Labutie jazero
Kto by nepoznal slávny balet ešte slávnejšieho skladatela Piotra Iljiča Čajkovského. Premiéra Labutieho jazera prebehla vo Veľkom baletnom divadle 4. marca 1877 v Moskve. Aj keď existuje veľa variácií Labutieho jazera, väčšina baletných súborov vychádza svojou hudbou a choreografiou z oživenej adaptácie baletného majstra Mariusa Petipa, ktorá bola prvýkrát zinscenovaná v roku 1895 v Petrohrade.
No a čo má spoločné tento slávny balet nemenej slávneho skladateľa s vodnou nádržou pri obci Prejta?No predsa tie labute.
Myslím,že celkom dobrá scenéria,vhodná na prezentáciu tohto baletného diela sa nachádza na vodnej nádrži Prejta v blízkosti rieky Váh..
Vodná nádrž Prejta.
Nachádza sa tesne vedľa Vážského kanála v katastrálnom území obce Prejta,ktorá je miestnou časťou Dubnice nad Váhom.Vodnú nádrž Prejta tvoria dve prepojené nádrže, to horná nádrž o rozlohe 8,5 ha,a dolná nádrž s rozlohou 18 ha.Obe nádrže sú spolu prepojené spojovacím kanálom pod cestou,ktorá tieto nádrže pretína.Obe nádrže sú reliktným pozostatkom vnútrozemskej delty rieky Váh,ktorú ešte v 19. storočí vytvárala táto rieka.Svoju definitívnu podobu nadobudli ťažbou štrku počas výstavby Nosického kanála 30-tych rokoch minulého storočia.Ťažba materiálu z biotopu bola zámerne orientovaná tak,aby po ich dokončení slúžili nádrže ako akumulačné nádrže pre hydrocentrálu v Dubnici nad Váhom.Z návodnej strany v smere ku železničnej trati je dolná nádrž vyložená od spodnej časti tesniacimi betónovými panelmi do vzdialenosti 30 metrov nad ústim Prejtského potoka.Ostatné brehy oboch nádrží sú prirodzené,štrkového charekteru.Pobrežie v minulosti lemovali viac ako 70 -ročné topole,v súčastnosti už zväčša vyrezané.Pri dolnej nádrži má MsO SRZ Dubnica nad Váhom umiestnenú rybársku chatku.Okrem Prejtského potoka hladinu vody v nádržiach udržiava i prepojenie rúrami s Nosickým kanálom v hornej časti hornej nádrže.Plocha nádrží slúži aj rybárom na športový(chyť a pusť-horná nádrž) a komerčný(dolná nádrž) rybolov.Najviac lovenou rybou je tu kapor,z dravých rýb zubáč,šťuka a sumec.Občas sa tu podarí uloviť oba druhy pstruhov-potočný aj dúhový a boleň.Zo sprievodných druhov rýb je najviac zastúpený pleskáč,jalec,plotica a iné.Raritne sa tu vyskytuje aj rak riečny.Počas rybárskej sezóny sa na brehoch nádrže vždy nájde niekoľko rybárov,ktorí by radi ulovili zopár nielen kapitálnych,ale aj menších zástupcov ríše rýb.
Ku cache:Je to niečo na pomedzí medzi malá a regular.Pri odlove budte opatrní,rybári sú od prírody všímaví ľudia.Cache zatiaľ neobsahuje pero,to si prineste so sebou.
Prístup ku cache:.Najpohodovejší prístup ku cache je :Na začiatku Dubnice nad Váhom,oproti Ústavu na výkon trestu-ľudovo base je pri prístupe od Ilavy odbočka vpravo.Po tejto ceste,sa dostanete k Vážskému kanálu,pri kanáli odbočíte vpravo,ale nepôjdete až k mostu cez kanál,ale ešte predtým odbočíte opäť doprava,a približujete sa k železnici.Pri železnici zabočíte doľava a po asfaltovej ceste s kvalitným povrchom sa dostanete až ku cache.Celá trasa je dostupná aj osobným automobilom.Myslím,že pri pohľade na mapu to je každému jasné.

