Skip to Content

This cache has been archived.

GeoKolejova.cz: Uklizime

More
<

Svetovy den ledvin / World kidneys day

A cache by GeoKolejova.cz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Thursday, 14 March 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

14 March 2019, 18:30 - 20:30

smileyPojďte si s námi připomenout Světový den ledvin. A jak jinak, než jejich propláchnutímsmiley

 

 

V seznamu globálních nepsaných svátků nalezneme různé dny. Den boje proti rakovině, den bez aut, den nekouření, den boje proti AIDS... slavit lze také jisté absurdity, jako den toalet, den prdění, nebo mezinárodní den trpaslíků, který už svůj event měl.

enlightenedAle sáhněte si do svědomí, kolik z vás pomyslelo a myslí na své ledviny? Kolik z vás si uvědomuje že je vůbec má a kde je má. Světový den ledvin připadá každoročně na druhý březnový čtvrtek. Klade si za cíl poukázat na to, že neustále toupá počet lidí s poruchami ledvin, nebo těch, kterým již ledviny selhaly. Vždyť jen u nás v ČR už nějakou náhradu funkce ledvin potřebuje okolo 6 tisíc lidí. O jedné z náhrad funkce ledvin pojednává i naše keška

Ledviny jsou párový orgán pro tělo velmi důležitý. Podílí se na mnoha tělesných pochodech. Asi nejdůležitější funkcí je filtrace krve od zplodin metabolismu. Stejnětak dovedou zbavovat tělo přebytečné vody a udržovat rovnováhu minerálů, fosfátů a regulovat krevní tlak.

Ledvina má oválný, fazolovitý tvar, má červenohnědou barvu, na povrchu je hladká a je kryta tenkým vazivovým pouzdrem, které se dá z ledviny lehce sloupnout. Na mediálním okraji ledviny je ledvinová branka (hilus renalis), kudy vstupuje do ledviny tepna a žíla a odkud vystupuje močovod. Branka prohloubí do ledviny hlubokou ledvinovou jamku (sinus renalis), kde je uložena ledvinová pánvička (pelvis renalis). Na povrchu tvoří souvislou vrstvu (4-8 mm) světlejší kůra. Směrem k sinus renalis z ní odstupují sloupce, které od sebe oddělují sousední ledvinové pyramidy tvořené dření. Jednotlivé pyramidy tvoří ledviné lalůčky. Ledvinu tak tvoří spoustu malých ledvinných lalůčků, ústících do jednoho společného vývodu, které srostly během vývoje. U skotu, mořských savců (kytovcilední medvěd) nedošlo ke srůstu jednotlivých lalůčků vůbec, ledvina je proto laločnatá, renkulizovaná.

Člověk má, podobně jako prase, multipapilární ledvinu – to znamená, že do ledvinné pánvičky ústí vývody obdány každý svým vlastním ledvinovým kalíškem, což je pozůstatek původní laločnaté ledviny, která ale v průběhu vývoje srůstá. U koněpsa a kočky pokročil srůst tak daleko, že laloky již nemůžeme nijak rozlišit, srostlé kalíšky tvoří v ledvinné pánvičce jednolitý hřeben.

Ledvina je krytá vazivovým pouzdrem, na které naléhá řídké pojivo prorostlé tukem, který chrání ledvinu před mechanickým poškozením. K ledvině se přikládá nadledvina, endokrinní žláza.

Ledviny jsou uloženy pod stropem břišní dutiny, retroperitonálně (nejsou obaleny pobřišnicí), jejich závěs bývá často volný, takže se jejich poloha může měnit např. při dýchání. U psa, koně a přežvýkavců je levá ledvina uložena kraniálněji (blíže k hlavě) než pravá.

Parenchym ledviny je zřetelně rozdělen na hnědočervenou zrnitou kůru a světlejší dřeň.

nedošlo ke srůstu jednotlivých lalůčků vůbec, ledvina je proto laločnatá, renkulizovaná.

Člověk má, podobně jako prase, multipapilární ledvinu – to znamená, že do ledvinné pánvičky ústí vývody obdány každý svým vlastním ledvinovým kalíškem, což je pozůstatek původní laločnaté ledviny, která ale v průběhu vývoje srůstá. U koněpsa a kočky pokročil srůst tak daleko, že laloky již nemůžeme nijak rozlišit, srostlé kalíšky tvoří v ledvinné pánvičce jednolitý hřeben.

Ledvina je krytá vazivovým pouzdrem, na které naléhá řídké pojivo prorostlé tukem, který chrání ledvinu před mechanickým poškozením. K ledvině se přikládá nadledvina, endokrinní žláza.

Ledviny jsou uloženy pod stropem břišní dutiny, retroperitonálně (nejsou obaleny pobřišnicí), jejich závěs bývá často volný, takže se jejich poloha může měnit např. při dýchání. U psa, koně a přežvýkavců je levá ledvina uložena kraniálněji (blíže k hlavě) než pravá.

Parenchym ledviny je zřetelně rozdělen na hnědočervenou zrnitou kůru a světlejší dřeň.

Anatomie ledviny:
1. Pyramidy
2. Odvádějící tepna
3. Renální tepna
4. Renální žíla
5. Branka
6. Pánvička
7. Močovod
8. Kalíšek
9. Vazivové pouzdro
10. Spodní pouzdro
11. Horní pouzdro
12. Přívodní žíla
13. Nefron
14. Kalíšek
15. Kalich
16. Papila
17. Sloupek

Zdroj wikipedie.cz

 

enlightenedOnemocnění ledvin je zrádné, protože se dlouho na člověku nemusí nic projevit. Pžéznaky se projeví až tehdy, kdy je funkčnost ledvin znatelně snížena. Ztráta funkce by bez pomoci lékařů znamenala pro člověka jistou smrt, ale ledviny se dají nahradit, ledviny se dají rovněž transplantovat. A k životu bez komplikací stačí člověku dokonce pouze jedna fungující ledvina.

Světový den ledvin si klade za cíl prevenci. V tento den mnohá zdravotnická zařízení nabízeejí preventivní vyšetření ledvin, případně poradí co a jak.

Dnešní doba je samý stres a shon a to má vliv na finkci ledvin. Stejně jako má na zdravé ledviny vliv dobrý pitný režim.

 

yesProto si pojďme i my připomenout Světový den ledvin dne 14.března 2019 od 18.30 do Pizzerie Morava, ulice Vodní 258/13 Brno. Zdržíme se zde do 20.30 a po celou dobu bude k dispozici i logbook a bude uznán bod. V hospůdce jsou na čepu dobré Svijany z Liberce, ochutnat lze speciality z Ukrajiny a mnoho druhů pizzy. Aby event nebyl jen o sezení a prolévání ledvin pivem, pokusíme se pozvat někoho, kdo by vám popovídal něco o tom, jak a proč je důležité o své ledviny pečovat, jak předcházet jejich nemocem a když už se něco přihodí, tak jak se to řeší. Pokud se nám nepovede nikoho sehnat, zhostíme se toho sami.

Na takovou významnou akci zajistíme i CWG za obvyklou cenu.

Pro zajímavost, jestli patříte do rizikové skupiny lidí si můžete ověřit na ledvinové kalkulačce

Budeme se těšit na setkání s vámi

Additional Hints (Decrypt)

Ovyn cran fxyraxn bebfran

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

58 Logged Visits

Write note 3     Archive 1     Will Attend 27     Attended 25     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 2 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.