Skip to content

SCHRON ATOMOWY Traditional Cache

This cache has been archived.

VarsovianReviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 1/17/2019
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SCHRON ATOMOWY (REAKTYWACJA)

Reaktywacja zarchiwizowanej już skrzyneczki Schron atomowy https://coord.info/GC5KKAN własnośći wojgal.

Miejsce godne pokazania w Kaliszu.

Jak wynika z opisu tamtej skrzyneczki:

„Schron Atomowy w Kaliszu (bunkier)

Na jednym z podwórek, w zacisznej dzielnicy Kalisza, obok zwykłego domu, w ogrodzie znajduje się schron atomowy. Schron to w rzeczywistości centrum dowodzenia (centrum kryzysowe) na wypadek wojny atomowej lub innego wielkiego konfliktu militarnego. W podziemiach niczym nie wyróżniającego się ogródka, pod grubym żelbetowym stropem znajduje się dość spory obiekt. Do pochodzącego z lat 60 XX wieku schronu prowadzą schody oraz zjazd dla samochodu. Do środka obiektu wchodzimy pokonując grube, pancerne drzwi gazoszczelne. Okazuje się, że dostajemy się zaledwie do przedsionka. Z niego można przejść do kotłowni, lub idąc w przeciwległy korytarz, do części mieszkalno-sztabowej. Aby się do niej dostać pokonujemy kolejną parę gazoszczelnych, pancernych drzwi lub przechodzimy przez śluzę, w której zamontowane są m.in. prysznice do oczyszczenia ze skażeń biologicznych i chemicznych pozostających na skórze i ubraniu. Śluza również opatrzona jest w stosowne pancerne drzwi. W samej części mieszkalno-sztabowej znajdziemy pomieszczenia: mieszkalne z łóżkami na ścianach, pomieszczenie z wciąż działającym generatorem prądu, obok pokój z akumulatorami. Idąc dalej mijamy sanitariaty i udając się w boczny korytarz znajdujemy pomieszczenie z filtrami powietrza. A w nim wciąż działające i w bardzo dobrym stanie urządzenia filtracyjne. W obiekcie jest również pokój z rozdzielnicą telefoniczną, pokoje sztabowe, pokój narad, pokój telegrafistek i szyfrantów, pomieszczenie telefoniczne, pomieszczenie z dziwną konsoletą łącznościową, wykorzystywaną podczas działań kryzysowych oraz inne pomieszczenia. Do najciekawszych, poza pomieszczeniem z filtrami powietrza, należy duże pomieszczenie z wielką tablicą na ścianie. Pomieszczenie wygląda jak pokój konferencyjny. W nim również ulokowano wyjście ewakuacyjne. Osobno przy nim znajdują się małe pokoiki szyfrantów. W innej jego części jest wejście do pomieszczenia, w której znajdowało się centrum zarządzania kryzysowego. W nim wielka konsoleta z wieloma przyciskami, obok których wypisano nazwy miast ówczesnego województwa kaliskiego, liczne słuchawki telefoniczne, magnetofon oraz gro dziwnych lampek prawdopodobnie obrazujących sytuację i zagrożenia w obszarze dowodzenia (dawne województwo kaliskie). Na ścianach wiszą: mapa Kalisza z zaznaczonymi, podświetlanymi głównymi punktami strategicznymi miasta oraz mapa województwa, gdzie przy każdym z miast są trzy diody: czerwona, żółta i zielona -najprawdopodobniej są to lampki sygnalizujące zagrożenie w czasie kryzysu militarnego. Obok tego pomieszczenia jest mały pokoik najwyższego dowództwa, w którym w ścisłym gronie miały być podejmowane kluczowe decyzje sztabowe. Obok pomieszczenia (sali konferencyjnej) znajduje się również obszerne pomieszczenie, w którym w jest wiele małych budek telefonicznych. W tym pomieszczeniu jest też obrotowa ściana, za którą znajduje się wspomniany pokój z „kryzysową” konsoletą opisaną powyżej. 
Cały schron jest bardzo duży i bardzo dobrze zachowany. Jak się dowiedziałem to nie jedyny tego typu schron w Polsce. Praktycznie w każdym mieście wojewódzkim znajdował się tego typu obiekt. Ten w Kaliszu był użytkowany przez wojsko do roku 2000. Poza częścią, którą opisałem schron posiada jeszcze zbiornik paliwa. Docelowo w schronie ma powstać muzeum. Obecnie obiekt nie jest przeznaczony do zwiedzania, a zwiedzenie go wymaga specjalnych pozwoleń.”

 

Kesz to micro pojemnik typu „pet” usytuowany na kordach (+/-5m). W środku tylko logbook . Zabierz coś do pisania. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu kesza ze  względu na licznych obserwatorów (mugoli) oraz dokładne odkładanie skrzyneczki w to samo miejsce  i ten sam sposób co znaleziony..

Additional Hints (No hints available.)