Skip to content

Jiří Grygar - Mé cesty ke hvězdám Event Cache

This cache has been archived.

ptakopysk1: je na čase provést archivaci a uvolnit tak místo dalším :-)

More
Hidden : Tuesday, March 5, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

05 March 2019, 19:30 - 21:00

Křeslo pro hosta s Jiřím Grygarem - Mé cesty ke hvězdám


OBSAZENO !!


UPOZORNĚNÍNezapomeňte se zalogovat, bude asi plno (limit 100 lidí) :-)


KDE: v KD U Boudů

KDY5.3.2019  19.30-21 hod

KOLIK25,- Kč / zalogování zdarma

CO ZA TOeventové CWG, CWG/TB/GC směnárna, dobrá nálada ...


Event je pořádán sice kačery pro kačery, ale vzhledem k zajímavosti témat umožňujeme i účast mudlů, tak se nebojte vzít i nelovící kamarády.


Moderovaná beseda s předním českým astrofyzikem RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. o jeho cestách po astronomických observatořích světa. V jeho vyprávění navštívíme pampu v Argentině, ESO v Chile, Dilli, Bombaj, Pune a Bubaneshwar v Indii, 6m teleskop v Zelencukske na Kavkaze a 2m teleskop v Azerjbadzanu. Zavítáme i Dominion Astrophysical Observatory v Kanadě a astronomické observatoře v Arizoně. Zastavíme se v Ženevě, u největšího nukleárního urychlovače světa. V debatě určitě představíme i některá významná jména astronomů - cestovatů jako například Milana Rastislava Štefánika, prof. Zdeňka Kopala a dalších.
Večerem provází Štěpán Kovář z České astronomické společnosti.


Jiří Grygar

17. 3. 1936
astronom, astrofyzik

RNDr. Jiří Grygar, CSc. je český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy, vůdčí osobnost české intelektuální scény. V roce 1997 mu Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) udělila cenu Kalinga.
Jiří Grygar v letech 1954–1957 studoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně u prof. Martina Černohorského a doc. Luboše Perka, se kterými ho dodnes pojí velké přátelství. V roce 1959 nastoupil na Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, kde vystudoval obor astronomie. Následně pak pokračoval interní vědeckou aspiranturou na Astronomickém ústavu v Ondřejově, kam v roce 1963 nastoupil jako vědecký pracovník. V roce 1980 odešel do Fyzikálního ústavu Akademie věd, kde působil v různých odděleních: Oddělení fyziky nízkých teplot (1980-1991), Sekce elementárních částic (1991–2000) a Centrum částicové fyziky (od r. 2000).
Dr. Grygar publikoval více než 200 odborných prací, kdy předmětem jeho výzkumu jsou fotometrie a spektroskopie hvězd, meziplanetární hmota a astročásticová fyzika. Vedle vědecké dráhy je také neúnavným popula-rizátorem vědy – je autorem, spoluautorem a přispěvatelem mnoha rozhlasových a televizních vzdělávacích pořadů. Od roku 1966 každý rok sestavuje přehled nejdůležitějších astronomických objevů uplynulého roku pod názvem Žeň objevů.
Za svoji vědeckou a popularizační činnost získal mnoho cen. V roce 2011 obdržel nejvyšší ocenění České astronomické společnosti Cenu Františka Nušla a o rok později pak Medaili Učené společnosti České republiky. Štědře honorovanou Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace v roce 2009 z důvodů soustavného poškozování zájmů a dobrého jména Akademie věd ČR odmítl.
Byla po něm pojmenována planetka (3336) Grygar objevená 26. 10. 1971. Od roku 2004 je čestným předsedou České astronomické společnosti. 


 

Additional Hints (No hints available.)