Skip to content

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
<

ADVENTNÉ NEDELE NA POVAŽÍ - STRIEBORNÁ

A cache by KPK Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 16 December 2018
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


STRIEBORNA

Advent je obľúbené 28 denné obdobie pred Vianocami, ktoré je prípravou na ne. Tohtoročný advent 2018 začne až prvú nedeľu v decembri, obvykle advent začína medzi 27.11. a 3.12., tento rok to padlo na predposledný možný dátum a je to 2.12.2018.

Symbolom adventu je adventný veniec

Medzi symboly adventu patrí adventný veniec so štyrmi sviečkami, pričom každú adventnú nedeľu sa zapáli jedna sviečka. Adventný veniec môžete kúpiť alebo si ho vyrobiť doma. Na výrobu sa používa ihličie, sviečky, jarabina, šišky, mašle a ďalšie ozdoby. Adventný veniec sa dáva na stôl alebo si ho môžete zavesiť aj na vchodové dvere.

VENIEC

Kalendár s čokoládkami pre deti

Deti dostávajú prvý deň adventu adventný kalendár, ktorý obsahuje 28 čokoládok a začiatkom adventu sa otvorí prvé okienko. Každý deň sa otvorí len okienko s príslušným číslom, aby bolo vidieť, koľko dní ostáva do Vianoc.

kalendar.jpg, 287kB

Na začiatku adventu sa nesmie zabudnúť na výzdobu

V obchodoch nájdeme vianočnú výzdobu už oveľa skôr, ale v mestách sa tak stane väčšinou začiatkom adventu alebo pri začiatku vianočných trhov, pokiaľ začnú skôr. Domácnosti s výzdobou začínajú obvykle začiatkom adventu. Vyzdobia sa izby, okná, balkóny, záhrady a všetko, čo každého napadne. Určite aj vy si radi kupujete svetelné reťaze, samolepky na okná, sviečky, stojany, vence atď.

VYZDOBA

Kedy sú adventné nedele?

Adventné nedele budú:
železná nedeľa - 2.12.2018 - prvá nedeľa v decembri
bronzová nedeľa - 09.12.2018 - druhá nedeľa v decembri
strieborná nedeľa - 16.12.2018 - tretia nedeľa v decembri
zlatá nedeľa - 23.12.2018 - štvrtá nedeľa v decembri

Čo sa ešte robí cez advent?

Hneď v prvom adventnom týždni prichádza postrašiť deti čert a Mikuláš a donesú im balíček za krátku básničku alebo pesničku. Ďalej sa v domácnostiach začnú piecť vianočné koláče. Začiatkom decembra sa väčšinou pečú perníky, aby stihli zmäknúť a potom sa pokračuje práve spravidla po Mikulášovi lineckými koláčikmi a rohlíčkami. Ďalej sa nesmie zabudnúť na nakupovanie darčekov. V obchodoch mávajú predĺženú dobu nielen behom adventných nedelí, ale aj v iných dňoch, aby si všetci mohli vybrať a nakúpiť. V mestách ale aj na dedinách sa konajú vianočné trhy s rozsvietením stromu. Niekde sa jedná o trhy, ktoré trvajú niekoľko týždňov a niekde len pár dní. To ale záleží vždy na veľkosti obce a na jej zvyklostiach. Atmosféra behom adventu je čarovná. Ľudia sú k sebe milší než obvykle, všetci sa tešia na Vianoce a snažia sa poriadne si užiť advent. I keď sa niekomu môže zdať, že sa jedná o veľmi krátke obdobie, kedy sa nedá nič stihnúť, tak pri správnom rozložení dá.

VIANOCE

Tešíte sa na advent?

Stretneme sa na úvodných súradniciach o 18:00 a zdržíme sa tam minimálne do 18:30. Podebatujeme o zážitkoch, ktorých bolo počas roku 2018 isto veľa, vymeníme si nejaké to drevo alebo železo a možno aj vianočný punč ochutnáme.

Nepovinnou úlohou je prísť na event s hocakým lampášikom, účastníci, ktorí si ho donesú, dostanú malý darček.


KPK sa na Vás teší.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.