Skip to content

Petanque Mystery Cache

Hidden : 10/31/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pétanque

Z historie 

Prvním archeologický nález je zhruba z roku 5000 př. n. l. z Egypta, kde v sarkofágu s mumií chlapce byl nalezen pár koulí a košonek  (menší koule, viz dále). Obrázky hry s koulemi se objevují i v egyptských hrobkách z období kolem r. 2000 př. n. l. Staří Řekové upřednostňovali zpočátku spíše silové hody těžkými koulemi do dálky, postupně se však i zde objevuje házení na cíl. Také u Římanů je doložena hra s koulemi na cíl, jak ukazuje scéna na sarkofágu v muzeu Campona ve Florencii, kde dvě děti proměřují vzdálenosti koulí od cíle. Římané při svých výbojích zřejmě přenesli hru do dalších částí Evropy, zvláště do Galie (tj. do oblasti dnešní Francie, severní Itálie, Belgie, Švýcarska, Nizozemska a části Německa). 

Ve vrcholném středověku se hra s koulemi v různých variantách rozšířila do mnoha částí Evropy. Často se stávala tak oblíbenou, že byla vrchností zakazována (prý „odváděla poddané od práce“). Také mniši v mnoha klášterech ji s chutí hráli. Na území dnešní Francie v té době vzniklo několik verzí hry, z nichž mnohé přetrvaly dodnes. Také ve Středomoří se hrálo v každé oblasti podle místních zvyklostí. Širší oblibu si získaly zejména „jeu Provençale“  (Provensálská hra) a „Boule Lyonnaise“  (Lyonské koule) s mírně odlišnými pravidly i koulemi. V Itálii se hraje podobná hra boccia raffa. Existují také varianty těchto her určené pro hendikepované, jako je to italská boccia  a ve Francii vzniklý pétanque.

Hra později nazvaná pétanque  vznikla v roce 1907. V malém provensálském městečku La Ciotat bydlel Jules Hugues, přezdívaný „le Noir“, jeden z velmi dobrých hráčů „provensálské hry“. Kvůli silnému revmatismu však už nemohl pokračovat ve své hráčské kariéře. (Koule se v Provensálské i Lyonské hře totiž házejí s rozběhem asi na 20metrovou vzdálenost.) Nadále jen tak z nudy házel koule ze své židle. Jeho přátelům ho bylo líto a tak s ním začali také házet koule z jednoho určeného místa – z namalovaného kruhu. Košonek umisťovali na vzdálenost 8 m. Hráli tak „pieds tanqués“ neboli „ped tanca“, tedy „s nohama u sebe“, bez rozběhu (lze hrát i z invalidního vozíku). Z toho vznikl zkomolením název hry s novými pravidly – pétanque. Majitelé zdejší kavárny, bratři Ernest a Joseph Pitiotovi, rychle pochopili výhody této inovace. Ernest sepsal první pravidla a v roce 1910 se odehrál první turnaj v moderním pétanque. Ve Francii je tato hra velmi rozšířená a hraje se skoro kdekoliv, kde je kousek vhodného terénu  (hezká fotka zde). U nás kdysi propagoval pétanque známý zpěvák Milan Chladil.

V současnosti je pétanque zastřešeno Mezinárodní federací pétanque a provensálské hry (FIPJP). Federace sdružuje 94 národních asociací ze všech kontinentů. Celkem se pétanque ve světě závodně věnuje na 600 000 hráčů. V Česku je Česká asociace pétanque klubů (ČAPEK)  členem České unie sportu. Kluby sdružené pod hlavičkou ČAPEK organizují každý rok více než 100 soutěžních turnajů, včetně mistrovství ČR v několika kategoriích. Registrovaných hráčů s licencí je u nás přes 1100. Na některé regionální turnaje (přehled je na stránkách ČAPEK) je možné se přihlásit i bez hráčské licence a hrát s vlastními koulemi třeba z hypermarketu (cca 300 Kč za soupravu šesti koulí čínské výroby).

Pravidla hry

Na stránkách České asociace pétanque klubů (ČAPEK) (a na jiných webových stránkách) naleznete podrobná i stručná pravidla pétanque. Pro základní orientaci snad postačí několik základních pravidel:

Hraje se na rovném plácku o rozměrech minimálně 3 x 12 metrů. Hřiště nemusí být nijak ohraničeno. Koule (pro oficiální soutěže) mají průměr mezi 70,5 a 80 mm a hmotnost 650 až 800 gramů. Jsou z oceli a samozřejmě jsou duté. Cílová kulička (košonek – z franc. cochonette, česky prasátko) je ze dřeva nebo plastu a má průměr 30 mm.

Hráč, který zahajuje hru (vyhrál los nebo zvítězil v minulém kole), nakreslí (vyryje) do písku kruh o průměru 35 až 50 cm. Z něj hodí košonek do vzdálenosti 6 až 10 m, při čemž košonek nesmí být blíže než 1 metr od kraje hřiště nebo nějaké překážky. Potom hodí svou první kouli tak, aby se dokutálela co nejblíž košonku. Pak hází soupeř. Hází se dolním obloukem a do okamžiku dopadu  košonku nebo koule na zem se musí obě chodidla házejícího dotýkat země (stát na špičkách se ale může) a hráč nesmí z kruhu vystoupit.

Dále se hráči v házení střídají, ale tak, že kdo prohrává (jeho koule je dál od košonku než soupeřova), ten hází. Je povoleno koule házet, koulet, vyrážet vlastní i soupeřovy koule a dokonce i košonek.

Pokud už jeden hráč všechny koule odházel, tak odhází zbylé koule i soupeř. Pak se počítají body v tomto  kole: za každou kouli hráče umístěnou blíže košonku, než je nejbližší koule soupeře, získá hráč jeden bod (protivník zůstane v tomto kole bez bodů).

V dalším kole zahajuje hru hráč, který v předešlém kole vyhrál. Kolem mista, kde skončil v předešlém kole košonek, nakreslí kruh a z něho se teď bude házet.

Vyhraje ten, který první dosáhne počtu 13 a více bodů. Z časových důvodů se tento počet může omezit na 11 bodů, případně se stanoví časový limit na jedno utkání.

Nezbytnou pomůckou hráčů je metr (nejlépe svinovací), protože často na první pohled není zřejmé, která koule je blíž košonku. A také hadřík na očištění koulí.

Hrát proti sobě mohou jednotlivci, dvojice nebo trojice (viz pravidla). Při utkání jednotlivců a dvojic hraje každý hráč s třemi koulemi, u trojic má každý jen 2 koule. Viz obrázek zde.

Jak najít keš

K tomu budete muset vyřešit tyto tři úlohy:

  1. Mezi hráči pétanque je odedávna rozšířený zvyk, že hráč, který prohrál zápas 0 : 13 (tenisté by řekli, že „dostal kanára“), musí políbit sošce nebo obrázku ženy zvané Fanny její více či méně odhalené „pozadí“. Totéž platí i v soutěži družstev. Existuje nespočetně mnoho vyobrazení Fanny (hledejte 'fanny petanque'). Vaším úkolem je zjistit, kdo je na tomto obrázku představujícím Fanny vyfotografován:
    1 - Amber Rose,  2 - Nicky Minaj,  3 - Kim Kardashian
    Číslici před jménem dosaďte za P

  2. Jaký může být nejnižší  počet kol v jednom utkání  jednotlivců, dvojic a trojic, hraje-li se na dosažení 13 bodů? Počet kol dosaďte za Q (jednotlivci), R (dvojice) a S (trojice).

  3. Představte si dutou ocelovou pétanquovou kouli. Její průměr je 77 mm, tloušťka stěny je všude 6,49 mm a hustota oceli je 7850 kg/m3. Vypočtěte její hmotnost v gramech  (zaokrouhlete na celé číslo)  a dosaďte ji za T. V dutině koule je jen vzduch (žádný beton nebo zemina, jak je tomu zvykem u levných čínských koulí). (Pozor, změna zadání!) 

Vypočtené hodnoty dosaďte do vzorce

X =  P * (Q + R + S) * T  / 10   (Pozor, změna vzorce!)

a vypočtěte druhou odmocninu z X. Tím dostanete číslo ABCDEFGH. Desetinné čárky si nevšímejte a číslici H nezaokrouhlujte. Pak už jen dosaďte:

N 50° (37.816 + 0.HED)´      E 13° (50.041 + 0.GFC)´

 Poznámka: některé kalkulačky (zvl. v některých mobilech) zaokrouhlují podivně. Zkuste vypočítat druhou odmocninu z 39. Pokud vám nevyjde prvních osm číslic 6,2449979, tak si najděte jinou. Kupodivu levné čínské osmimístné kalkulačky to spočítají dobře.

Ještě kontrola...

...a můžete si jít vyzvednout keš.

 *  *  *

Poznámky

  • 28. 1. 2021 jsem změnil zadání třetí úlohy (a taky vzorec!), takže úloha je teď mnohem lehčí.. Souřadnice zůstaly stejné. 

  • Signál u finálky nestojí za nic. Řiďte se fotografií a textem v GeoChecku. Pro snadnější hledání jsem umístil na příslušný objekt kousek reflexní pásky.

  • Některé sady šesti koulí obsahují koule se třemi druhy rýhování (kvůli rozlišení). Ty jsou k ničemu, správně musí obsahovat jen koule se dvěma druhy rýhování (viz fotka koulí v galerii). 

  • Existuje i novější varianta této hry, zvaná extrémní pétanque. Hraje se na všech možných (spíš nemožných) druzích povrchu. Nevěřili byste, jak je obtížné najít třeba cestu v parku, která není vyasfaltovaná. Když je zas někde malý plácek, tak není v rovině a hlavně bývá kamenitý. A z volejbalového nebo tenisového kurtu vás majitel nebo hráči rychle vyženou...

  • Literatura a webové odkazy:
    Web: Koulové sporty, stránky ČAPEK, stránky klubu SK KULOVÁ OSMA, Pétanque klub SLOPE BRNO, článek na Hobby.cz, Ctidoma.cz: Pétanque. Oblíbený sport, který u Čechů zatím neprorazil. Zmíněné stránky mohou obsahovat reklamy a proto si je musíte najít sami.

David Teniers II (1610 – 1690): Vesničané hrající koule. Ermitáž, St. Peterburg

Konec

GC7ZMGN – verze 1.6 z 26. 2. 2022

(CC BY-SA 3.0 CZ) ladislavappl, 2018

Document made with KompoZer

Additional Hints (Decrypt)

Cbq yvfgvz, xhebh n xnzrarz. Mn ..., ar cbq avz! Ilfhabhg anubeh, arcnpvg!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)