Skip to content

Bardejovské Kúpele a ich pramene ⛲ EarthCache

Hidden : 1/13/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bardejovské Kúpele sa nachádzajú na severo – východe Slovenska, v Nízkych Beskydách, medzi Čergovom a Ondavskou vrchovinou. Prvá zmienka o bardejovských minerálnych prameňoch je zaznamenaná v listine kráľa Bela IV. z roku 1247. Ku najvýznamnejším osobnostiam, ktoré navštívili Bardejovské Kúpele nepochybne patrí Mária Lujza, manželka cisára Napoleona, rakúsko – uhorský cisár Jozef II., ruský cár Alexander I. A dokonca aj manželka Františka Jozefa I. – Alžbeta, nazývaná Sisi.

Len málo kúpeľných miest sa môže pochváliť spojením jedinečných klimatických podmienok, vhodnou polohou, nádhernou prírodnou scenériou a prírodnými liečivými zdrojmi s výnimočným zložením. Bardejovské Kúpele poskytujú svojím návštevníkom všetky výhody a liečivé podmienky, ktoré ponúka okolitá príroda, a sú preto ideálnym miestom pre liečebné aj relaxačné pobyty.





Prírodné podmienky určujú a aj rozširujú liečebné možnosti a tým aj neobvyklé široké indikačné zameranie Bardejovských Kúpeľov. Hlavným bohatstvom kúpeľov sú prírodné minerálne vody. Desať prameňov vyviera na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Celková mineralizácia sa pohybuje od 1600 mg/l do 9400 mg/l a oxid uhličitý od 2200 mg/l do 3800 mg/l, 7-10°C. Katióny: Kalium, Lítium, Draslík, Horčík, Vápnik, Železo, Mangán, Selén, Chróm, Kadmium, Meď, Nikel, Kobalt, Zinok Anióny: chloridy, hydrogen uhličitany, fluoridy, hydrogen sulfaty, sírany, hydrogen fosfáty, stopy jodidov, stopy bromidov, z rozpustných látok oxid uhličitý, H2S sliznice horných dýchacích ciest, pri rozšírených prieduškách a stavoch po opakovaných zápaloch pľúc. Veľmi sa osvedčuje pri liečení astmy.

Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Všetky minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr.

 

Minerálne pramene

Prameň Herkules
Svojím obsahom minerálnych látok a kysličníka uhličitého sa tento prameň radí k najsilnejším na Slovensku. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri chorobách dýchacích ciest najmä preto, že svojim obsahom jódu pôsobí mimoriadne priaznivo na odstraňovanie hlienov z dýchacích ciest. Je tiež veľmi účinný pri cukrovke.

Prameň Hlavný
Hlavný prameň je kyslej povahy, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách žalúdka, pri chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy, pri poruchách a tvorbe krvi.

Prameň Lekársky
Prameň je vysoko mineralizovaný, alkalickej povahy. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, pri zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a pri liečení astmy.

Prameň Alžbeta
Prameň má malý obsah sodíka, veľmi sa osvedčil pri liečbe pečeňových chorôb.



Prameň Klára
Voda z tohto prameňa je železnatá, uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pre choroby dýchacích ciest a pre reumatické choroby zhybov.

Prameň Napoleon
Voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie choroby žlčových ciest, choroby colitídy a chronické poruchy pečene.

Prameň Anna
Prameň je vhodný pri liečbe žalúdočnej dyspepsie, chronických chorôb slinivky brušnej a chorôb horných dýchacích ciest. Jeho voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná so zvýšeným obsahom kyseliny metabolitej.

Prameň Kolonádny
Prameň sa vhodný pri liečbe anémie, pri deficite žalúdočnej kyseliny a zápaloch žalúdka.

Tieto pramene sú vyvedené v tzv. kúpeľnej kolonáde, ktorá je prístupná výlučne pre kúpeľných hostí. Je otvorená vždy 2 hodiny pred každým jedlom, teda pred raňajkami, obedom a večerou. Voda je tam ohrievaná, a preto si ju klient môže podľa potreby otepliť, resp. ochladiť.

Nekúpeľný hosť má možnosť ochutnať 2 pramene /hlavný a lekársky/ vo voľne prístupnom tzv. Ľudovom prameni. Tieto pramene sú ale studené, bez ohrevu. Množstvo ľudí tieto ľudové pramene využíva na dennodenný pitný režim miesto minerálnych vôd z obchodov.


Ľudový prameň - Hlavný a Lekársky

Pavilón Ľudový prameň v Bardejovských Kúpeľoch je otvorený stĺpový pavilón, ktorý podopiera 6 stĺpov. Jeho výstavba prebiehala v rokoch 1958 až 1959 podľa projektovej dokumentácie vypracovanej Ing. Antonom Vrábelom. Z hľadiska architektonického a výtvarného je táto stavba výrazovým prejavom socialistického realizmu. Dominantou pavilónu je sgrafitová stena, ktorá sa nachádza nad prameňmi a je na nej znázornená kráčajúca postava mladej ženy v kroji obklopenej dvoma tiahnucimi sa rastlinami s vtákmi. Autorom tohto sgrafita je akademický maliar Michal Jakubčic. Pavilón Ľudový prameň je vlastníctvom a.s. Bardejovské Kúpele a nachádza pri východnom vstupe do kúpeľného parku.  Je vo vyhovujúcom stavebno-technickom stave, pričom sa zachovali všetky jeho pôvodné architektonické prvky. 


  

        Základným bohatstvom a hlavným liečebným prostriedkom kúpeľov je však prírodná minerálna voda. Vo vnútornom areáli kúpeľov sa nachádza osem využívaných prameňov, avšak prístupným verejnosti je len Pavilón Ľudový prameň s minerálnou vodou HlavnéhoLekárskeho prameňa. Hlavný prameňmá kyslú povahu, naopak Lekársky prameňje alkalickej povahy. Je vysoko mineralizovaný. Využitie je popísané vyššie v rozdelení prameňov.


Hydrogeologické pomery


Na základe regionálneho hydrogeologického členenia spadá územie Bardejovských kúpeľov pod hydrogeologický región Nízkych Beskýd v povodí Tople, pre ktorý je charakteristický puklinový typ priepustnosti. Vzhľadom na litofaciálny typ kolektorov (zlepence, respektíve jemnozrnné pieskovce) je puklinová priepustnosť (výsledok tektonickej aktivity aexogénnych faktorov; zvetrávania, odľahčenia a gravitácie) doprevádzaná medzizrnovou priepustnosťou. Priamu závislosť fáciálnej výplne a hydrogeologických charakteristík odráža variabilita, mierna až vysoká hydrogeologická produktivita, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 1.10-4– 1.10-2 m2.s-1.


Geologicko-tektonické podmienky ovplyvnili vznik mnohých prirodzených výverov bodového, líniového a plošného charakteru (mokrade) v celej oblasti. Keďže infiltračné zóny sa nachádzajú na okolitých svahoch, postupný vývoj lokálnych až intermediárnych subsystémov prúdenia smerom k výverovým zónam poukazuje na úplnú otvorenosť miestnej hydrogeologickej štruktúry. Na území Bardejovských kúpeľov je relatívne vysoká koncentrácia prirodzených prameňov, ktorú dopĺňajú hydrogeologické vrty zasahujúce do skalného podložia a zachytávajúce akumulačno-výverový segment migračných trás minerálnych vôd. Hoci prevládajúcim genetickým typom sú petrogénne (karbonátogénne), minerálne vody, vysoký podiel chloridovej zložky v niektorých prameňoch poukazuje na miešanie sa vôd s pertogénnou a reliktnou marinogénnou mineralizáciou (polygénne vody). Podľa V. S TRUŇÁKA ET AL. (1969) je možné minerálne vody vo výverovej oblasti deliť do troch skupín:


prvú skupinu predstavuje prameň Klára, s prirodzeným výverom na tektonickej násunovej línii, tzv. bardejovskom zlome, respektíve zachytený hydrogeologickým vrtom BJ- 20. Studené minerálne vody v tejto skupine sú v kvartérnych útvaroch riedené zrážkovými vodami, s hydrogén - uhličitanovo - sodno - vápenatým chemickým charakterom a hypotonickými vlastnosťami, vo všeobecnosti smenšou celkovou mineralizáciou voči ostatným (1800– 2000 mg.l-1)




druhú skupinu reprezentujú pramene Alžbeta (BJ-24),František (BKH-1),Herkules (BJ-33),Napoleón (BJ-18) a Kolonádny prameň (BJ - 19). Minerálne vody tejto skupiny sa nedostávajú do priameho kontaktu so zrážkovou, resp. obyčajnou vodou.


tretiu skupinu zastupujú pramene Lekársky, Anna (BJ-21), a Hlavný. Spoločným znakom je zložitý proces migrácie vôd k výverovej oblasti. Voda nevyviera zo skalného podložia, avšak na zlomovej poruche medzi Hlavným prameň om a vrtom BJ -19 plošne prestupuje do aluviálnych náplavov, kde dochádza k miešaniu s obyčajnou podzemnou vodou v jednotlivých stratifikovaných kolektorových polohách rôznej priepustnosti oddelených izolátormi lokálneho významu. Pri následnej migrácii k hydraulickej bariére spolu jednotlivé minerálne vody hydraulicky nekomunikujú.


-studené minerálne vody druhej a tretej skupiny sú, napriek rozdielnym podmienkam formovania a rozdielnemu charakteru výverových častí, hydrochemicky totožné. V oboch prípadoch sa jedná o vody hypotonické, stredne mineralizované hydrogén- uhličitanovo-chloridovo-sodného charakteru so zvýšeným obsahom lítia a kyseliny boritej.


-výnimku predstavuje prameň Herkules – studená minerálna izotonická voda hydrogénuhličitanovo-chloridovo -sodného charakteru, ktorá má najväčší obsah rozpustných solí v rámci Bardejovských kúpeľov.


Zdroje:

https://www.webnoviny.sk/bardejovske-kupele-kolonada-s-8-mineralnymi-pramenmi/

https://www.kupele-bj.sk/lieciva_voda

http://ssjh.sk/pano/panorama-Bardejov-759.htm

http://www.bardejov.sk/aktuality/859-ludovy-pramen-narodna-kulturna-pamiatka

http://www.ugv.fberg.tuke.sk/department/files/sk/aktivity/15_hydrogeologicka_exkurzia.pdfhttp://www.ugv.fberg.tuke.sk/department/files/sk/aktivity/15_hydrogeologicka_exkurzia.pdf

https://presov.korzar.sme.sk/c/20789068/liecive-pramene-bardejovskych-kupelov.html




Kešku logujte hneď po zaslaní odpovedí:
1, Koľko prameňov sa nachádza v Kolonáde a ako sa volajú.
2, Ako sa volá prameň s prirodzeným výverom na tektonickej násunovej línii, tzv. bardejovskom zlome, respektíve zachytený hydrogeologickým vrtom BJ- 20?
3, Ako sa volajú volne prístupné pramene v Ľudovom prameni? Popíšte ich chuť.
Do logu môžte napísať, ktorý Vám chutil viac.
Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)