku.  V roce 1916 se konal poslední pohřeb, a to hraběnky Marie Pálffy de Erdöd, rozená baronka von Walterkirchen, Eduardovo manželky.

Od té doby do hrobky několikrát vnikly skupiny vandalů, kteří považovali za velmi dobrodružné pohlédnout mrtvým do tváří. Rakve byly převráceny a kosterní pozůstatky vyházeny a dokonce i vyneseny ven z hrobky. Hrobka po dlouhá desetiletí chátrala a v 90. letech jí dokonce hrozila demolice, ke které naštěstí nedošlo.

V hrobce bylo celkem uloženo 13 rakví a 1 urna, pravděpodobně se srdcem Aloise Josefa Kolovrata. Urna se bohužel nedochovala.

 

Zajímavé osobnosti z rodu Kolovrat-Krakovských

erb.jpg

Norbert Leopold (1728-1809)  - Ve své době se nepochybně počítal k nejškaredějším mužům Českého království. Jeho nehezký zjev však vyvážil jeho výjimečný duch, který si oblíbila samotná císařovna Marie Terezie. Stal se jejím kancléřem a důvěrníkem, později také ministrem vnitra.

Jan Nepomuk Karel (Hanuš) (1794-1872) – Ryzí vlastenec a filantrop. Protože sídlil na Březnici, vypodobnila jej Božena Němcová v románu Pohorská vesnice jako hraběte Březenského, který se stává ochráncem a přítelem slovenských dráteníků. Hrabě později financoval cestu Boženy Němcové na Slovensko. Hanuš dále podporoval Matici českou, Společnost Národního muzea a veškeré snahy podporující českou řeč.

Leopold Filip (1852-1910) Bratr Hanuše, který se zapsal do dějin především posledním pražským pistolovým soubojem v roce 1876. Byl to správný souboj jak má být, šlo o ženu a o šlechtickou čest. Leopold při něm zastřelil Viléma hraběte z Auerspergu . Šlo o poslední duel mezi aristokraty na území monarchie.

Alexander Joseph (1886-1927) -   Nejstarší syn hraběte Leopolda Filipa Kolowrat-Krakowského, je bezesporu jednou z nejvýraznějších a nejzajímavějších osobností mezi pány z Kolovrat. Byl český automobilový závodník, letec a zakladatel rakouského filmového průmyslu. Závodit začal již ve studentských letech, kdy také zajel světový rychlostní rekord. Byl spolumajitelem automobilky Laurin & Klement, která se nakonec spojila se Škodovými závody. Jeho dobrým přítelem byl např. Ferdinand Porsche.

 

Zdroj: Mgr. Vendula Hnojská, Kaple Sv.Kříže s rodinnou hrobkou Kolovratů a Pálffyů de Erdöd, Blovice 2008

www.blovice.info

http://www.kolowrat.cz


O keši:

Jedná se o jednoduchou multinu s jedinou zastávkou. Multina hlavně proto aby se dala keš ukrýt na bezpečné a klidné místo. 

Na výchozích souřadnicích zjistěte dvě čísla.

A = počet dílů na které je rozděleno okno nad hlavními dveřmi
B = letopočet nad hlavními dveřmi

Finální souřadnice:   N 49° 35.[A+204]

E 013° 32.[B-1534]

K finálce je to jen krátká procházka. Po deštích můžete mít trochu mokré boty, tak s tím případně počítejte :-)

 

P.S. Jedná se o naší první krabičku, proto uvítáme každou konstruktivní kritiku, případně info o špatném zaměření či tak. Děkujeme :-)

 

Additional Hints (Decrypt)

Zabubxzra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.