Skip to content

A19 Dwór w Falejówce Traditional Cache

Hidden : 9/17/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Opis miejsca

Falejówka jest małą wsią leżącą w gminie Sanok, w powiecie sanockim. Mieszka w niej niecałe 700 osób. Przez wieś przepływa potok Pijawka, który jest dopływem potoku Różowego. Miejscowość jest położona w Górach Czarnych na Pogórzu Dynowskim.

Historia

         Pierwotna nazwa wsi to Chwalejówka. W latach 1430–1447 wieś należała do Małgorzaty Dydyńskiej, wdowy po Mikołaju a później do jej synów Pawła i Mikołaja herbu Gozdawa. Następnie majątek przejmowali spadkobiercy. W roku 1655 właścicielem został Samuel Zagorski, po nim rodzina Wolińskich, następnie Janowskich. W XIX wieku tybularnym właścicielem został Jankowski a pod koniec tegoż wieku Zygmunt Janowski i Jakub Wójcik. Na początku XX wieku majątkiem zarządzali M. Bleiberg i M. Henschober oraz spółka (posiadali 538 ha). Ostatnim właścicielem był prof. Ludwik Ehrlich. Z dawnej zabudowy wsi zachował się murowany dwór szlachecki, który obecnie popada w ruinę.

         W środkowej części Falejówki znajduje się grób z pomnikiem dziesięciu polskich partyzantów zabitych przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Zostali oni rozstrzelani na oczach mieszkańców kilku sąsiednich wsi. Corocznie odbywają się tutaj uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Zabytkowy dwór w Falejówce

         Zabytkowy dwór jest częściowo murowany a częściowo drewniany. Jest to budynek piętrowy. Są duże rozbieżności odnośnie daty jego powstania, najprawdopodobniej jednak został wybudowany w II połowie XIX wieku. Pierwszymi właścicielami byli Wolińscy i Janowscy.  W 1924 roku, w okresie kiedy dwór był w posiadaniu Ludwika Ehrlicha (II Rzeczypospolita), obiekt był przebudowywany. W czasie okupacji niemieckiej dwór pozostawał pod zarządem Niemców. Od 1947 roku urządzono w nim szkołę. Obecnie, po przeprowadzeniu szkoły do nowego budynku, niszczeje. W zbiorach Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie znajduje się fragment posadzki z dworu w Falejówce, który był wystawiony podczas wystawy pamiątek kultury szlacheckiej w 2015 roku.
         Do dworu od strony południowej przylega park, w którym zachowało się bardzo dużo gatunków drzew, m. in. dęby, modrzewie, buki, graby a także stare odmiany drzew owocowych. Cały zespół dworski, w skład którego wchodzą dwór i park dworski, zostały w 1993 roku wpisane do rejestru zabytków.

Warto wiedzieć

Dwór w Falejówce był miejscem letniego wypoczynku rodziny sławnego profesora ze Lwowa - państwa Eherlich i ich dwojga dzieci. Córka została siostrą zakonną i była główną sekretarką Jana Pawła II oraz sekretarzem pomocniczym Synodu Biskupów w Watykanie oraz.  Siostra Emilia zmarła w 2006 roku.

Źródło

Alojzy Zielecki, Życie gospodarcze, W epoce autonomii galicyjskiej, w: Sanok. Dzieje miasta. Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka, Kraków 1995

 

Dla pierwszych trzech znalazców są okolicznościowe certyfikaty i fanty na wymianę.

Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Additional Hints (No hints available.)